Tomb Raider Legend ikon

Tomb Raider Legend

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 58 / 3,87
Loading...

Gizemi Keşfet

Bazı tutkular vardır ki hiçbir şey ile mukayese edilemez. Yıllar ne kadar çabuk geçerse geçsin, hangi güçlüklerle yüz yüze gelirsek gelelim bu tutkuların esaretinden asla ama asla vazgeçemeyiz. Çünkü bu tutkular bizim yaşama zevkimizdir. Tomb Raider serisi de işte tam bu noktada bize görkemli bir kapıyı aralıyor; gizem, keşif ve macera.

Bazı insanların içerisindeki keşfetme arzusu ve macera arayışı hiç sönmeden duran bir karakter özelliğidir. Gizem, keşfetmek ve macera üzerine kurulu Tomb Raider serisi ilk olarak 1996’da oyun severlerin beğenisine sunuldu. Oyun içerisinde sağladığı özgürlük ve zeka dolu bilmeceler ile dolu olan Tomb Raider oldukça tutuldu ve Tomb Raider 2, Tomb Raider 3, Legend, Underworld gibi birçok serisiyle peş peşe oyun severlere sunuldu. Tomb Raider Legend bu serinin yedinci oyunu ve yenilenen oyun motoru ile oldukça zevkli bir oyun deneyimi sunuyor.

Lara Croft İle Dünya Turu

Tomb Raider Legend ile ciddi anlamda bir dünya turuna çıkıyorsunuz. Şöyle ki sekiz ana bölümden oluşan Tomb Raider Legend; Bolivya, Peru, Japonya, Gana, Kazakistan, İngiltere, Nepal gibi ülkelerde geçiyor. Gittiğiniz bu ülkelerin sosyoekonomik ve çevreyle ilgili özelliklerine göre bazen vadilerde, ormanlarda düşman askerleriyle çatışmaya giriyor, bazen ise arkeolojinin Nirvana’sını yaşayarak tapınaklarda, mabetlerde şifre çözüyorsunuz. 2006 yılında piyasaya çıkan Tomb Raider Legend grafik özelliklerinin oldukça iyi olduğunu düşünecek olursak bir kayalığın üzerinden vadi manzarasını izlemenin de ne kadar zevkli olduğunu görmüş deneyimlemiş olacaksınız.

Daha önceki serileri duyanlar az çok hikayeye hakimdir ama ufak bir hatırlatma yapmak faydalı olacak. Lara Croft maceraperest bir arkeologdur. Çocukluğunda annesiyle bir seyahate çıkar fakat uçak Nepal civarlarında arızalanarak düşer. Kazadan sağ kurtulmayı başaran Lara Croft ve annesi bir mağaraya sığınırlar. Annesi mağarayı keşfetmek ve yardım bulmak için çıktığı sırada annesini bulmak için mağarayı dolaşmaya başlayan Lara, ilk gizem ile burada karşılaşır. Daha sonra doğaüstü bir olayla annesini mağarada kaybeden Lara, annesini aramak için maceralara atılmaya başlar.

Oyunda bizi klasik olarak çözülmeyi bekleyen sırlar ve ölümcül tuzaklar bekliyor. Önceki sürümlerine göre oyun kontrollerinde ufak bir değişiklik yapılmış. Fare kullanımı oldukça geliştirilmiş olan oyunda yön tuşları dinamik bir kullanım mantığı içerisinde dizayn edilmiş. Bir saniye önce W ile yukarıya hareket ederken bir saniye sonra bulunduğunuz konuma göre sağa sola gitmenizi sağlıyor. Her şeyden önce oyun kontrolleri oldukça pratik ve estetik duruyor. Klavye ve fare koordinasyonunu iyi sağladığınız sürece çok zevkli ve akıcı bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Oyunun ses efektlerinde bir eş zaman kayması yaşanmıyor. Oyunun atmosfer sesleri de oldukça iyi duruyor. Kurulduğunda sabit diskte 8 GB’a yakın bir yer kaplayan Tomb Raider Legend’in oyun hacmi bu kez biraz geniş tutulmuş. Oyunun eksik yönü yapay zeka üzerinde geliştirme yapılmamış olması. Şöyle ki siz can haraç bir şekilde bir askeri öldürürken o askerin takım arkadaşı bazen gelip size ateş etmeyip aval aval bakıyor. Bu belki bir yapay zeka problemi değil askerler arasındaki bir prensip durumudur, bilemeyiz. Tomb Raider Legend’de her şey mümkün.
Gizem avcıları ve maceraperestlere önerimiz; Tomb Raider Legend’i kaçırmayın.

En son Şub 14, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Tomb Raider Legend Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 2000/XP
İşlemci : Pentium 3 veya Athlon XP
Ram : 256 MB
Harddisk Alanı : 9.9 GB
Ekran Kartı : 64 MB, GeForce 3Ti / Radeon 9 series
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
  • Lara'nın sahip olduğu çok sayıda hareket ve yetenek
  • Detaylı çevre ve muhteşem grafikler
  • Birbirinden farklı ve egzotik leveller
  • Muhteşem seslendirme ve oyun müzikleri
Eksileri
  • Oyun kısa ve çok zorlayıcı değil
  • Silah bölümleri çok etkileyici değil
  • Kamera bazen sinir bozucu olabiliyor

Tomb Raider Legend Tanıtım Videosu

Tomb Raider Legend oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Tomb Raider Legend YAPILAN YORUMLAR