Rome: Total War Barbarian Invasion ikon

Rome: Total War Barbarian Invasion

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 14 / 4,67
Loading...

Creative Assembly tarafından tasarlanan ve dağıtımını Sega’nın yaptığı Rome Total War: Barbarian Invasion Eylül 2005’de piyasaya çıkmış olan bir strateji oyunu.

Serinin ilk oyununda yani Shogun Total War’da Uzak Asya’da Japon kralı olmak için mücadele etmiştik. Shogun Total War özgün öyküsü ve tarzı ile aslında en çok beğendiğimiz strateji oyunları arasına adını yazdırmayı başarmıştı. Zaten daha sonra da oyun için iki adet genişletme paketi çıkarılmıştı ve öykü ta Haçlı Seferleri’ne kadar gelmişti. Daha sonraki paket ile de Viking’ler ile mücadele etmiştik. Uzun bir aradan sonra şimdi ise Roma’dayız.

Rome of Total War: Barbarian Invasion milattan sonra 300’lü yıllarda geçiyor. İki parça halindeki Roma’yı yani Doğu Roma ve Batı Roma’yı makus talihinden kurtarmaya çalışıyor olacağız. Yalnız işimiz oldukça zor. Halk çok huzursuz, haydutlar kol geziniyor ve ekonomik bunalım belimizi bükmüş durumda. Bunlar da yetmezmiş gibi Alemanni (Almanya) ve Franklar (Fransa) yanıbaşımızda devlet kurmuş, yavaş yavaş topraklarımızı istila etmeye başlamışlar. İşte bu ahval ve şerait içinde Roma’yı kurtarmak da yine bize düşüyor.

Fakat bu halde bir devleti ayakta tutmak ciddi anlamda çok zor. Özellikle Batı Roma’nın bir ayağı çukurda. Doğu Roma ise Anadolu’nun batılarına kadar çekilmek zorunda kalmış durumda ve Sasanilere karşı büyük bir mücadelenin içerisine girmiş durumda. Hele bir de Hun akınları var ki akılara zarar. Bu oyunda belki de bizi en çok zorlayacak akınların başını da Hun atlıları çekiyor. Sadece doğudan gelen akınlar değil batıdan gelen akınlar da bizi oldukça zorluyor. Kaldı ki bir de birçok şehrimizde isyan baş gösterince işimiz iyice zorlaşmaya başlıyor. Anlayacağınız üzere durumumuz gerçekten çok zor. Yıkılmakta olan bir devleti kurtarma yeteneği de her strateji oyuncusuna nasip olmuyor. İyice alın teri dökmek gerekiyor.

Tabi ki, oyunun güzel yanı tekdüze olmaması. Öykü Roma üzerine kurulu ama dilerseniz Hunları seçip de oyuna başlayabilirsiniz. Bu da tam kavimler göçüne denk geliyor. Yani oldukça karmaşık bir tarih içerisinde mücadele veriyoruz. Hun olarak başladığımız oyunda ilk önce görevimiz olan bir şehri ele geçirme ve devlet kurma görevini yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu da ekonomik anlamda daha iyi plan yapmamızı gerektiren bir durum.

Eski oyunlarına nazaran Rome Total War: Barbarian Invasion yenilenmiş bir oyun olarak karşımıza çıkıyor yani aslında yepyeni bir oyun ile karşı karşıyayız. Modellemelerden ırk özelliklerine kadar tüm birimler sil baştan yeniden kurgulanmış durumdalar. Her şeye rağmen Hun atlı okçularıyla başa çıkmak oldukça zor. Bunun için atlı birlikler oluşturmanız gerekiyor – eğer Roma safındaysanız.

Bildiğimiz üzere o dönemlerde Hristiyanlık Avrupa’ya hakim olmaya çalışıyor. Eğer Hristiyanlığın etkisini azaltmak isteyen Paganistler (Çok Tanrılı Din-İnanç) tarafındaysak bol bol tapınak inşa etmemiz gerekiyor. Her şehrin hangi dine mensup olduğu da şehir özelliklerinde belirtilmiş durumda.

Oyun grafik kalitesi bakımından mükemmel değil ama oldukça başarılı ve yeterli durumda. Oyunun seslerine ise diyecek yok. Zaten soundtrack albümünü edinmek bile isteyeceksiniz. Oyunda bizi en sevindiren taraf hiç kuşkusuz Hunların olmasıydı. Biz oyunu oldukça beğendik ve tüm savaş stratejisinden hoşlanan oyun severlere tavsiye ediyoruz. Oynayın, pişman olmazsınız. Keyifli oyunlar.

En son Nis 25, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Geliştirilmiş bir çok içerik
  • Geliştirilmiş yapay zeka
  • Din faktörü eklenmiş
Eksileri
  • Zorlayıcı oynanış
  • Hala çok sayıda küçük detaylarla uğraşıyorsunuz

Rome: Total War Barbarian Invasion Tanıtım Videosu

Rome: Total War Barbarian Invasion oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

TAVSİYE İÇERİKLER
Rome: Total War Barbarian Invasion YAPILAN YORUMLAR