Pro Evolution Soccer 6 ikon

Pro Evolution Soccer 6

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 103 / 4,29
Loading...

Efsane PES 6 (2007)

Efsane diyoruz çünkü gerçekten tüm dünyada hem grafikleri hem de PES gelişimi açısından en iyi futbol oyunlarından biri. Çıktığı 2006 yılının sonunda üniversitelilerin vizelerine gitmeme sebebi, liselilerin üniversiteyi kazanamama sebebi bile diyebiliriz. Çıktığı yıl inanılmaz efsaneleşen bir oyun. Öyle ki bu oyundan sonra PlayStation konsollarına PES denmeye başlandı. Sanki bir oyun konsolu sadece bir oyun için çıkıyormuş algısı oyunculara yerleşmişti.

Şu an çıkan oyunların grafiklerini eleştirirken PES 6, 2006 yılında oynayanları hiç bir eleştirme yapmadan bilgisayarlarına veya konsollarına kilitleyen bir oyun diyebiliriz.
İçerik ve grafik olarak şu an gözümüze çok ilkel görünen üzerinden 9 sene geçmesine rağmen hemen kursak hemen oynayabileceğimiz bir oyun. Öncelikle oyunu açtığımızda karşımıza çıkan stadyum seçenekleri ve hakem seçebilme özellikleriyle şimdi bile iyi görünen bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Oyuna ilk başladığımızda bizi havai fişekler karşılıyor ve maç başlıyor.

Kamera;

Kamera ayarları şu an bize çok garip gelebilecek düzeyde yakın. Konami o dönem Fifa’dan çok etkileniyor ve bir çok oyununu rekabet edebilmek amacıyla çıkarıyordu diyebiliriz. Tabi zamanın Fifa oyuncularının şimdinin PES fanatikleri olmasını hiç beklemezdik. Gol tekrarlarında ne kontrol özelliği vardı ne de görüntüler tekrar etmiyordu.

Arayüz iyi denebilecek düzeyde fakat çim saha sanki düz bir zeminin yeşile boyanmasından oluşmuş gibi. PES 2014’e kadar oyuncularının kafalarının üzerine oyuncu isimlerini yazdı. 2014 dahil olmaz üzere 3 sürümdür ilk seçenek olarak oyuncularda daha kibar işaretcikler görüyoruz. 2006 yılında Turkcell Super Lig takımlarının oyunda hazır bir şekilde gelmesi ise Türk kullanıcılar için bir ayrıcalık teşkil ediyor.

PES’in 2016 sürümünde ise Türkiye Süper Ligi takımlarını görmemiz pek mümkün olmuyor. PES 6’da top ise çok ağır. Kameranın yakın olması, karakterlerin daha büyük görünmesi, belki saha ölçülerini bir halı saha kıvamına taşıyor ve top tek vuruşla çok uzağa gönderilemiyor. Top tabiri caizse taş gibi ve kontrolü ise zor. Stadyum ışıklandırmalarından yansıyan gölgelerin oyunun gerçekçiliğini arttırması için eklendiği aşikar. Oysa ki gölgelendirmelerin oyun motorunu hayli yorduğunu biliyoruz.

Tabi ki her Pro Evolution Soccer oyununda olduğu gibi bu oyunda da hazırlık bölümü var ve size oyunu öğreten kısa hareketlerden oluşan minik hazırlık aşamalarını geçmenizde fayda var.

Tabi ki PES yine bu sürümünde de online deneyimler sunuyor, geniş bant internetle hala oynamak mümkün mü veya sunucuları tutuyorlar mı bilmiyoruz.
Kısacası dönemin efsaneleşmiş oyunlarından biri. Aradan o kadar yıl geçmesine rağmen PES 6 dediğimizde anıları canlanan ışıldayan gözleri görmek mümkün. Ah ah muhterem nerede o eski oyunlar dedirten bu oyunu bilgisayarınıza kurup halen oynayabilir, anılarınızı canlandırabilirsiniz.
İyi oyunlar dileriz…

En son Nis 6, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Pro Evolution Soccer 6 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Microsoft Windows 98SE/ME/2000/XP
İşlemci : Intel Pentium III 800MHZ (Athlon/Duron/Celeron)
Ram : 256 MB
Harddisk Alanı : 1,5 GB
Ekran Kartı : 4X DVD-ROM NVIDIA GeForce 3 oder ATI Radeon 8500 Grafik kartı
DirectX : DirectX 8.1
Artıları
 • Eski sürümünden en çok geliştirilmiş Pes sürümü diyebiliriz
 • 8 kişiye kadar desteklenen online modu
Eksileri
 • Master League modunda az değişiklik yapılmış

Pro Evolution Soccer 6 Tanıtım Videosu

Pro Evolution Soccer 6 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Pro Evolution Soccer 6 YAPILAN YORUMLAR
 • veysel
  12 ay önce

  çok güzel bir oyun yapanların ellerine sağlık

 • enes batur
  1 sene önce

  kaç takım var hemen söyleyin

 • batu
  3 sene önce

  adeta harika