Space Colony ikon

Space Colony


Space Colony, Firefly Studios tarafından geliştirilen ve GOD Games tarafından yayınlanan strateji türünde bir oyun.

Yapımcılığını çok sayıda seveni olan Stronghold’un yapımcılarının yaptığı oyunda bir adet kolonimiz bulunuyor. Bu koloniyi yaşatmak ve hayatta tutmak için gerekli mürettebatımızla birlikte uzay bir yolculuk yapıyoruz. Bu yolculuk sırasında mürettebatımızın temizlik bakım, eğlence odaları gibi çok çeşitli istekleri oluyor ve yolculuğumuzu en iyi şekilde yapabilmek ve mürettebatımızı mutlu edebilmek için bu istekleri yerine getirmeye çalışıyoruz.

Oyunda bölümler ve her bölümde yapmamız gereken bir görev bulunuyor. Ek olarak bu görevleri yapabilmek için görevine göre belli sayıda mürettebat veriliyor. Her bir mürettebatın kendine göre yetenekleri ve istekleri bulunuyor.

Kolonide en temel birimler enerji, oksijen ve tıbbi destekten oluşuyor. Bu noktalarda işlerin iyi yürümesi için buralarda birer mürettebat çalıştırmak gerekiyor. Fakat mürettebatlar sahip olduğu özelliklerden dolayı zaman zaman farklı görevlerde çalışmaları gerektiğinden aradaki koordineyi iyi şekilde sağlamanız gerekiyor. Bu koordineyi sağlarken adamların açlık, uyku, eğlence ihtiyacı gibi çeşitli durumlarını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Sahip olduğu özellikler ile Space Colony, Sims ve StarTopia gibi oyunlara da benziyor. Örneğin mürettebatın psikolojik olarak isteklerinin olması ve bunların karşılanmaması durumunda girdikleri ruh hali Sims oyununu oldukça andıran yanlar.

Oyunda personel sayısının az olduğu başlangıç zamanları personel ile ilgilenme ve tepkilerini görme adına oldukça zevkli geçerken oyun ilerleyip personel arttıkça her şey çok daha zor bir hal alıyor. Siz bir adamınızın ihtiyacını karşılarken arkada iki adamın kavga etmesi, siz onları ayırırken de başkalarının ihtiyaçları olması oyunu oldukça yoğun bir hale getiriyor.

İki boyutlu ve çok güzel grafiklerin bulunduğu oyunda müzikler de iyi seviyede. Fakat oyun içindeki koşuşturmadan dolayı bir süre sonra müziği duyacak haliniz kalmıyor. Kolay oynanışı ve düşük sistem gereksinimi ile Space Colony özellikle Sims tarzı strateji oyunu seven oyunseverlere bilgisayar başında güzel vakitler yaşamayı vaat ediyor.

En son Nis 27, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • 2 türün başarılı harmanlanması
  • Eğlence oranı yüksek
  • Orijinal oyun düşüncesi
Eksileri
  • Çok fazla küçük uğraştırıcı iş var
  • Multiplayer desteği yok
  • Özel karakterler yer almıyor

Space Colony Tanıtım Videosu

Space Colony oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

TAVSİYE İÇERİKLER
Space Colony YAPILAN YORUMLAR