Pro Evolution Soccer 2012 ikon

Pro Evolution Soccer 2012


Pes 2012 indirenlerin ilk karşılarına çıkacak en büyük değişiklik, oyuncularla hakemin yapay zekalarının muhteşem bir şekilde geliştirilmiş olması. Konami firması bu oyundaki yapay zekanın, futbol oyunları tarihinde gelmiş geçmiş en iyisi olduğunu iddia ediyor. Diğer oyunlar bu seviyeden çok uzak ve de yaklaşmaya da pek niyetli değiller.

Topun oyunda olduğu sürece sadece topa yakın olan oyuncular değil, tüm oyuncular bu yapay zeka sayesinde oyunun içerisinde yer alacaklar ve de hakem triosu artık daha çok insanlaştırılıp makine mantığından uzaklaştırılmış. Bu da ince ofsaytlarda ve tartışmalı pozisyonlarda yüzde yüz doğru karar verilemeyeceğini gösteriyor. Pes oyunlarında bunun çok daha önceden yapılması gerekiyordu.

Oyundaki pas organizasyonları arttırılarak, ara paslara yenilikler getirilmiş. Tuş kombinasyonları sayesinde pas atacağınız oyuncuları da kontrol edebileceksiniz. Bu da bir oyunda iki futbolcuyu aynı anda kontrol etme seçeneği ilk defa bir futbol oyunununda karşımıza çıkıyor.

Pes 2011 deki muhteşem oyuncu detayları ve fiziki hareketleri Pes 2012 oyununda daha da geliştirilerek muhteşeme yakın bir görüntü elde edilmiş. Oyuncuların da maç içerisindeki hareketlerine göre maç içi performans değişimleri de söz konusu. Şöyle ki eğer oyuncu kısa süre içerisinde çok depar atarsa fiziki gücü birden düşebiliyor ve dinlendikçe artabiliyor. Maç içerisinde çok gol kaçıran veya pas hatası yapan bir futbolcu, moral açıdan gerileyebiliyor. Daha önceki Pro Evolution Soccer serilerinde oyuncunun morali maç öncesinde nasılsa maç boyunca da öyle gidiyordu. İlk defa bir Pes serisinde oyun içerisinde moral değişimleri de işlenilmiş. Bu da oyuncular açısından güzel bir yenilik olmuş.

Oyuncular hakkındaki tek gelişme ise bundan ibaret değil. Oyuncuların yapabileceği hareketlerin sayısında da artış var. Bu da daha fazla karakteristik çalım ve artistik goller izleyebileceğimiz anlamına geliyor. Pes 2011 i Beşiktaş ile oynayanlar Quaresmanın trivela vuruşu ve ters ayak ortasına denk gelmiş olabilirler. İşte Pes 2012 de futbolcuların kendilerine has ve çok yaptıkları hareketler oyunda da yer almakta.

Pes 2012 stadyumOyundaki stadyum detayları ve sayısı da artmış durumda. Hava durumu etkileri de oyunda daha iyi hissedilebilecek duruma getirilmiş. Artık yağmurlu havalarda top daha çok kayacak ve de karlı havalarda oyuncular daha fazla kayıp düşecek. Gerçi oyunda yama dosyaları kurarak, stadyum, grafikler, formalar, oyuncu özellikleri gibi konularda değişiklik yapabilirsiniz.

Pes 2012 grafik açısından en kaliteli oyunlara taş çıkartacak nitelikte. Hemen hemen oyunun her detayındaki görüntüler düzenlenerek, grafik kalitesi arttırılmış. Her ne kadar Xbox oyuncuları görüntülerin Xbox’ta daha iyi olduğunu iddia etseler de, bilgisayardaki görüntüde herhangi bir hata bulamazsınız. Ps3 teki görüntülere de baktığımızda, iyi bir ekran kartı ile oynanan bilgisayarla arasında pek fark olmadığını görüyoruz.

Pes 2012 oyun modları

Pes 2012 antremanAntreman modu ( Training ) : Antreman modu tamamen değiştirilen ve oyuna daha çok etki edecek bir mod olarak karşımıza çıkıyor. Bu modda radikal adımlar atılarak, joystick ve klavye kombinasyonları kullanımını geliştirmeye yönelik, analizlerle skor tutan bir mod haline getirilmiş. Mesela oyunda şut antremanı yapıyorsanız, kalede rakamlar beliriyor ve şutu gönderdiğiniz yere göre puan alıyorsunuz. Özellikle Pes oynayanların en büyük sorunu frikik atma ve Pes 2011 ile başlayan penaltı atma konularında antreman modunda öğretici bir rehber kullanılmış. Ayrıca oyunda çizgiden gelecek ortalara karşı ortadan pozisyon alma, boş alana hareketlenme, alan savunması yapma gibi ayrı ayrı antreman bölümleri de bulunmakta. Yani bu sene Pes oynayanlar mutlaka antreman modunu ziyaret etmeliler.

