Oyuncu Sözlüğü

Oyuncu Sözlüğü

2h (2-handed) : 2 el kullanmayı gerektiren silahlar için kullanılan bir terimdir. Genellikle kılıç ve Uzi gibi iki ele de alabileceğiniz silahların özelliğini belirtir.

AFK : “Away from keyboard” yani Türkçesi ile “Klavyeden uzaktayım” cümlesinin kısaltılmış halidir. Genellikle sohbet özelliği olan online oyunlarda, sohbet kısmından birinin AFK yazdığını görürseniz geri dönene kadar klavyenin başında bulunmayacağını anlamalısınız.

BAN : Genellikle online oyunlarda hile yaptığı ve uygunsuz davranışlarda bulunduğu tespit edilen kişilere uygulanan kısa süreli veya uzun süreli veya kalıcı olabilen yasaklama ve uzaklaştırma cezası.

CAMPER : Bizde çadırcı olarak da bilinen genellikle online nişan oyunlarında bir yerlere pusu kurup sabit beklerken önünden geçen oyuncuları gafil avlamaya çalışan oyuncular için kullanılır.

DOT : “Damage over time” yani Türkçesi ile “Süre Bazlı Hasar” anlamına gelen cümlenin kısaltılmış halidir. Genellikle RPG tarzında oyunlarda yaptığınız bir büyü veya bir yeteneğinizden veya saldırınızdan kaynaklanan ve bir süre boyunca belli periyotlarla belli bir hasar verme manasına gelir. Örnek vermek gerekirse rakibinize yaptığınız bir zehirli saldırının sonucunda her 3 saniyede bir rakibinizden -50 gitmesi iyi bir örnek olacaktır.

D-pad : PlayStation kollarında sol tarafta bulunan ve genellikle tüm oyun kollarında da bulunan yön tuşlarını oluşturan bölüm.

Easter Egg : Oyunlara ek eğlence katmak amacı ile gizlenmiş ve bulunanlara oyundan bağımsız değişik özellikler kazandıran şeylere Paskalya Yumurtası anlamına gelen Easter Egg denir. Örnek olarak GTA 5 oyununda goril olarak oynayabildiğiniz yerler bulunması verilebilir.

Faction : Oyunlarda çeşitli gruplar ve ırklar bulunabilir, bunlar genellikle faction kelimesi kullanılarak tarif edilir.

FPSFPS oyun türü “First Person Shooter” kısaltması olan birinci şahıs gözünden oynadığınız ve elinizdeki silahı gördüğünüz ve silahla düşmanları vurduğunuz oyun türüdür. Bu oyun türünün en çok bilinen örnekleri Call of DutyCounter Strike ve Delta Force gibi oyunlardır. Sitemizde bulunan FPS oyunları kategorisinden bu türdeki oyunları listeleyebilir ve indirebilirsiniz.

Gank : “Gang Killing” yani takımlar halinde oynanan online oyunlarda yalnız kalan bir kullanıcının diğer takımın toplu bir şekilde saldırısına uğraması.

Hardcore : Donanımlı ve yetenekli zorlu oyuncular veya aşırı zorlayan oyun veya oyun bölümleri için kullanılan bir tabirdir.

Instance : Genellikle RPG oyunlarında girdiğiniz dungeon içeri giren kişi veya grubu kopyalayıp yeni kişiler oluşturuyorsa bu tip yerlere instance denir.

KDR : “Kill Death Rate” yani öldürme sayısının ölüm sayısına olan oranıdır. Genellikle online FPS oyunlarında bu istatistik oyunu ne kadar iyi oynadığınızı gösterir.

L2P : Online oyunlarda bir alay sözü olan “Learn to Play” yani oynamayı öğren de gel demenin kısaltmasıdır.

Meat Shield : “Et Kalkanı” anlamına gelen bu söz genellikle mermilerden ve düşman ateşinden kurtulmak için başka bir karakterin veya oyuncunun vücudunu kullanmak demektir.

MMORPG : “Massive Multiplayer Online Role Player Game” yani “Devasa Çok Oyunculu Online Rol Yapma Oyunu”‘nun kısaltması olan, bir karakter seçip o karakteri geliştirmeye dayalı video oyun türüdür. Bu oyun türüne dair en çok bilinen oyunlar Legend Online ve Silkroad Online gibi oyunlardır. Sitemizde MMORPG oyunları isimli bir tür sayfası vardır ve bu sayfadan tüm MMORPG oyunlarını indirebilirsiniz.

Noob : Oyuna yeni başlamış oyuncular veya uzun süre oynamış fakat hala çok etkisiz oyuncular için kullanılır.

Offline : Kişinin oyun sunucuları ile bağlantısının kesilmiş olduğunu gösterir.

PC : “Personal Computer” kelimelerinin kısaltması olan kişisel bilgisayar anlamına gelen bu kısaltma genellikle masaüstü bilgisayarlar için kullanılır.

QQ : Emoji olarak bir çift ağlayan gözü andıran QQ harfleri alay etmek isteyeceğiniz rakibinize ağlamayı bırak demek anlamına gelir.

Real Time : Durdurulamayan veya sıra bekleyerek oynanmayan anlık olarak düşmanınızın ve sizin aynı anda hamlelerinizi yapabildiğiniz oyunlar için gerçek zamanlı ifadesi kullanılır.

Save : Oyunları daha sonra kaldığınız yerden oynamak üzere kaydedebileceğiniz yerler menülerdeki save kısımlarıdır.

Third Person : “Üçüncü Şahıs” anlamına gelen bu tanım genellikle oyunlarda oyuncuyu da gördüğünüz oyuncuya arkasından üçüncü bir şahısmışsınız gibi bakabildiğiniz kamera açılarına sahip oyunlar için kullanılır. GTA 3 oyunu bu tür oyunlara çok iyi bir örnektir.

Uber : Aşırı durumları ve aşırı güçlü olan düşmanı göstermek için kullanılan bir terimdir. Uber zor bir oyun, uber yetenekli bir Pes oyuncusu gibi kullanılabilir.

Versus : İki kişilik yani iki oyunculu oyun anlamına gelir. Bu oyun tipinde iki oyuncu birbiri ile savaşır veya yarışır.

Warez : İnternette kaçak olarak dolaşan telif ve kullanım hakları olmayan program ve oyuncular warez olarak adlandırılır.

Xbone : “Xbox One” oyun konsolunun kısaltmasıdır.

Zone : Oyunlarda belli bir bölgeyi belirtmek için kullanılır. Enemy Zone düşman bölgesi gibi kullanımları vardır.