Oyuncu Sözlüğü

Oyuncu Sözlüğü

123ABCDEFGHIJ – KLMNOPQRSTUVWXYZ

123


(2-handed): 2 el kullanmayı gerektiren silahlar için kullanılan bir terimdir. Genellikle kılıç ve Uzi gibi iki ele de alabileceğiniz silahların özelliğini belirtir.

3D: 3 Dimensions’ın kısaltması olan 3D, 3 boyutlu görüntü anlamına gelir.

8 Bit, 16 Bit: Eskiden işlemcilerin günümüzdeki kadar kuvvetli olmamasından kaynaklanan daha düşük müzik ve görsellere sahip oyunlar için kullanılır.

A


AAA Game: Oyun dünyasının büyük oyunları olarak kabul edilen lokomotif oyunlar için kullanılır. Tomb Raider, NFS, GTA ve Fifa gibi.

Achievement: Oyun içerisindeki özel başarıları gösteren terimdir. Genellikle oyunlardaki yan görevlerdir, hedefler ve listeler halinde gösterilirler.

Action Game: Aksiyon oyunu anlamına gelir. Bu türün en iyi örnekleri GTA ve Half Life tarzı oyunlardır.

AFK: “Away from keyboard” yani Türkçesi ile “Klavyeden uzaktayım” cümlesinin kısaltılmış halidir. Genellikle sohbet özelliği olan online oyunlarda, sohbet kısmından birinin AFK yazdığını görürseniz geri dönene kadar klavyenin başında bulunmayacağını anlamalısınız.

B


B4N: Şimdilik hoşçakalın anlamına gelen “Bye For Now” cümlesinin İngilizce kısaltmasıdır.

BAN: Genellikle online oyunlarda hile yaptığı ve uygunsuz davranışlarda bulunduğu tespit edilen kişilere uygulanan kısa süreli veya uzun süreli veya kalıcı olabilen yasaklama ve uzaklaştırma cezası.
Beta: Oyunların asıl sürümünün çıkmadan önce oyuncular tarafından yorumlanması ve eksikliklerinin tespit edilmesi için çıkarılan test sürümü.

Boss: Oyunlarda genellikle bölümlerin sonlarında karşımıza çıkan diğer düşmanlara oranla çok daha güçlü ve geçilmesi çok daha zor olan ana düşmanlardır.

Bot: Özellikle multiplayer oyunlarda rakipleriniz gerçek kişiler değil de bilgisayar tarafından kontrol edilen karakterler ise bunlara genel olarak Bot denir.

C


CAMPER: Bizde çadırcı olarak da bilinen genellikle online nişan oyunlarında bir yerlere pusu kurup sabit beklerken önünden geçen oyuncuları gafil avlamaya çalışan oyuncular için kullanılır.

Checkpoint: Yarış oyunlarında ve bazı macera oyunlarında belli bir sürede varılması gereken nokta ya da oyunun otomatik olarak kaydolduğu noktalara verilen isim.

Cheese: Genellikle online oyunlarda kullanılan bu tabir, oyunun bir bölümünü zahmetsizce geçebilmek veya çeşitli kaynakları kolaylıkla elde edebilmek için oyuncuların bulduğu ama henüz geliştiriciler tarafından farkedilmeyen yöntemler için kullanılır.

Cul8r: Sonra görüşürüz anlamına gelen “See You Later” cümlesinin İngilizce kısaltmasıdır.

D


Deathmatch: Genellikle online FPS oyunlarında en fazla rakibini öldürenin kazandığı oyun modudur. Bu modlar tek oyunculu veya takımlar halinde olabilir.

Demo: Oyunların bir bölümünü veya belli bir süre oynayabileceğiniz tanıtım niteliğindeki kısıtlı sürümlerine demo adı verilir.

Ditch: Rakiplere veya takım oyuncularına haber vermeden oyundan çıkmak.

DOT: “Damage over time” yani Türkçesi ile “Süre Bazlı Hasar” anlamına gelen cümlenin kısaltılmış halidir. Genellikle RPG tarzında oyunlarda yaptığınız bir büyü veya bir yeteneğinizden veya saldırınızdan kaynaklanan ve bir süre boyunca belli periyotlarla belli bir hasar verme manasına gelir. Örnek vermek gerekirse rakibinize yaptığınız bir zehirli saldırının sonucunda her 3 saniyede bir rakibinizden -50 gitmesi iyi bir örnek olacaktır.

