Spore Creature Creator ikon

Spore Creature Creator

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 5 / 5,00
Loading...

Evrime Yerinde Bir Müdahale: Spore Creature Creator

Spore Creature Creator, oyun dünyasının en tuhaf oyunlarından biri olabilir. Elementleri birbirleri ile birleştirerek yeni element ve nesneler yarattığımız basit oyunların çok daha karmaşık hale gelmiş biçimi Spore Creature Creator’da bizleri bekliyor. Yaratıkların evrimini dilediğimiz gibi kontrol ederek; bozarak, düzelterek, abartarak ve hayal gücümüzü sonuna kadar kullanarak kendi evrimsel evrenimizi yaratıyoruz. Electronic Arts tarafından 2008 yılında piyasaya sürülen oyun sanal yaratıklarımızı kullanarak sanat yapabileceğimiz sınırsız bir dünya sunuyor.

Galaktik Bir Yolculuğa Hazır Olun

Spore Creature Creator, sadece ekrandaki yaratıkların evrimini kontrol ettiğiniz bir oyun değil elbette. Parçaları birleştirip modifiye ederek ürettiğiniz yaratığınızı başka yaratıklarla dövüştürüyorsunuz. Bu aşamada oyunun Pokemonvari bir havası olduğunu da belirtelim. Oyuna başladığında bitirmeden kalkmayan bir oyuncu iseniz oyun ortalama 10 saat sürüyor.

Gelelim yaratıklarınızı geliştirmeye. Yaratığınız en başta oldukça şekilsiz bir halde başlıyor hayatına. Adeta bir patatese benzediğini söyleyebiliriz. Yalnızca bir gövde olarak verilen yaratığınızı, ekranın solundaki uzuv seçenekleri ile özelleştirmeye başlıyorsunuz. Gözler, kulaklar, eller ve kollar, başın kendisi için birden fazla hazır seçenek var. Ama Spore Creature Creator’un yaratıcıları bununla yetinmemiş ve seçtiğiniz her uzvu dilediğiniz gibi şekillendirmenize olanak sağlamış. Dört bacak, iki kol kullanarak Sentor benzeri yaratıklar üretmeniz bile mümkün. Oynanabilirliği de bir hayli kolay ve eğlenceli.

Yaratıklarınız Çevreye Uyum Sağlasın

Yaratıklarınızı Spore Creature Creator’un evrenine getirirken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husus daha var. Seçtiğiniz her uzuv, farklı saldırı puanlarına sahip. Sağlığınız da aynı mantıkla çalışıyor. Oyun içi görevlerinizin nasıl bir çevrede geçtiği de bir hayli önemli. Çöl, buzlarla kaplı bir alan ya da lavların aktığı bir ortamda yaratığınızın da bu şartlara uyum sağlayabilmesi gerekiyor. Evrimde olduğu gibi Spore Creature Creator’da da uyum yoksa yaşam yok.

Oyunun grafik kalitesinin 2008 yılı için iyi olduğunu söyleyebiliriz. Tabii grafikleri gittikçe canavarlaşan bir sektör için 10 yıl öncesi neredeyse tarih öncesi kadar uzak. Kameranızı dilediğiniz gibi döndürebilme özelliği olmasına rağmen kullanılabilirliğine biraz mesaiden sonra alışacağınızı belirtelim. Diğer kontroller için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Sinir bozucu birkaç görev dışında aldığınız görevler ise hem tatmin edici hem de eğlenceli.

Tabii diğer yaratıklar ile sürekli olarak bir savaş halinde olmak zorunda değilsiniz. Spore Creature Creator’un tuhaf yanlarından biri de oyundaki diğer yaratıklara sarılabilmeniz. “Freehug” yazısı ise başınızın üzerinde uçan kalplerle simgelenmiş. Oyunun gerçek hayata en çok yaklaştığı anlar ise yaratığınızın beslenme ihtiyacı ile dolduğu zamanlarda oluyor: İyileşmek ve hayatta kalmak için et yemesi gereken yaratığınız bunun için savaşmak zorunda!

Diğer oyunlardan farklı, yaratıcı süreçlerle dolu bir oyun oynamak istiyorsanız Spore Creature Creator tam size göre bir oyun olabilir. Yaratıcılığınızı yeteneğiniz ile birleştirdiğinizde Alien’ın birebir kopyasını yaratabileceğiniz bir oyun hiç şüphesiz ki eğlenceli olacaktır.

En son Ara 3, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Kendi dizaynınız olan bir yaratıkla oynama imkanı
  • Çocuklara hitap ediyor
Eksileri
  • Küçük teknik problemler var
  • Bir hikaye yok

Spore Creature Creator Tanıtım Videosu

Spore Creature Creator oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Spore Creature Creator YAPILAN YORUMLAR