Sniper Elite ikon

Sniper Elite


“Her canlı öldürme içgüdüsü ile doğar”

Sniper Elite, ikinci dünya savaşını konu edinen FPS ve Aksiyon tarzı oyunlardan bir tanesi. Hepimizin de bildiği üzere ikinci dünya savaşı konulu oyunların ardı arkası kesilmiyor. Durum böyle olunca piyasa da pek çok ikinci dünya savaşı konulu oyunlar cirit atar oldu. Aslında pek çoğu da başarısız olmuş oyunlar. Çıkan oyunların pek çoğunun adını bile hatırlamakta zorlanıyoruz çünkü pek akılda kalıcı işler başaramadılar. Akılda kalıcı işler yapan oyunlar ise hala özlemle andığımız oyunlar oldu, tıpkı Sniper Elite gibi. Sniper Elite ya da Sniper Elite v1, efsane bir seri olmayı başaran Sniper Elite serisinin ilk oyunu. Özellikle akıcı ilerleyişi ile hepimizi kendisine hayran bırakmıştı.

Sniper Elite oyununda bir Alman keskin nişancısı görevini üstleniyoruz. Çok çeşitli olan görevler listemizde; binayı ele geçirmek, suikast yapmak, düşman keskin nişancıları öldürmek ve rehine kurtarmak gibi bol aksiyonlu görevler bulunuyor. İşin en güzel yanı bu görevlerin bir öykü konsepti içerisinde bir biriyle bağlantılı ilerliyor olması. Böylece haybeye bir görev yapmak yerine öykünün ilerleyişine tanıklık etmiş oluyoruz.

Dört adet zorluk seviyesinin bulunduğu oyunda zorluk seviyesi ile beraber yapay zekanın vasfı da değişiyor. Zorluk seviyesi arttıkça nefes tutma süremiz azalıyor, düşmanların yetenekleri güçleniyor ve atışlar zorlaşıyor. Zorluk derecesi arttıkça kan ter içerisinde kalıyor olsak da oyun gerçek anlamda çok akıcı olarak ilerliyor.

Öncelikle oyunun gerçekçi ve en ufak ayrıntısına kadar düşünülerek tasarlandığını söylemeliyim. Ciddi anlamda bir keskin nişancılık tecrübe edinmiş oluyorsunuz. Nişan alıyorsunuz, nefesinizi tutuyorsunuz ve bazen elleriniz titriyor. Hatta çoğu görevde zamana karşı yarışmanız gerekiyor ve en önemlisi de düşman keskin nişancılarından daha hızlı ve daha zeki olmak zorundasınız. Aksi halde duyduğunuz bir KNS sesi ile ölümsüz ve başarısız bir kahraman olarak sonsuza dek gözlerinizi kapatabiliyorsunuz. Çünkü düşman kuvvetlerindeki keskin nişancılar da çok yetenekli çocuklar. Bizzat tecrübe edindim.

Sniper Elite oyununun temelinde gizlilik yer alıyor ve bazı görevlerde gizlice bir yerlere sızmanız isteniyor. Ne kadar sessiz olursanız o kadar iyi bir keskin nişancı oluyorsunuz. Sabırlı, korkusuz ve çabuk analiz yapabilen bir karaktere sahipseniz bu işlere de o oranda yatkın oluyorsunuz. Ayrıca düşmanı vücudunun hangi bölgesinden vurduğunuz da büyük önem taşıyor. Ola ki headshot atmayı başaramadınız ve mermi düşmanın omzunu sıyırıp geçti üstelik gizli bir görevdesiniz. Yapay zekanın da katkılarıyla hasmınız kendini siperin arkasına atıyor ve arkadaşlarından yardım istiyor. Birkaç dakika sonra koca bir gurup sizi öldürmek için koşuşturmaya başlıyor. Üstelik sizin bu gürültünüzü duyan üst düzey kişi, sizin bir suikast için burada olduğunuzu anlıyor ve defansa çekiliyor ve çoğu zaman da kaçıyor. Bu da yapay zekanın güzellikleri. Sadece zamana, sadece gizliliğe değil bir de nişan kabiliyetinize dikkat etmek zorunda kalıyorsunuz. Bu oyunu hem zorlaştırıyor hem de gerçekçi kılıyor. Hem bir FPS oyunu ne kadar gerçekçi ise o kadar iyidir önermesi de her oyunda olduğu gibi Sniper Elite için de geçerli.

Sniper Elite’nin en cafcaflı yanlarından biri de Slow Motion özelliği. Yani ateş ettikten sonra merminizin gidişini ağır çekimde düşmana saplanan kadar izleyebiliyorsunuz. Bu da oyuna oldukça keyif katıyor. Dilerseniz bu seçeneği devre dışı bırakmanız da mümkün. Ama bizce oldukça keyifli bir özellik.

Oyunun grafikleri başarılı. Animasyon motoru iyi çalışıyor. Sadece bina kaplamalarında ufak tefek sıkıntılar var hani daha iyi olabilirmiş diyorsunuz ama serinin ilk oyunu için yeterli duruyor. Karakter ve silah modellemeleri de oldukça başarılı. Bunun dışında oyun seslerine değinecek olursak, benim oyunda en çok beğendiğim yerler burası. Hem atmosfer sesleri hem silah sesleri hem de oyun müzikleri o kadar iyi ki kendinizi hemen oyuna kaptırıyorsunuz. Zaten oyunu sessize alıp oynadığınızda seslerin ne adar önemli olduğunu fark etmiş oluyorsunuz.

Oyunda Multiplayer seçeneği de mevcut. Deatmatch, Team Deathmach ve Assassination olmak üzere üç farklı bölümden oluşan multiplayer modu ile çok çok eğlenceli vakit geçireceğinize eminim. Oldukça sürükleyici olan Sniper Elite, çok kısa sürede FPS severleri bağımlı hale getirecektir ki bundan hiç şüphem yok. Tüm oyun severlere şiddetle önerebileceğimiz oyunlardan bir tanesi de Sniper Elite. Keyifli oyunlar.

En son Eki 1, 2020 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
 • Headshot müthiş hissettiriyor
 • Uzun ve zorlayıcı single player görevleri
 • Gerçekçi mermi fiziği
 • Muhteşem sesler
Eksileri
 • Tekrar eden karakter ve görüntüler mevcut
 • Görevleri tamamlamak çok uzun sürebiliyor

Sniper Elite Tanıtım Videosu

Sniper Elite oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Sniper Elite YAPILAN YORUMLAR
 • burak
  4 sene önce

  Çok güzel bi oyun Ben bunu 2015 yılından beri oynuyorum. Ben hep bunu burdan indiririm çünkü çok güzel. baybay.