SBK: 09 Superbike World Championship ikon

SBK: 09 Superbike World Championship

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 16 / 4,00
Loading...

Hız, motor ve pist!

Hızın, adrenalin ve pistlerin tadına doyacaksınız. Motor sesleri sizi oyunun içerisine çekerken yüksek hızların tadını çıkaracaksınız. SBK 09: Superbike World Championship, adından da anlayacağınız üzere 2009 yılında piyasaya çıkmış (Mayıs 2009) bir motosiklet yarışı oyunu. Tekli ve çoklu oyuncu desteği ile eğlenceyi parmaklarınızın ucuna taşıyan SBK 09, Milestone adlı bir oyun şirketinin başının altından çıkıyor. Oyunun dağıtımını ise Black Bean Games üstlenmiş. Aslında oyunun dağıtımı, kodlamasından daha başarılı bir şekilde yapılmış diyebiliriz. Böyle deyince oyunun kötü olduğu gibi bir ön yargıya bürünmenizi istemeyiz, sadece dağıtımı çok başarılı demek istedik. Ciddi anlamda Black Bean Games’in oldukça hızlı bir dağıtım ağı var. Bunun dışında oyunu PS2, PS3 ve Xbox 360’da da oynayabilirsiniz. Oyunun yaş sınırlandırması yok (3 yaşından büyük herkes oynayabilir). Yani oyunda öyle çarpınca ekrana kan bulaşması gibi bir olay yok. Olmadığı da iyi olmuş bir bakıma.

Oyunu 1900×1200 gibi yüksek çözünürlükte oynayabilirsiniz. Oyunu açtığınızda sizi ilk olarak bir sinematik karşılıyor. Ünlü motosiklet pilotlarının içerisinde bulunduğu videoyu izleyerek gaza gelebilirsiniz. Daha sonra damalı bayrak üzerinde kısa bir loading ekranından sonra ENTER’a basarak oyunun ana menüsüne ulaşabilirsiniz. İlk başlarda size bir “Kariyer Takvimi” sunuluyor. Burada yarış ve antrenman günlerini görebiliyorsunuz. Karakterinizi oluşturduktan sonra yavaş yavaş işin yarış kısmına doğru ilerleyebiliyorsunuz. Karakterinizi oluştururken motosikleti ile poz veren pilotunuzun spor muhabirlerine verdiği pozları da görmeniz lazım. Her karakterin kendine has bir motoru var ama ilerde para kazandıkça bu motorları değiştirebiliyorsunuz. Zaten garajınızda birkaç motorun bulunması iyi olacaktır. Tüm seçimleri ve ayarları yaptıktan sonra artık yarışa hazırsınız. Yarışa başlarken seyircileri selamlayan bir animasyon girişi yapılmış. Yanınızda da size şemsiye tutan güzel bir partneriniz olacak. Motoru düz kullanacağınız gibi şahlandırma gibi artist artist hareketler yapmanıza da olanak tanınmış.

Yarışı bitirdikten sonra replay seçeneği ile tekrar yarışı izlemeniz mümkün. Yarışınızı farklı açılardan bir televizyon kurgusuymuş gibi izleyebiliyorsunuz. Alıştırma yarışları ile başladığınız oyun para değeri artan şampiyonalar ile de devam ediyor.

İlk izlenimlerimizi söyleyecek olursak grafik ve ses açısından oyun oldukça başarılı. Motor kaplamaları ayrı pist ve mekan kaplamaları ayrı güzel. Adamlar oldukça sıkı çalışmış ve işin hakkını vermişler. Ses açısından değinecek olursak motorların yüksek devirdeki seslerini yeniden duymak için oynayasım var. Sizi alıp oyuna bağlayan şey aslında sesler.

SBK 09 hem grafik hem ses açısından olduğu kadar kontroller açısından da bir o kadar başarılı. Yön tuşları hemen hemen tüm işinizi görüyor diyebiliriz. Gamepad ile oynamak daha eğlenceli olabilir. Yarış severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir oyun olan SBK 09’u şiddetle tavsiye ediyoruz.

Keyifli oyunlar.

En son Nis 19, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Gerçekçi pistler ve araçlar
  • Geniş sürüş seçenekleri
  • Yeni başlayanlar için de ideal
Eksileri
  • Atmosfer çok cansız

SBK: 09 Superbike World Championship Tanıtım Videosu

SBK: 09 Superbike World Championship oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

SBK: 09 Superbike World Championship YAPILAN YORUMLAR