Prince of Persia Sands of Time ikon

Prince of Persia Sands of Time

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 27 / 4,50
Loading...

Bilgisayar oyunları ilk çıktığı dönemden beri çok az oyun bu piyasanın içinde herkes tarafından bilinen ve kalıcılığını sağlamış bir oyun olabilmeyi başardı. Çocukluğumuzdan şu yaşımıza kadar, hepimizin oynamasa bile adını duyduğu bir seri de Prince Of Persia’dır.

Öyle bir oyundur ki, filmi bile çekilmiştir. Bir filmin, daha sonra uyarlama oyununun yapıldığına defalarca şahit olmuşuzdur. Peki, kaç oyun filmini çektirebilmeyi başarmıştır ki?

Prince of Persia Sands of Time, Ubisoft tarafından 2003 yılında piyasaya sürülmüş bir oyundur. Oyunumuzu da Pers Prensi olarak oynamaktayız.

Oyunumuz bol bol aksiyon, atlama, zıplama, dövüş içeriyor. Oyunun dövüşleri çok kaliteli. Dövüşleri görsel açıdan mükemmele yakın. Yeni neslin, Assasin’s Creed ile tanıdığı Ubisoft daha o zamandan kalitesini açık bir şekilde göstermiştir. Dövüşlerde kullandığımız silahlarla birçok artistik hareket yapmak mümkün. Oyun o konuda çok serbest. Sürekli yeni hareketler deneyip farklı dövüş animasyonları ile karşılaşabiliyorsunuz. Oyunun hikaye olarak ilerlemesi de oyuna apayrı bir hava katıyor. Karakterimiz her karşılaştığı olayda bir hikaye anlatmakta. Bir hikayeyi aynı anda hem yazıp hem dinliyorsunuz.

Oyunun müziklerinden bahsetmemek olmaz. Birbirinden harika müzikler var ve her biri bambaşka bir hava katıyor. Ne şartlar altında nasıl insanlar tarafından yapılmışsa, kalitesi ile her notasındaki emeği iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Aksiyonundan, sıradan bir ilerleme anına kadar birçok farklı ve mükemmel müzik sizleri bekliyor.

Prince Of Persia denince akla gelen bir başka şey de hiç şüphesiz atlama zıplama olayları. Bir duvardan koşarak yürümek, duvarlara tırmanmak, uçurumlardan ilerlemek, yüksek binalarda oradan oraya atlamak… Daha sonrasında bu oynanış biçimini devam ettiren birçok farklı oyun olsa da Prince Of Persia belki de bunun atası konumundadır.

Oyuna farklı bir içerik katan bir başka olay da Prince Of Persia’nın meşhur hançeri. Bulduğumuz bu hançer güçlü ya da etkili bir silah değildir. Yalnız her öldürdüğümüz rakibimizde biraz şarj olur. Belirli bir şarj seviyesinde ulaştığında ise bu hançeri kullanarak, zamanı geri alabiliriz. Önemli rakiplerle olan mücadelelerde olduğu gibi atlayamadığımız bir yerde de bunu kullanarak zamanı geriye alıp tekrar oynayabiliyoruz. Oyunun hikayesinde ve oynanışında o kadar büyük bir önem taşıyor ki, sırf bu özelliğinden dolayı bile Prince Of Persia’nın ne kadar özgün ve öncü konumunda bir oyun olduğunu anlayabiliriz.

Oyunda bulunan Boss dövüşleri de son derece kaliteli. Adeta görsel bir şölen görevinde. Birbirinden farklı birçok yaratıkla dövüşüp değişik stratejiler uygulayıp heyecandan kendinizden geçecek gibi hissediyorsunuz.

Oyunda, eğer canımız azalırsa bir çeşme bulup su içerek canımızı doldurmak zorundayız. Günümüz oyunlarından alıştığımız, can potu içeyim ya da bir süre yara almadan beklersem canım dolar tazı uygulamalardan tamamen farklı bir olay. O çeşmeyi bulana kadar ne dualar edip, şu adamları da öldürürsem çeşmeye kadar başka gelmez umarım diye kaygılı bir şekilde düşünürken buluyorsunuz kendinizi.

Oyunun eleştirilebilecek tek yönü, hikayesinin derinliğinin diğer efsane oyunlarla kıyaslanınca çok sığ kalması. Bu eleştirilere tabi ki hak vermemek olmaz. Sadece hikayesi için oyun oynayanların belki de bu oyuna çok fazla ısınamamasının sebebi bu. Hikaye olarak belirli bir doygunluğa sahip olsa da kıyaslandığında diğer birçok efsane oyunla denk değil. Oyunun eleştirilebilecek başka da bir yönü olduğunu düşünmüyorum.

Oyunun grafikleri, çıktığı döneme göre son derece kaliteli. Hem dövüş sahneleri hem diğer efektler, hem de ufak detaylar, her biri özenle üzerine düşülerek yapılmış.

Bu efsaneyi oynamamışsanız ya da başına oturup tekrar oynamak isterseniz, hiç bir şekilde pişman olmazsınız. Gelsin bilgisayar başında uzun saatler, kıpkırmızı gözler.

Prince of persia the sands of time Oyunu indireceklere Minimum Sistem Gereksinimleri

Merkezi İşlem Birimi (İŞLEMCİ) : P3 800 MHz

KISA SÜRELİ BELLEK(RAM): 256 Mb geçici bellek

VİDEO KART(EKRAN KARTI): 64 mb Geforge 3 ekran kartı

BOŞ ALAN: 1.5 Gb boş alan

SİSTEM: Windows xp/2000/98

En son Nis 7, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Prince of Persia Sands of Time Tanıtım Videosu

Prince of Persia Sands of Time oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Prince of Persia Sands of Time YAPILAN YORUMLAR