WRC 3 – FIA World Rally Championship ikon

WRC 3 – FIA World Rally Championship

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 117 / 4,50
Loading...

Yağmur demem, çamur demem yarışırım.

İnsan birçok sporu, heyecanı dolayısıyla sevebiliyor. Özellikle bireysel sporlarda bu heyecan sürekli üst düzeyde kalabilir, çünkü yapılacak tek yanlış o ana kadar mükemmel giden karşılaşmayı kaybetmeye sebep olacaktır. Bireysel sporlar denince yarışları anmadan geçmek olmaz. Formula 1, MotoGP ya da WRC, hepsinde de ana amaç finiş çizgisini herkesten önce görebilmek. Gerçek hayatta oldukça izleyiciye sahip bu sporların, oyun dünyasına yansımaları da son zamanlarda oldukça başarılı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu oyunlar, oyuncuya adrenalin dolu dakikalar yaşatmak veya bir kariyeri sıfırdan alıp, en iyisi olana kadar sürdürmek için hırsla çabalamak gibi birçok hissi yaşatmayı amaç ediniyorlar. Ancak Ralli yarışları, diğer muadillerine göre heyecan katsayısını biraz daha yukarıda tutmayı, pist şartlarını güçleştirerek ve gerektiğinde sürücüleri doğayla karşı karşıya getirerek sağlamaya çalışıyor. İşte bu sebeple, tasarlanan zorlu pistlerde yarışmak çok daha zor ve çok daha fazla çaba gerektiren bir hal alıyor.

WRC 3’te bu çabayı bilgisayar ekranlarına taşımamıza yardımcı olan bir ralli oyunu. Her ne kadar Dünya Ralli Şampiyonasının resmi oyunu olsa da WRC 3 çoğu ralli tutkunu için ortalama bir oyun olarak kaldı. Özellikle ralli alanında Dirt gibi efsane bir serinin olması da işlerini zorlaştırmış olabilir. Ancak Milestone firması yine de ralli severler için ortalama üstü bir oyun tasarlamayı başarmış diyebiliriz. Oyun 2012 yılındaki Dünya Ralli Şampiyonasını simule ediyor. Araçlar, pistler vs. detayların hepsi gerçek hayata uygun olarak modellenmiş. Hatta arabaların güçleri ve özellikleri de oyuna oldukça gerçekçi bir şekilde yansıtılmış. Tozlu yollar bizi durduramıyor yani. Yağmur ve çamur demeden yarıştığımız bu oyunda da en dikkat çeken kısım Kariyer kısmı. WRC 3’teki adıyla “Road to Glory”. Bir nevi “zafere giden yol” yani. Bu kısımda çaylak bir sürücü olarak başladığımız yolculuk, kazandığımız yarışlar ve edindiğimiz tecrübe ile gitgide sürüş yeteneklerimizi artırarak devam ediyor ve profesyonel bir rallici olana kadar sürüyor. Elbette zorluk seviyeleri de gitgide arttığından, yolun sonlarına doğru soğuk terler akıtmamız son derece doğal.

Bu tarz oyunlarda multiplayer kısmı olmazsa olmazdır, WRC 3 gerek ağ üzerinde gerekse internet üzerinden online olarak diğer kişilerle yarışabilme seçeneklerine sahip. Özellik arkadaşlarınızla oynadığınızda, oyun çok daha keyifli bir hale gelecektir. Oyunda dikkat çeken özelliklerin birisi de kaza olduktan sonra kısa bir süre için zamanı geri alabilme yetisine sahip olmamız. Bu sayede kaza yapmamıza sebep olan hatayı telafi edebiliyoruz. Oyun grafik olarak yine orta yolun yolcusu. Araç modellemeleri ve pist modellemeleri, özellikle kendi yılındaki oyunlara göre aşağı seviyelerde diyebiliriz. Gerçi oyunun heyecanına veya kariyer hırsına bürününce, insan bu tarz grafik detaylarını çok da umursamıyor. Ancak özellikle pisti oluşturan nesnelerin detayları biraz daha gözden geçirilebilirmiş. Ses konusunda ise, özellikle araçların sesleri oyuna gerçekten iyi yansıtılmış. Yani motorun sesini duyduğunuzda şöyle bir hareketlendiğinizi söylemeliyim. Sonuç olarak WRC 3, ralli dünyasının zorlu pistlerinde biraz ter atmak isteyenler veya ben en iyisi olmalıyım, bunun için zafere giden yolda çile de çekerim kariyer de yaparım diyenler için keyifli dakikalar geçirtebilecek bir ralli oyunu. Denemeye değer.

En son Ağu 15, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

WRC 3 – FIA World Rally Championship Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP (SP2) / Vista / 7
İşlemci : Intel 2.4 Ghz veya üzeri
Ram : 1 GB
Harddisk Alanı : 6 GB
Ekran Kartı : Geforce 8800 GT / Radeon HD 6670
DirectX : DirectX 9
Artıları
  • Oldukça fazla araba kurulum seçenekleri
  • Multiplayer modu çok süper
  • Pistler çok başarılı
Eksileri
  • Yarış tipleri çok başarılı değil
  • Yeni başlayanlar için öğrenme süresi uzun

WRC 3 – FIA World Rally Championship Tanıtım Videosu

WRC 3 – FIA World Rally Championship oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

WRC 3 – FIA World Rally Championship YAPILAN YORUMLAR