Stronghold Crusader ikon

Stronghold Crusader

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 13 / 3,25
Loading...

Stronghold Crusader oyunu Firefly Studios tarafından geliştirilen ve Take Two Interactive tarafından yayınlanan 2002 yapımı gerçek zamanlı strateji oyunudur. 2001 yapımı çok satan strateji oyunu Stronghold oyununun devam oyunudur.

Oyunda 1. Richard önderliğinde Avrupa’nın Haçlı Seferlerini yöneterek Fenike ve Filistin bölgelerinde Saladin tarafından yönetilen İslam Kuvvetleri ile savaşıyorsunuz. Oyunda her iki tarafla da oynayabilme imkanına sahipsiniz. Oyun genel olarak feodal beylikler arasındaki savaşları konu alıyor. Stronghold Crusader oyunu strateji oyunları arasında görevlerinin yapılmasının aşırı zor olması ile ün yapmış bir oyundur. 50 farklı campaign bölümü bulunur ve bazı zor bölümlerde geçebilmek için oyunun hızını düşürerek oynamanız gerekebilir.

Stronghold oyununu sevenler çok severler, sevmeyenler de hiç sevmez. Oyun aslında oldukça ayrıntılı ve savaş ortamı çok iyi düşünülmüş bir oyundur. Bu tip strateji oyunlarında klasikleşmiş olan taş, odun ve demir gibi kaynakları toplayarak şehir ve birlikler inşa etme bu oyunda da mevcut. Ama zamanının bir çok strateji oyununda bulamayacağınız şehre sızmak için paralı askerlerden yararlanmak, yollara kazık dikmek, mimarlar kullanarak inşa etmek, kale duvarlarına asker çıkarmak, savaşta düşmanların üzerine azgın köpekler salmak, kale duvarlarından düşmanın kafasından aşağı kaynar yağ dökmek, mancınıkla hastalıklı hayvan leşi fırlatarak veba salgını başlatmak, lağımcılara tüneller kazdırarak kaleye girmek ve düşmanlarınızın şehrinde yangın çıkarma gibi feodal zamanda taktik olarak kullanılan şeylerin neredeyse hepsi düşünülerek oyuna eklenmiş.

Eğer savaşmaktan hoşlanmıyorsanız Castle Builder modunda halkın refahını sağlamak için kaynaklar toplayıp inşa etme ve yönetme işi yapabilirsiniz. Bu modda düşmanlarla savaşmak zorunda değilsiniz. Halkınızı daha iyi bir şehirde yaşatmak için onların her türlü ihtiyacını karşılamanız gerekiyor. Bunun için çeşmeler, bahçeler, kiliseler, dükkanlar, heykeller, meyhaneler gibi çok farklı bina tipleri inşa edebilirsiniz.

Oyunu sevenlerin en çok sevdiği şey ise oyunu multiplayer olarak oynamak. Age of Empires oyununda bulunan kişi sınırlaması Stronghold Crusader oyununda olmadığı için oyunlar çok uzun sürebiliyor ama zevki de bir o kadar artıyor. Strateji oyunlarındaki derinlik ve strateji çeşitliliği açısından The Settlers oyunu ile birlikte oynayabileceğiniz bir kaç gerçek strateji oyunundan birisi olarak bilinir. Özellikle düşük sistem gereksinimli oyun arayanlar için saatlerce ve günlerce oynayabilecekleri muhteşem bir oyundur.

En son Şub 11, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Stronghold Crusader Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 95/98/ME/2000/XP
İşlemci : 300mhz
Ram : 64 MB
Harddisk Alanı : 850 MB
Ekran Kartı : 4 MB
DirectX : DirectX 8.1
Artıları
  • Oyunun müzikleri çok başarılı
  • Seslendirmeler çok iyi hazırlanmış
  • Savaş taktik çeşitliliği çok fazla
Eksileri
  • Yapay zeka çok iyi değil
  • Belli taktiklere çözüm üretmek neredeyse imkansız

Stronghold Crusader Tanıtım Videosu

Stronghold Crusader oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Stronghold Crusader YAPILAN YORUMLAR