X Motor Racing ikon

X Motor Racing

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 6 / 3,00
Loading...

X Motor Racing, Rus geliştiriciler Exotypos tarafından geliştirilen bir araba yarışı simülasyonudur. Oyun gerçekçi bir simülasyon sözü vermesiyle birlikte, çok oyunculu moda sahiptir. Parlatılan özelliklerinden biri özelleştirebildiğiniz bir fizik modelidir. Lastik modellerini, süspansiyon, motor ve hatta sıcaklık gibi özelliklerinin değiştirilebildiği, geliştirilebildiği bir platform yaratmaktır.

Grafik motoru olarak HDR özellikli bir render aracına sahiptir. Bu da oyunun daha dinamik olmasına fakat grafiklerinin motor/araç özelliklerine odaklanmasına neden olmaktadır.

Oyunun vadettiği kısımlara baktığımızda bir çoğunu gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Parça özelliklerini geliştirmekten, araç kontrolünün sağlanmasına kadar simüle edilen konseptte eğlenceli bir sürüş eğitimi sağlamasıyla birlikte kendine benzer platformlarda yer buluyor.

Tek ve çoklu oyun modlarının bulunduğu oyundaki tek oyunculu modlar : Hot Lap, Training Mod, Competition olarak sıralanıyor. Çoklu oyuncu modu ise yarışların sunucular aracılığı ile sağlanması ile birlikte gerçek oyuncu ile rekabet deneyimi yaşatıyor. Multiplayer özelliğinde 32 oyuncuya kadar destek verebiliyor.

Gerçek bir 3D simülasyonu sağlama konusunda adımlar atan X Motor Racing’te aracın yüzeyle olan etkileşiminde her zaman  3boyutlu görünü almamızı sağlayan fizik motoruyla birlikte fark yaratmaktadır. Bu tabii ki bir çok özelliğin de engellenmesine sebebiyet veriyor. Siz gerçekçi bir yarış deneyiminin tadını yaşarken, grafiklerin sadece bu alanlara yönelmesi, oyun içi modların azlığı ve çeşitliliğin sadece fizik üzerine getirilmesi nedeniyle oyun gerçekçi yanını parlatırken, eğlence yanını biraz öteliyor.

Teknik anlamda bu spor ile ilgilenenleri gayet mutlu edebileceğini düşünüyoruz, tüm araç özellikleri için ayrı ayrı teknik geliştirmeler yapabiliyorsunuz. Sürtünme durumundan, yan kuvvetler, itme çekme kuvvetleri gibi bir çok aerodinamik özelliği ile aracınızın durumunu değiştirmek açısından sağlam bir simülasyon olarak ele alabiliyoruz. Hatta lastiklerinizde hassas ayarlar, 5000’e yakın bir denetleme mekanizması (ayrı yapılabilecek işlem) yapabiliyorsunuz.

Tüm özelliklerini gerçekçi bir araç upgrade, update hizmeti olarak harcayan oyunda, ekstra olarak çok farklı beklentilere girmemek gerekiyor. Ancak teknik anlamda sizi gerçek bir oto tamircisi gibi hissettirecek, Hızlı ve Öfkeli filmindeki kaşifler gibi verimli çalışan motorlar için kolları sıvadığınızı düşünebileceksiniz. Yapılacak tonla optimize faaliyetten fırsat bulduğunuzda aracınızın durumuna bakabilmek için deneme sürüşlerine katılabilirsiniz artık.

Hatta istatistiklere o kadar yönelme durumu olmuş ki, yavaşlama istatistiklerinizi bile detaylıca görebiliyorsunuz. Oyun içi ekranların okunması, yorumlanması, dikiz aynası işlemleri gibi farklı alanlarda tamamen size yarış pilotu hissi yaşattırma için yapılmış bir oyundan beklentilerin büyük olmasını anlayabilmemiz gerekiyor.

Bu kadar teknik özelliğin altından kalkabilse de oynanış ve eğlence olarak diğer yarış simülatörlerinden bir seviye daha altta yer alıyor.

Sürekli yenilenen özellikleri ile birlikte tam olarak tamamlanmamış bir simülatör olarak oyuncuların karşısına çıkıyor. Her yeni güncellemede, daha oturmuş hale geliyor doğal olarak.

En son Eyl 14, 2020 tarihinde güncellenmiştir.

X Motor Racing Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP, Vista, 7, 8
İşlemci : 3.0 GHz Dual-Core
Ram : 4 GB
Harddisk Alanı : 3 GB
Ekran Kartı : 512 MB, nVidia 9600 GT 512Mb / ATI Radeon HD 4750
DirectX : DirectX 10
Artıları
  • Gerçekçi yarış pistleri
  • Etkileyici araç modelleri
Eksileri
  • Yol tutuşu iyi ayarlanamamış
  • Rekabet düzeyi düşük
  • Sesler çok kötü

X Motor Racing Tanıtım Videosu

X Motor Racing oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

X Motor Racing YAPILAN YORUMLAR