D-pad: PlayStation kollarında sol tarafta bulunan ve genellikle tüm oyun kollarında da bulunan yön tuşlarını oluşturan bölüm.

E


E3: Electronic Entertainment Expo yani Elektronik Eğlence Fuarı’nın kısaltmasıdır. 1995 yılından itibaren düzenlenen fuar oyun dallarında oldukça popüler bir etkinliktir.

Easter Egg : Oyunlara ek eğlence katmak amacı ile gizlenmiş ve bulunanlara oyundan bağımsız değişik özellikler kazandıran şeylere Paskalya Yumurtası anlamına gelen Easter Egg denir. Örnek olarak GTA 5 oyununda goril olarak oynayabildiğiniz yerler bulunması verilebilir.

Educational Game: Oyunun ana amacının eğitim olması veya oyun türünün eğitici olmasını belirten terim.

E-Sports: Electronic Sports’un kısaltmasıdır, E-Sports oyunların spor dalı olarak kabul edilmesi ve bu spor dallarında oyuncuların rekabet ettiği bir ortamdır.

F


F2P: Free to Play kelimesinin kısaltması olan F2P oynaması ücretsiz olan oyunları belirtmek için kullanılır.

Faction: Oyunlarda çeşitli gruplar ve ırklar bulunabilir, bunlar genellikle faction kelimesi kullanılarak tarif edilir.

Faceroll: Oyunlarda belli bir sınıf veya karakterin aşırı güçlü olmasını kinayeli bir şekilde klavyeyi yüzüyle kullansa bile kazanır şeklinde şikayet etme anlamına geliyor.

Farming: Oyunlarda bazı oyuncular sadece para toplama amacıyla görevleri ve hikayeyi pek dikkate almadan sadece kaynak toplamaya yönelirler. Bu tip oyunculara “Farming yapıyor” denir.

FPSFPS oyun türü “First Person Shooter” kısaltması olan birinci şahıs gözünden oynadığınız ve elinizdeki silahı gördüğünüz ve silahla düşmanları vurduğunuz oyun türüdür. Bu oyun türünün en çok bilinen örnekleri Call of DutyCounter Strike ve Delta Force gibi oyunlardır. Sitemizde bulunan FPS oyunları kategorisinden bu türdeki oyunları listeleyebilir ve indirebilirsiniz. Bazı yerlerde “Frame Per Second” yani saniyede ekranda gördüğünüz görüntü sayısının kısaltması olarak da kullanılabilir.

G


G2G: Oyun içi sohbette “Got to go” yani gitmek zorundayım anlamında kullanılan kısaltmadır.

Game: Her ne kadar manası herkes tarafından bilinse de oyun anlamına gelen bu İngilizce terimi de İndiroyunu oyuncu sözlüğü‘ne eklemeden geçmeyelim dedik.

Gank: “Gang Killing” yani takımlar halinde oynanan online oyunlarda yalnız kalan bir kullanıcının diğer takımın toplu bir şekilde saldırısına uğraması.

Gib: Oyunlarda şiddete uğrayan bir karakterin veya bir canavarın/zombinin dövüş veya ateşli silahla saldırı sonrası vücudundan kopan parçalarına Gib denir.

H


Hardcore : Donanımlı ve yetenekli zorlu oyuncular veya aşırı zorlayan oyun veya oyun bölümleri için kullanılan bir tabirdir.

HF: Oyun sohbetlerinde “Have Fun” yani “İyi eğlenceler” demenin kısaltmasıdır.

HP: Health Point yani oyunlardaki sağlık puanınız. Aynı zamanda bir darbenin şiddetini belirtmek için de kullanılır. “1 vuruşta 4000 HP götürüyor” gibi.

HUD: Oyunlarda karakterlerin sağlık, silahlar vs. gibi özelliklerinin bulunduğu menü ekranına verilen isimdir.

I


IC: In Character yani karakter içi tabirinin kısaltmasıdır. Yapılan davranışların ve söylenen sözlerin oyun içinde karakterle alakalı olduğunu dış dünya ile ilişkisi olmadığını belli etmek için kullanılır.

IMHO: In My Humble Opinion yani “Benim düşünceme göre” “Bana soracak olursanız” anlamına gelir.

