Samurai Shodown ikon

Samurai Shodown


Samurai Shodown, SNK tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir dövüş oyunu. Eski atari salonlarının en çok oynanan oyunlarından birisi olan bu oyunu nostalji yapmak isteyen oyuncular tercih edebilir.

Serinin hikayeleri, Sakoku veya Japonya’nın mültecilik döneminde (ilk dört oyun 1788 ve 1789 yılları arasında) büyük sanatsal özelliklere sahip olan 18.yüzyıl Japonya’sında gerçekleşiyor. Bu dönemde gerçekleştiği için hayali canavarlar da hikayenin bir parçası olabiliyor. Oyunun hikayesi 1780’li yıllarda geçtiği için bu gibi hayali karakterlerin olması da açıkçası garip değil. Her oyunun planı farklı farklı olmakla birlikte bu oyunlar Japonya’da merkezi bir grup karakter ve merkezi bir bölge etrafında dönüyor.

Samurai Shodown, genel olarak Japon kültürü ve dilini yurt dışına açmayı amaçlayan bir oyun. Oyunda bu amaçla yani Japon kültür ve dilini daha iyi gösterebilmek amacıyla kültür ve dille alakalı bazı değişiklikler yapılmış. Örneğin, Japonya’da yapılan birçok dövüş oyunundan farklı olarak, spiker, oyuncular gibi serideki çeşitli karakterler de dahil olmak üzere genel olarak Japonca konuşuluyor. Aynı zamanda halk arasında argo da diyebileceğimiz bazı konuşmalara da oyunda yer verilmekte. Bu konuşmalar farklı dillerde de karşımıza çıkabiliyor. Oyunun kazananları ve oyundan bazı küçük sahneler, İngilizce, Portekizce ve Almanca gibi farklı dillere çevrilerek alt yazıyla oyuncuya sunuluyor. Oyunun müziklerinin çoğu shakuhachi, shamisen, koto, taiko gibi Japon enstrümanlarını içermekte. Hepsi olmasa bile bazı karakterler Japon tarihinin gerçek insanlarına dayanıyor. Smurai Shodown oyunları, Rage ölçüsü diye adlandırılan ve oyuncu hasar aldığında yükselen ve oyun etkinken farklı özellikleri içinde barındıran bir sayaç kullanmakta. Bu sayaç özelliği ile oyun diğer birçok oyundan farklı bir yapıda karşımıza çıkıyor.

Oyunda Hoahmaru, Kyoshiro Senryo, Nakoruru, Ukyo Tachibana, Hanzo Hattori, Wan-fu, Tam Tam, Genan Shiranui ve Charlotte gibi karakterler bulunuyor. Her karakterin kendine has değişik hareketleri bulunuyor. Genelde yavaş karakterlerin vuruşları daha çok enerji götürüyor. Hızlı karakterlerde ise hız avantajını kullanıyorsunuz. Karakterlere has özel hareketler ve kombo vuruşlar da mevcut.

Ortalama üstü grafikleri ve ses efektine sahip oyunda kontroller ve oyun fiziği oldukça etkili bir şekilde gerçeklenmiş. Oyunda genel itibariyle bir çok ayrıntının üzerinde bir hayli durulduğu belli duruyor.

Samurai Shodown özellikle konusu itibariyle birçok oyundan ayrılan bir oyun. Özellikle Uzak Doğu ve Japon kültüründen hoşlanan oyunseverlerin zevkle oynayacağı kesin.

En son Tem 13, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Samurai Shodown Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 95/98/ME
İşlemci : Pentium @ 100 MHz
Ram : 16 MB
Harddisk Alanı : 15 MB
Ekran Kartı : VGA, 256 Colors, 320×240 Resolution
DirectX : DirectX 7
Artıları
  • İyi bir nostalji seçeneği
  • Oturmuş karakterler
  • İki oyunculu oynaması çok zevkli
Eksileri
  • Eski moda grafikler

Samurai Shodown Tanıtım Videosu

Samurai Shodown oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Samurai Shodown YAPILAN YORUMLAR
  • nazım
    6 sene önce

    oyun süper tavsiye ederim 🙂