Watchmen The End is Nigh ikon

Watchmen The End is Nigh

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 15 / 5,00
Loading...

Watchmen: The End Is Nigh, Dave Gibbons ve Alan Moore’un yazdığı, Watchmen isimli çizgi roman serisinin film uyarlamasının, bölümlere ayrılmış bir oyun serisi olarak uyarlanmış halidir.(Uyarlamanın uyarlaması yani.) Deadline Games tarafından geliştirilip 2009 yılında Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından yayınlanmış ve dağıtımı yapılmıştır.

Watchmen, bilinen bütün çizgi romanlardan farklı bir seridir. Normal çizgi romanlardan alıştığımız iyi kalpli kahramanlar Watchmen’de yer almaz. Watchmen’de hemen hemen herkes gridir. Filminin daha başlangıcında, isyan eden silahsız halkın üzerine gidip, pompalı tüfekle beyinlerini dağıtan süper kahramanlar, belki bunun en net örneğidir.

Onun dışında, Watchmen, tamamen yozlaşmış bir dünyada geçer. Amerika ve Sovyetler Birliği’nin soğuk savaş dönemlerinde, halkın tamamen sindirildiği ve suçun her zaman olduğundan çok daha olağan olduğu bir zaman dilimini konu alır. Watchmen evreninde süper kahramanların 1 tanesi dışında hiçbirinin doğa üstü bir gücü yoktur. Hepsi insani vasıflara sahip ve sadece fiziksel güçleri ve pratik zekalarıyla ön plana çıkmış, suratına bir maske geçirmiş insanlardır.

Watchmen evreninde, özel gücü olan tek karakter ise Dr. Manhattan’dır. Kendisi geçirdiği bir kaza sonucu özel yetenekler kazanmıştır. Kendisinden istediği kadar kopya yaratabilir ve her kopyası kendisi ile eşdeğerdir. İstediği kadar büyüyebilir yada küçülebilir. Bir kaç saniye içinde gezegenleri dolaşabilecek bir hızdadır. Her ortamda yaşayabilir, cisimlerin yapısını değiştirebilir. Tek bir bakışıyla insanları parçalayabilir. Yok edilemez. Aynı zamanda, yoktan var edebilir. Ufak bir hareketiyle şehirleri parçalayabilir. Kısacası, gücünün limitleri sonsuza yakın bir karakterdir. Yalnız bütün bunlara rağmen, insanlığın yozlaşması, ülkelerin birbirleriyle olan nükleer savaşları, kendisinin umurunda bile değildir.Zamanla insani özelliklerini kaybetmiş ve giderek duygusallaşmıştır.

Oyuna gelecek olursak, oyunda seçebileceğimiz 2 karakter var. Rorshack ve Night Owl. Rorshack, insanların acımasızlığını gördükçe, içinde bulunan bütün insanlığı kaybetmiş ve kötüleri en ağır şekilde cezalandırmak isteyen bir süper kahraman. Zamanında, özel bir kumaştan yaptırdığı bir maskesini takmakta. Rorshack testi, insanlara çeşitli mürekkep şekilleri göstererek bu şekillerde gördüklerini sormaya dayalı bir test. Kişilerin psikolojik durumlarını incelemede günümüzde bile hala yaygın olarak kullanılmakta. Rorshack’in maskesi de Rorshack’in duygularına göre şekil değiştirip farklı mürekkep şekillerine dönüşür.

Night Owl ise, süper kahraman dönemlerinde Dr. Manhattan’ın karısıyla romantik ilişkiler yaşamış, daha elit ve daha zengin, daha şık bir zırhı olan bir süper kahraman. Rorshack ne kadar, sosyopat bir katilse Night Owl o kadar soğuk kanlı ve anlayışlı bir karakter.

Bu 2 karakterin seslendirmelerini de filmlerinde aynı rolde oynayan aktörler yapmış. Oyunda her 2 karakterinde farklı yetenekleri var. Rorshack daha hızlı hareket edip daha hızlı saldırılar yapabiliyor. Levye yada beyzbol sopası gibi eşyaları savaşırken kullanabiliyor. Night Owl ise Rorshack’e göre daha yavaş ama dövüş teknikleri konusunda daha iyi. Bir çok farklı tekniği dövüşürken kullanabiliyor. Onun dışında, Rorshack’in aksine, çeşitli teknolojik aletleri var. Çeşitli bombalar yada tırmanma tabancaları da Night Owl’un kullanabildiği silahlar arasında. Oyunda bir çok bulmacayı çözebilmek yada bir çok düşmanı yenebilmek için bu 2 karakterin beraber uyum içinde olması gerekiyor.

Böylesine yozlaşmış bir dünyada, adalet için uğraşan bir karakter olup olay örgüsü içinde hikayede yer almak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz güzel bir oyun. Her ne kadar Watchmen evreninin karanlık yapısı, küçük yaşlı oyuncular için çok fazla uygun olmasa da, belirli bir yaşın üzerinde olan oyuncular için, dünyaya çok farklı bir pencerenden bakıp, insanlığı ve dünyayı sorgulama şansı verecek eğlenceli bir oyun.

En son Nis 23, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Farklı kombinasyonlu atak çeşitleri
  • Vuruşlardan sonraki animasyonlar
  • Detaylı çevre
  • Dramatik ışıklandırma
Eksileri
  • Co-op online oynanmıyor
  • Tekrarlayıcı gelebilir

Watchmen The End is Nigh Tanıtım Videosu

Watchmen The End is Nigh oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Watchmen The End is Nigh YAPILAN YORUMLAR