Türkçe Satranç ikon

Türkçe Satranç


Satranç oynamayı sevenlerden ve bir o kadar kendine dişli rakip arayanlardanım. Fırsat ve rakip buldukça saatlerce vakit geçirebilirim. Bir araştırmaya göre satrancın bir Türk oyunu olduğu ispatlandı. Fakat bizim oynadığımız versiyonundan biraz farklılıklarla. Peki Türkçe bir satranç oyunu olan Hakan Satranç bize neler vaat ediyor.

Öncelikle adından da anlayacağınız üzere bir Türk oyunu. Mustafa Hakan Behram tarafından geliştirilmiş bu minyatür satranç oyunu bir .exe yardımıyla bilgisayarımıza kurulabiliyor. Yaklaşık 10 MB.’lık bir dosya olan satrancı kurduktan sonra oyun önümüze oynamaya hazır bir halde çıkıyor.

Oyunu büyüttüğünüzde demek isterdim ama yaklaşık 300×600 bir pencerenin içinde geliyor. Aslında oyunun ilk falsosu diyebiliriz. Hadi biz küçük bir tahtada oynarız diyenler için çok sıkıntı olmasa da büyümesini isterdik. Arayüz olarak ise 3 adet arka plan tercihi var oyunun. En son 2014 yılında güncellenen bir oyun için neden bu kadar karmaşık arka planlar hazırlanmış anlamış değilim.

Oyuna başladığınız zaman anlayacağınız diğer bir eksiklik ise komutların tıkla seç değil de sürükle bırak şeklinde yapılması. Piyonunuzun nereden geldiğini bilmek iyi bir şey fakat bu oyun tahtasını hayli karıştırıyor. Sesler konusunda ise alttan müzik dinleyebileceğiniz seviyede piyon sesleri var. Menülerde oyun zorluğuyla ilgili iki seçenek var, bunlar zor ve kolay. Bu iki seçenek dışında bir oyun zorluğu yok. Ayrıca geri alma veya kaydetme, yeni oyun açma gibi özelliklere kısa yol tuşları atanarak bize kolaylık sağlanmış. Taşların görselliği değiştirilebiliyor. Aynı şekilde başlangıçta olmayan cetvel düzen seçeneği içerisinde bulunuyor. Müzik seçeneğiyle 8 bit oyunları çağrıştıran dijital bir müzik var. Dilenirse açılabiliyor. Fakat insan psikolojisine hiç iyi gelmediğini söyleyebilirim. Sanki eski bir program müziği havası var müzikte. Aynı şekilde tahta değişimi de mümkün ve oyun tahtanızın resmini çekebiliyorsunuz.
Genel olarak küçük bir oyundan beklenileni veren fakat bir çok eksikliği bulunan bir oyun. Biz oynadık. Size de iyi oyunlar dileriz.

En son Ara 29, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
 • Türkçe olması
 • Basit görünüm
 • Kolay oynanış
Eksileri
 • Aşırı özellik yok

Türkçe Satranç Tanıtım Videosu

Türkçe Satranç oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Türkçe Satranç YAPILAN YORUMLAR
 • Hakansoft
  5 sene önce

  Hakan Satranç 1.2 setup kurulumu

  https://www.youtube.com/watch?v=4cgUWZ6CfIc&t=90s

 • rustem
  6 sene önce

  selam satrancin windows 8 icin olani varmi

  • Admin
   6 sene önce

   Bunu da Windows 8’de oynayabilirsin.

 • rustem
  6 sene önce

  ben rustem ve oyunlariniz cok iyi herkesin oynamasini tafsiye ederim cok iyi bir oyun sitesi iyi oyunlar var