Pes 2012 Klüp PatronuKlüp Patronu modu ( Club Boss ) : Club Boss modunda ilk gözümüze çarpan özellik, oyun videoları ile tam bir gerçekçilik sağlanması. Bu modu seçtiğinizde hemen bir video başlıyor ve kulüp için yetkili bir bayan sizinle konuşmaya başlıyor. Daha sonra sözleşmeyi imzalayarak kulübün başına geçiyorsunuz. Hem menajer hem de maddi işlerde kulüpten siz sorumlu oluyorsunuz. Yani bir kulüp başkanı ve teknik direktör kulüpte nelerden sorumluysa siz de tamamen onlardan sorumlu oluyorsunuz. Gerçekçi görüntülerle desteklenen bu modda transfer, sponsorluk anlaşmaları, futbolcu antremanları, oyun taktikleri, futbolcuların moralleri gibi konular tamamen sizin insiyatifinizde. Maçları oynamıyorsunuz, klasik menajerlik oyunlarındaki gibi seyrediyorsunuz. Ama en iyi menajerlik oyunlarına kafa tutan bu mod sayesinde başka menajerlik oyunu oynamak istemeyebilirsiniz.

Ana Lig modu ( Master League ) : Daha önceki Pes sürümlerinden alışık olduğumuz Master Lig anlayışı aynı devam etmekte fakat birçok geliştirme yapılmış ve daha fazla oyun videosu eklenerek, oyunun atmosferine daha fazla gerçekçilik katılmış. Yine oyunun bu modunu seçip ayarları girdikten sonra hemen bir video açılıyor ve kulüp başkanıyla aynı masada oturup kontrat detaylarını konuşurken buluyorsunuz kendinizi. Daha sonra imza atarak kulübün başına geçiyorsunuz. Bu modda da menajerlik yapıyorsunuz ama Club Boss modundan ayıran en temel özellik, Master Lig’de isterseniz maçları kendiniz oynayabiliyorsunuz. Bu modda antreman ve taktik geliştirirken ve maçları kritik ederken, yardımcı antrenör ile olan diyaloglarınızın video efektleri ile desteklenmiş olması çok güzel bir yenilik olmuş.

Efsane Ol modu ( Become A Legend ) : Pes oyunlarında en çok oynanan mod olarak gözümüze çarpan ve gerçek bir futbolcunun kariyerine tanıklık ettiğimiz BAL modu, Pes 2012’de de çeşitli geliştirmelerle karşımıza çıkıyor. Yine bu modda da video geliştirmeleri eklenerek kariyerinizi gerçekçilik çerçevesinde oluşturmanız sağlanmış. Menajerle anlaşıp imzayı attıktan sonra tekrar bir video giriyor ve transferiniz basına duyuruluyor. Pes 2011 de eksikliğini hissettiğiniz futbolcu özelliklerinin yavaş gelişmesi, bu oyunda çözülerek, ne kadar çalışırsan o kadar kazanırsan mantığı ile, çok çalışan oyuncuların özelliklerinin çok gelişmesi sağlanmış. Maç içerisindeki performans ve çabalarınız, antreman maçlarındaki çabalarınız, isabetli pas ve top çalma oranlarınız gelişiminizi doğrudan etkileyecek.

En son Kas 10, 2020 tarihinde güncellenmiştir.

Pro Evolution Soccer 2012 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP / 7 / 8 / Vista
İşlemci : Core Duo 2.0 Ghz
Ram : 2 GB
Harddisk Alanı : 20 GB
Ekran Kartı : GeForce 360 GT
DirectX : DirectX 10
Artıları
 • Muhteşem grafikler
 • Muhteşem oyun modları
 • Bağımlılık yapıcı oynanış
 • İki kişilik oynanışı çok zevkli
Eksileri
 • Lisansı olmayan takımlar mevcut
 • Popüler futbolculardan bazıları hiç benzetilmemiş

Pro Evolution Soccer 2012 Tanıtım Videosu

Pro Evolution Soccer 2012 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Pro Evolution Soccer 2012 YAPILAN YORUMLAR
 • indir bakalım
  4 sene önce

  MÜKEMMELLLLLLLLLLLLLLLLLL.

 • ALİ KAPTAN
  5 sene önce

  OYUN SÜPER