Super Mario Advance 4 ikon

Super Mario Advance 4

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 83 / 4,61
Loading...

MARIO KAPILARI ARALIYOR

Belki de bir çoğumuzun oyun hayatı onunla başladı. Belki 8-4 bölümünü çözene kadar kafaları yedik. Gecenin geç saatlerinde bitirdim haykırışlarıyla uyandık belki de. Kelime dağarcığımıza sekizin dördü, birin ikisinden dört, beş, altıya atlama belki de onun yüzünden katıldı. Ama ne söylenirse söylensin belki de açtığımızda ilk günkü heyecanla oynadığımız bir oyun o, evet Mario oyunundan bahsediyorum.

Bir çok versiyonuyla karşımıza çıktı, 7 yaşında başladık belki oynamaya, belki 9 ama hep Mario oynadık biz. Nintendo’nun vazgeçilmez ve efsaneleşmiş oyunundan bahsediyorum. İnternette dolaşırken denk geldim ve Nintendo’nun internet sayfasında da olan Mario 4’ü oynama fırsatı buldum.

Tanıdık kutular vardı yine. Aradım mantarları ama bulamadım. Oyunun mantığı aynı ama biraz daha değiştirilmiş. Önce şöyle bir dolaştım oradan geçen kasklı kurbağa mı kaplumbağa mı bilemiyorum artık siz ne diyorsanız çarptım ve bir canım gitti. Hemen kendimi toparladım parmaklarımı esnettim ve yeniden başladım.

Bu sefer oyun 10 adet kapının bulunduğu bir alandan başlıyor her kapının üzerinde kilit var ve sizi birinci kapıdan içeri alıyor. Ben bilgisayarda oynadığım için (asıl versiyonu Nintendo Dd emulator) üst ok tuşuyla kapıdan girdim ve oyun başladı. Klasik 100 saniye burada da geçerli ve bu saniye içerisinde 2. kapıyı açmanız gerekiyor. Bunu yapabilmek için ise oyun alanının içinde bulunan güneşleri topluyoruz. Bu güneşler bazı pembe ve mavi bulutların içinde buluyor. Uçan Mario diye bildiğimiz Mario 8 oyunun içinde bulunan Power anlamına gelen P butonlarından var. Bu butonlar da pembe ve mavi renkte veya ilerleyen bölümlerde farklı renklerde de olabiliyor.

Mario hakkında ne yazılabilir diye şöyle bir düşünüyorum da Mario 4 oyununda mantar yok yani haliyle can kayıpları üst seviyeye çıkabiliyor. Çok basitmiş gibi görünen oyunu aslında mantarla büyüme veya can mantarı alamamak zorlaştırıyor. Canavarlar diye tabir ettiğimiz ortalıkta bir sağa bir sola gezinen kabuklu kurbağalar ve dikenli kaplumbağalara dokununca hemen can kaybediyorsunuz.

Kapılar açıldıkça diğer bölümü görme isteği ise ayrı bir heyecan katıyor. Can kaybettiğinizde girdiğiniz kapıdan başlıyorsunuz. Son kapıda ise ne olduğunu söyleyip spoiler vermek istemem. Zevkli bir oyun sizi bekliyor.

Oyunun iyi ve kötü yanları;

Oyunun flash tabanlı versiyonları var ve pc ile mac bilgisayarlardan oynanmasına müsaade ediliyor. Konsol için ise Nintendo 3d konsolu veya PSP konsollar aracılığıyla emulator kurulumuyla oynanabiliyor. Hepinize iyi oyunlar dileriz.

En son Nis 29, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Sevilen Mario dünyası
  • Eğlenceli bölümler
  • Mario'ya yardımcı karakterler
Eksileri
  • Modası geçmiş grafikler

Super Mario Advance 4 Tanıtım Videosu

Super Mario Advance 4 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Super Mario Advance 4 YAPILAN YORUMLAR