Pro Evolution Soccer 4 ikon

Pro Evolution Soccer 4


Futbol Şölenine Hazır Mısınız?

Önceleri futbol oyunlarını ciddi anlamda geliştiren bir tek firma vardı. EA Games adlı bu firma FIFA adlı oyunu ile PC’de futbol oyunlarının tek seçeneğiydi. Oyun severler beğense de beğenmese de FIFA satın almak ve oynamak zorunda kaldılar. Ama takvimler Ekim 2001’i gösterdiğinde oyun dünyasında bir bomba etkisi yaşandı. KONAMI, piyasaya Pro Evolution Soccer adlı bir futbol oyunuyla giriş yaptı. FIFA’nın tekel zulmünden bıkan oyun severler ister istemez Pro Evolution Soccer’ı denemek istediler. Bu denemelerin sonucunda oyun severlerin zihni adeta bir Sezan Aksu şarkısına dönüştü “Ben sen de tutuklu kaldım…” PES, ciddi anlamda oyun severleri kendisine tutuklu bıraktı. Futbol severler “Ya bu PES şimdiye kadar nerelerdeymiş ki” diyerek yıllarca bir birlerine sitemli konuşmalarda bulundular.

Gerek grafik gerek oyun mantığı gerek ise kontrolleri açısından çok başarılı olan PES, çok kısa bir sürede FIFA’nın koltuğunu salladı. Hatta FIFA severlerin KONAMI’ye sonsuz saygı ve sevgilerini sunmaları lazım çünkü PES ortalığı ayağa kaldırıncaya kadar EA Games, FIFA oyunlarında umursanacak bir değişiklik yapmadığı gibi makyajlayıp makyajlayıp oyun severlerin önüne attı. PES’in ortaya çıkışından sonra kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini anlayan FIFA ise en köklü değişiklikleri PES ile mücadele etmek için yaptı.

Ve yıllar yıllar geçti. Elbette KONAMI de salt harikalar yaratmıyordu ama gelişen teknolojiyi takip ederek en mükemmele doğru ilerliyordu. KONAMI’nin bu disiplinli çalışması daha sonra PES 4’ü ortaya çıkardı. Piyasaya çıktığı günden beri oyun severlerin ilgi odağı olan PES 4 ve PES serisi belki de gelmiş geçmiş en iyi futbol oyunu olma unvanını çoktan hak etmişti.

PES 4 daha ilk açılır menüde kendi farkını hissettiriyor. Çok şık ve çok temiz bir ara yüz üzerinde “Press Any Button” yazısı ile bizi bizden alıyor – tabi bu sözün yıllarca dilimize pelesenk olacağını bilmiyorduk- Daha sonra ise bize çeşitli oyun modları sunan PES’ten oyunu ve takımlarımızı seçtikten sonra maça başlıyoruz. Harika bir atmosfer ve harika bir grafik-ses kalitesi de bizi bekliyor. Daha hakemin düdüğü çalmasıyla kendini hissettirmeye başlayan futbol kalitesi PES’in neden zirveyi hak ettiği konusunda bize cevap veriyor. Oyun ayrıca gerçekçi futbol mantığı ile de göz dolduruyor. Topu rakibin sağından atıp solundan geçme, fake atma gibi birçok futbol taktiği mevcut. Ayrıca ataklardan defansa kadar her şey çok gerçekçi bir mantık ile tasarlanmış. Oyunu birkaç değişik kamera açısı ile oynamanız mümkün. Ayrıca tüm takımı kontrol edebileceğiniz gibi seçtiğiniz bir oyuncuyu da kontrol ederek oyunu şahsi bir futbolcu gibi oynaya biliyorsunuz. Oyuncular önceki maçın yorgunluğunu yeni maçta size hissettirebiliyor – eğer lig veya kupa maçı oynuyorsanız- bunu daha fazla hissediyorsunuz.

Bu da oyuna oldukça zevkli bir gerçekçilik katan olaylardan bir tanesi. Onun dışında ara paslar bu oyunda çok çok etkili. Rakipten topu almak kolay olmadığı gibi rakibi geçmek de o kadar kolay olmuyor. Ciddi bir futbol becerisi isteyen bir oyunun neden futbol severlerce bu kadar tutulduğunu anlamış oluyoruz. Ayrıca serbest vuruşlarda kaleye teslim şutlar atmak o kadar kolay değil. Oyuncunun stilini, mesafeyi ve açıyı en iyi şekilde hesap etmeniz gerekiyor. Oyunda ise oldukça çekişmeli bir mücadele söz konusu. Bunun dışında oyun grafikleri ve sesleri oldukça iyi. Hatta spiker sayesinde kendinizi gerçek bir maçın içerisinde hissedebilirsiniz.

Oyun severlere özellikle futbol severlere şiddetle tavsiye edebileceğimiz çok kaliteli bir oyun. PES’i kesinlikle deneyin. Keyifli oyunlar.

En son Nis 23, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Pro Evolution Soccer 4 Tanıtım Videosu

Pro Evolution Soccer 4 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Pro Evolution Soccer 4 YAPILAN YORUMLAR