Tekken 5 inceleme

Tekken 5 inceleme

Tekken 5 inceleme

Heihachi Michima Öldü mü?

Karşılıklı oynanan oyunların en zevklisi dövüş oyunlarıdır. Atarimin başında; Mortal Kombat, Street Fighter gibi oyunlara harcadığım saatler sebebiyle de böyle düşünüyor olabilirim pek tabi. Dövüş oyunlarında her zaman farklı bir yerde duran Tekken serisinin 5. Oyunundan bahsedeceğim bu yazımda. Oyuna giren yeni karakterler, oyun modları gibi özellikleri gelin hep beraber inceleyelim. Tekken 5, Heihachi Michima’nın ölümünden sonra gerçekleşen turnuvayı konu alan bir oyun. Oyunun başlangıcında Heihachi’nin nasıl öldüğünü bir sinematik yardımıyla görüyoruz. Ve bu ölüm sonrası artık düzenin bozulup, ortalığın karışacağını kabul etmemiz gerekiyor. Elbette, Heihachi’nin ölümsüz olduğunu bilmeyen gafiller olacaktır. Bu arkadaşları oyunun son dövüşünde karşılarına çıkan yaşlı adamın selamlaması ve onlara gerçeği yumruk ve tekmeleriyle göstermesi gerekiyor.

Neyse bizim sorunumuz değil sonuçta. Namco firması Tekken 5’e bazı karakterler eklemiş doğal olarak. Bunların başında karizmatik vampir avcısı Blade’den oldukça esinlenmiş görünen Raven geliyor. Ayrıca dövüşen güzel kızlar açığı için bir adet Asuka Kazama kadroya eklenmiş durumda. Fong Wei adından da anlaşılacağı Çinli bir abi ve Kenpo üstadı. Jinpachi Mishima’dan bir önceki paragrafımda bahsetmiştim. Son olarak Devil Jin, sanki Jin tek başına yeterli değilmişcesine acımasızca sahalara sürülmüş. Bu karakterlerle birlikte oyunda 30 civarında usta dövüşçü mevcut. Ha bu arada Eddy’miz, can kardeşimiz, Capoeira ustası ve Brezilyanın gururu yerine gelen ve son derece havalı ve dahi güzel bir kadın olan Christie’den bahsetmeden geçmeyelim. Öyle ki artık salto tekmeler gibi birçok Capoeira tekmesi ile bol bol adam dövmek vaktidir. Gaza gelip tuşları kırmamak önemli tabi çünkü Capoeira incelikli bir spordur. Burada karakterleri tek tek anlatamam belki ama Hwoarang’ın tekmelerinden, Steve Fox’un yumruklarından kaçamayacağınızı da bilmeniz gerekir. Biraz da oynanış modlarına değinelim. Story Battle isimli mod, oyunun ana bölümünü oluşturuyor. Baştan seçilecek karakter, 9 ayrı bölümdeki birbirinden yiğit dövüş ustasıyla savaşmak zorunda. Tabi ki bölüm aralarında gösterilen sinematikler herkesin hikayelerine göre şekilleniyor. Oyun zorluğu bölümler arasında değiştirilebilir bir hale gelmiş.

İkinci mod Time Attack; Hem zamana hem de acımasız dövüşçülere karşı giriştiğin savaşı kazanabilecek misin? V.S Battle; İşte oyunun en eğlenceli kısımı, artık arkadaşlarınla yapacağın kanlı çarpışmalara ve yenilenin alay konusu olacağı sohbetlere hazır olmalısın. Survival; Karakterini seç ve asla ölme. Arcade Battle; herkesi dövüp birinciliğe yerleşmek hiçte kolay olamayacak. Oyunda bu değindiklerim haricinde birkaç oynanış modu daha var. Bunları incelemeyi de size bırakıyorum. Namco’nun, Tekken 5 üzerinde geliştirmeyi sürdürdüğü bir diğer konu ise grafiksel kalite. Özellikle dövüşçü modellemeleri ve dövüş alanları gibi detaylar oldukça iyi işlenmiş. PS2 standartlarını zorlamayı başarıyorlar bu sayede. Söylediğim gibi Tekken 5 oldukça eğlenceli zamanlar geçirmenizi sağlayacak bir yapım haline gelmiş durumda. Son olarak bol kombolu günler diliyorum.

En son Nis 22, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Tekken 5 inceleme YAPILAN YORUMLAR