Pro Evolution Soccer 3 ikon

Pro Evolution Soccer 3

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 161 / 4,24
Loading...

En skorlu futbol oyunu

Futbol, hayatımızın vazgeçilmezlerinden birisi konumunda bulunuyor. Bilgisayarlar da öyle. Bilgisayarlarda futbol ise bu önerme ile felsefi olarak en vazgeçilmez şey. Futbol ile yatıp futbol ile kalkıyoruz. Aklımıza okuldan sonra ne yapsak da sosyalleşsek sorusu geldiğinde hemen iki el Pes atalım fikrinin peşine takılıp gidiyoruz. Hal böyle olunca da bu eğlence bizim için bir gerekliliğe dönüşüyor. Piyasada KONAMI ve EA GAMES’den başka dişe değecek oyun üreten bir firma yok. Keşke olsa da biraz rekabet piyasasından faydalanmış olsak.

FIFA’nın sığ ve monoton yıllarında bilgisayar kullanıcıları istemeye istemeye FIFA oynamak zorunda kalıyorlardı. Çünkü bilgisayar kullanıcıları için tek seçenek buydu. Bunu bilen EA Sports ise rakipsizliğin ve rekabetsizliğin vermiş olduğu rehavet ile tabiri caiz ise oyun gelişimini pek de sallamıyordu. Herhangi bir lise çocuğunun bile yapabileceği veritabanı değişimleri ile oyunları makyajlayıp makyajlayıp oyun severlerin önlerine atıyorlardı. Tabi PlayStation sahibi elit kesimin elinde KONAMI gibi bir alternatifleri vardı ve Pro Evolution Soccer 3 oldukça tutuluyordu. Sonunda KONAMI şirketinin sektörel açığı görmesi ile birlikte o mübarek günde Pro Evolution Soccer 3’ün bilgisayarlara uyarlanma çalışmaları başladı. Sonra günlerden bir gün beklenen rüya gerçekleşti ve haberler manşetlere atıldı. Pro Evolution Soccer 3 artık bilgisayarlarda. Evet, artık beklenen olmuş ve KONAMI şirketi Pro Evolution Soccer 3’ü bilgisayarlara uyarlanmayı başarmıştı. Hepimiz merak ve heyecan içerisinde oyun diskini bilgisayarlara kurup masa üstündeki PES simgesine çift tıklamıştık – Hayatımızdaki en heyecanlı anlardan biri olduğu hiç şüphesiz gerçek- Ve yıllar boyunca zihnimizde yer edecek olan o kutsal yazıyı görmüştük Press Any Key…

PlayStation’dan PC’ye geçen ilk sürüm olduğu için tamamen uyarlama bir oyun. Hatta şut, pas simgeleri bile PlayStation konsol tuşlarındaki semboller ile eşlenik olarak ayarlanmış. Oyun açıldığında menünün PlayStation konsolundaki ile aynı olduğunu görebiliyorsunuz. Tekli Oyuncu Modu, Çoklu Oyuncu Modu ve Ustaların Ligi (Master League) modu. Tekli oyuncu modunda mevcut takımlardan birini seçerek istediğiniz rakip ile istediğiniz stadyumda mücadele edebiliyorsunuz. Çoklu oyuncu modu ise sizi sekiz oyuncuya kadar destekleyebiliyor. Ustaların Liginde ise yani Master League Mod, bir takımı seçerek o takımla şampiyon olma yolunda ilerleyebiliyorsunuz. Hatta bu o kadar eğlenceli bir mod ki klasik bir kadro ile başlayıp kadronuza usta futbolcuları dahil edebilirsiniz.

Eğer oyunu PlayStation’da oynadıysanız bilgisayar kontrollerinde oynamaya alışmanız biraz zaman alabilir. Ama tabi ki istediğiniz tuşu istediğiniz kontrole atayabilme özelliği bu alışma sürecini hızlandıracaktır.

Oyun yapay zeka açısından oldukça başarılı ama oynaması da azıcık zor. Tabi oynadıkça oyunun taktiksel seviyesini keşfedeceksiniz ve bu oyunda usta olma yolunda adım adım ilerleyeceksiniz. Bir futbol oyununun keşfe açık olması da oyunu farklı kılan özelliklerden bir tanesi olmuş.

Oyun grafikleri olarak oldukça başarılı. Yüksek çözünürlükte oynayabildiğiniz gibi oyunda asla köşeli grafiklere rastlamıyorsunuz. Animasyonlar oldukça akıcı ve gerçekçi. Bu da oyunu en başarılı kılan özelliklerden bir tanesi. Oyun sesleri ve müzikleri de oldukça iyi tasarlanmış. Gole yaklaştıkça artan seyirci tezahüratları da oyunun heyecanına heyecan katıyor. Yani her şey oldukça koordineli tasarlanmış. Eğer orta segment bir bilgisayar donanımına sahipseniz oyunu çok rahat bir şekilde oynayabilirsiniz. Oyunu en yüksek çözünürlük ve özelliklerde oynamak için donanımınızın da performansının o kadar yüksek olması gerekiyor. Ama dediğimiz gibi orta segment bir bilgisayar ile çok akıcı ve zevkli bir şekilde oynayabilirsiniz. Futbol oyunu severlere gözü kapalı tavsiye edebileceğimiz PES 3, futbol oyun tahtının sahibi olmayı da hak ediyor. Keyifli oyunlar.

En son Nis 23, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Pro Evolution Soccer 3 Tanıtım Videosu

Pro Evolution Soccer 3 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Pro Evolution Soccer 3 YAPILAN YORUMLAR
  • Tost makinesimi kullanyonuz
    3 sene önce

    tost makinenizmi var gidin oynayın pes 2011 daha iyi

  • kotu
    3 sene önce

    iy cok kotu