Pirates Of The Caribbean At World’s End ikon

Pirates Of The Caribbean At World’s End

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 11 / 3,67
Loading...

“Pusula kuzeyi göstermiyor ama biz de kuzeyi arıyor değiliz.”

Yıl 2007, tür; aksiyon ve macera. Disney Interactive Studios bir klişeyi daha hayata geçirerek Karayip Korsanları filmini beyaz perdeden video oyunlarına uyarladı. Oyunun yapımcılığını ise Eurocom Entertainment yaptı. Aslında ilk başta Xbox için tasarlanan oyunun daha sonra PC ve PS için de yeniden dizayn edildi. Ayrıca oyunu Nintendo Wii’de de oynamak mümkün.

ESRB yani Entertainment Software Rating Board, (Amerika ve Kanada’da oyun yaş denetimini ve sınırlandırmasını yapan bir kuruluştur) oyun yaş sınırlamasını +16 olarak belirlemiş. Anlaşılacağı üzere oyun, yetişkinlere hitap ediyor.

Kaçakçılık, korsanlık, hazine avcılığı ve gizem ögelerini barındıran oyunun ilkesi “Herkesi kılıçtan geçir.”

Hain ve katil korsanların egzotik dünyasını anlatan oyun, genel olarak filme paralel olarak yapılmış. Oyunda lanetli yaratıklardan acımasız korsanlara kadar birçok ögeyi hasmımız olarak görüyoruz. Tabi ki biz de bir korsanız. Karizmatik ve sempatik korsan Jack Sparrow’uz. En yetenekli ve en zeki korsan olduğumuz bir gerçek. En azından film için böyle. Oyun için ise bunu yeteneklerimiz belirliyor. Filmden birçok karakteri de bulacağımız oyunda akrobasi ağırlıklı hareketler ile birlikte kılıç üzerine dayalı bir mücadele veriyoruz.

On iki ana bölümden oluşan oyunun birkaç bölümü dışında bizi çok zorlayacak bir bölüm yok. Ayrıca oyun içerisinde yan görevler ile de karşı karşıya kalıyoruz. Tabi bu alt görevlerin tamamını yapmak ile yükümlü değiliz ama bu görevleri yerine getirmek puan toplama ve yeteneklerimizi geliştirmemiz açısından bizim için oldukça faydalı. Bu yan görevlerin içerisinde; En az 10 Düşmanı yen, Mahkumları Kurtar, 850 Altın Topla gibi basit sayılabilecek ve bir o kadar da güzel görevler bulunuyor.

Oyunda nesneleri boş geçmemekte fayda var. Variller, vazolar ve kasa gibi nesnelerin içerisinde bol miktarda altın bulunuyor. Sadece altın değil, ilerideki bölümlerde işimize yarayacak olan nesneler de mevcut.

Kılıç ve bıçak savaşına dayalı yakın dövüş üzerine kurulan oyunda, işimize en çok yarayacak şey kombo hareketleri. Özellikle kalabalık düşman grupları ile gireceğimiz mücadelede kombo hareketleri yapmak mecburi bir hal alıyor diyebiliriz. Oyun kılıç ve bıçak dövüşü üzerine kurulu olsa da yumruk ve tekme gibi fiziksel silahlarımızı da kullanmaya olanak tanımış. Ayrıca ilkel barutlu bir silahımızda var. Menzili pek yüksek olmasa da oldukça eğlenceli atışlar yapmamızı sağlıyor. Tabi doldurması birazcık vakit aldığından kalabalık yakın dövüşlerde pek fazla kullanabilme şansımız olmuyor.

At World’s End, üçüncü şahıs kamera açısı ile oynanıyor. Yani bir nevi Tomb Raider gibi düşünebilirsiniz. Kamera açısı ve görüntü derinliği oldukça güzel duruyor. Grafikler iyi bir performans sunuyor. Şu ana kadar gözümüze takılan görüntü hataları ile karşılaşmadık. Bunda yapay zekanın iyi olmasının da etkisi var. Kontrolleri de bir o kadar basit ve başarılı tasarlanmış. Karakterimizin seslendirmesini bizzat Johnny Depp abimiz yaptığı için kendimizi tam bir Kaptan Jack Sparrow gibi hissediyoruz. Yanımızda bir de yardımcı karakterimiz var. Oyun içerisinde bize oldukça faydasının dokunduğunu söylemek mümkün. Bir de karakterler arasında pratik geçiş özelliği var ki en umutsuz anlarda imdadımıza yetişiyor. Oyunun bir diğer güzel yanı ise autosave özelliğinin olması. Oyun, belirli noktalarda otomatik kayıt alıyor ve böylece oyunun en heyecanlı yerinde durup kayıt alayım derdine düşmüyoruz. Bu da oyunda akıcılık sağlıyor.

Oyuna bir de ruh çekebilme özelliği konulmuş ki belli sayıda kafatası topladığımızda (100 adet) hasmımızın ruhunu aciz bedeninden çekip alabiliyoruz. Bu da bize çok fazla ek puan getiriyor.

Pirates of The Caribbean: At World’s End’i bizler grafik, yapay zeka, ses ve oynanabilirlik açısından oldukça beğendik. Özellikle Kaptan Jack Sparrow gibi nadide bir karakter ile oynama şansı bulmak oldukça keyifli. Keyifli oyunlar.

“Bu günü Kaptan Jack Sparrow’u neredeyse yakaladığınız gün olarak anın!”

Pirates Of The Caribbean At World’s End Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

İşlemci: P4 1.4 ghz

Ram: 256 mb kısa süreli bellek

Video Kart: 64 mb 3d destekli kart

Boş Alan: –

Sistem: XP

En son Kas 30, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Eğlenceli dövüş sistemi
  • Filmle alakalı bölümler
  • Çok iyi level dizaynları
Eksileri
  • Max. ekran çözünürlüğü 1024*768
  • Butona hızlı basma kısımları oldukça zor

Pirates Of The Caribbean At World’s End Tanıtım Videosu

Pirates Of The Caribbean At World’s End oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

TAVSİYE İÇERİKLER
Pirates Of The Caribbean At World’s End YAPILAN YORUMLAR