Rome: Total War ikon

Rome: Total War

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 29 / 4,14
Loading...

Rome: Total War, Roma İmparatorluğunda geçen gerçek zamanlı bir strateji ve devlet yönetme simülasyonu oyunudur. Turn based olarak bilinen sıra bazlı teknoloji ile birlikte çalışmaktadır. Creative Assembly tarafından geliştirilmiştir.

Aynı ekranda yüzlerce askeri ve komutanı görebilmek, hepsini lokal olarak veya genel olarak yönetebilme konusundaki eksikliği gören oyun firmaları Total War serisi ile birlikte başarıya ulaştılar. Oyunlarda hem tekniksel gelişimleri, hem tarihsel yoğunluğu, hem strateji ögelerini, hem de ırkların ya da devletlerin birikimini yansıtabilmek ve bunu tepki almadan yapabilmek gerçekten zor bir süreç. Civilization ile birlikte devlet yönetimlerinin detayına inebiliyorken, Total War serisi ile birlikte hem anlaşma süreçleri hem de kulisler ve savaşlara aktif katılımlarla daha çok savaşa dayalı bir oyun heyecanına ortak oluyoruz.

Savaşlar ve kale kuşatmaları oyunun farklılaşmasındaki en büyük etken. Bu konuda önceki oyunlardan çok farklı bir mekaniğe gidilmemiş gözüküyor. Ancak tarihi karakterler ve devletlerde çeşitli farklılıklar mevcut. Kartaca, Britanya Yunanlılar, Selevkoslar gibi devletlerle merak edilen Mısırlılar ile oynama şansını elde edebilirsiniz. Ya da Jül Sezar’ın yerinde olup Roma İmparatorluğunu yeniden canlandırıp dünyanın en büyük devleti haline getirme yolunda strateji geliştirebilirsiniz.

Savaşlar kadar ülke yönetimine de vakit ayırmalı, savaşta kazandığınız zaferleri iç siyasette yaptığınız hatalar ile kaybetmemelisiniz. Campaign modu ile turn base (sıra bazlı) stratejilerle devletinizin bekası için uğraşmanız gerekiyor. Oyunu daha önce oynadıysanız bu konuyu biraz açalım.

Savaş modu ve yönetim modu olarak iki alan düşünebilirsiniz. Kağıt üstünde ve sayısal değerler ile ülkenizin ekonomisi, bağlılığı, vergileri, mutluluğu gibi bir çok kategoride dengeyi kurmaya çalışırken, biriktirdiğiniz ordularınızı ise savaşa yollayıp dilerseniz savaşın içinde yer alabiliyorsunuz. Bu da sırayla gerçekleşiyor. Her tur yapabilecekleriniz sınırlı. Gidip bir turda saldırıya geçip tüm devletleri fethedemiyorsunuz doğal olarak. Her şeyin sırasını iyi ayarlamanız gerekiyor.

Haritalardaki özelliklere göre taktikler yapmanız gerekmekte. Dağlık bir alandaysa, atlı askerlerinizin verimli olmayacağını bilmeniz gibi. Komutan özellikleriniz çok önemli, güçsüz bir asker takımının başında kaliteli bir komutan koyduysanız, işin rengi değişebiliyor. Taktiklerinizin de bu işte payı büyük.

Aynı anda bir çok askeri, ekranda görmek büyük haz veren bir durum. Gerçekten bir savaşı yönetiyor hissi oluşturuyor. Oynanış size göre değişen bir durum. Seçtiğiniz stratejiye göre çok keyif alarak fetihlerinize başlayabilirsiniz, yada savunma yapıp ekonomik ve refah içinde yaşayan bir toplum yaratabilirsiniz.

Seçtiğiniz ırkın özelliklerini bilerek başlamanız da önemli. Örnek olarak Romalıların yaya askerlerinin namını duymuşsunuzdur, gidip atlı birlik üretmeye odaklanmayın. Güçlü olan özelliği her zaman kullanabilirsiniz.

Diplomasi konusu Civilization’daki kadar gelişmiş değil tabii ki, biraz daha geliştirilse hoş olabilir ama oyunun asıl amacı savaş yönetimi ve diplomasi bunun için sadece bir araç.

Atmosfer ve müzik yerinde. Sizi heyecanlandıracak birkaç ufak dokunuş yetiyor. Strateji anlamında bir çok yeniliğe imza atan yapımı savaş mekaniklerini görmeniz için bile denemeniz gerekiyor. Strateji oyunlarını seviyorsanız ve hala Rome: Total War oynamadıysanız mutlaka göz atın.

En son Nis 5, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Rome: Total War Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 98SE/ME/2000/XP
İşlemci : Pentium III veya Athlon eşdeğeri @1 GHz
Ram : 256 MB
Harddisk Alanı : 300 MB
Ekran Kartı : 64 MB, GeForce3+ / Radeon 8500+
DirectX : DirectX 9.0b
Artıları
  • Muhteşem sinematikler
  • Tecrübe kazandıran zorlayıcı bir oyun
Eksileri
  • Optimizasyonu çok zayıf
  • Zayıf yapay zeka

Rome: Total War Tanıtım Videosu

Rome: Total War oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Rome: Total War YAPILAN YORUMLAR