Instance: Genellikle RPG oyunlarında girdiğiniz dungeon içeri giren kişi veya grubu kopyalayıp yeni kişiler oluşturuyorsa bu tip yerlere instance denir.

Interactive: Sizin seçimlerinize göre değişen diyaloglar, oynanış ve oyun sonu içeren oyunlar için kullanılır.

J


Joystick: Atari salonlarında bulunan bilgisayarlarda da genellikle uçak ve helikopter oyunları için kullanılan oyun kontrolcüsüdür.

JRPG: Japon tarzı RPG ( rol yapma oyunu ). Genellikle Japon kültürünün yoğun olarak kullanıldığı, Japon kültürüne hakim olmayanların pek anlayamadığı oyun türüdür.

Jump Scare: Birden bire oyundan çıkan yüksek ve korkutucu ses veya korkutucu ani hareket eden bir karakter. Korku filmlerinde de kullanılan bu teknik özellikle korku oyunları içinde sıkça görülür.

K


Kewl: Oyunlarda havalı hareketleri belirtmek için “Cool” kelimesi anlamında kullanılır.

Key Bind: Belli bir özel hareketi yapabilmek için gereken tuş kombinasyonunun kısayol oluşturarak yapılmasına denir.

KDR: “Kill Death Rate” yani öldürme sayısının ölüm sayısına olan oranıdır. Genellikle online FPS oyunlarında bu istatistik oyunu ne kadar iyi oynadığınızı gösterir.

Killsteal: Başkasının öldürmeye çalıştığı bir karakteri ondan önce davranıp öldürme durumu.

L


L2P: Online oyunlarda bir alay sözü olan “Learn to Play” yani oynamayı öğren de gel demenin kısaltmasıdır.

Lag: Oyun sunucusu ile oyuncu arasında bağlanma için geçen süreye lag denir. Bu sürenin uzun olması “Sunucuda çok lag var” şeklinde kullanılabilir.
LAN: Local Area Network yani Yerel alan ağı anlamına gelen LAN multiplayer oyunları internet bağlantısı olmadan ağınızdaki kişilerle oynamanızı sağlayan seçenektir.

Lumberjack: Oyunlarda iyi silahlara sahip Camper oyuncuların yerlerini bilen oyunculara denir.

M


Machinima: Machine ve Cinema terimlerinin karışımı olan bu terim, sinema görüntülerini bilgisayar ile oluşturmak anlamına gelir.

Mana: RPG tarzı oyunlarda büyü yapabilme yeteneğine mana denir. Genellikle iksir içerek artırılır.

Meat Shield: “Et Kalkanı” anlamına gelen bu söz genellikle mermilerden ve düşman ateşinden kurtulmak için başka bir karakterin veya oyuncunun vücudunu kullanmak demektir.

Melee: Dövüş oyunlarında düşmana uzaktan ateş eden silahlarla değil de yakından yaptığınız her türlü saldırıya verilen addır.

MMORPG: “Massive Multiplayer Online Role Player Game” yani “Devasa Çok Oyunculu Online Rol Yapma Oyunu”‘nun kısaltması olan, bir karakter seçip o karakteri geliştirmeye dayalı video oyun türüdür. Bu oyun türüne dair en çok bilinen oyunlar Legend Online ve Silkroad Online gibi oyunlardır. Sitemizde MMORPG oyunları isimli bir tür sayfası vardır ve bu sayfadan tüm MMORPG oyunlarını indirebilirsiniz.

N


Nerf: Oyunda bir oyun öğesinin ne kadar güçlü olduğunu değiştiren güncelleme veya efekt. Bu, geliştiricilerin bir karakterin ne kadar hasar vereceğini değiştiren bir yama yayınladığı anlamına gelebilir veya bir oyuncunun düşmanlarını daha az güçlü hale getiren bir büyü yaptığı anlamına gelebilir. Her iki durumda da eyleme “nerfing” denir. Terim, Nerf silahlarından geliyor – gerçekten acıtmayan silahlar.

NM ya da N/M: Nevermind yani boş ver kelimesinin kısaltmasıdır.

Noob: Oyuna yeni başlamış oyuncular veya uzun süre oynamış fakat hala çok etkisiz oyuncular için kullanılır. N00b olarak da kullanılır.

NPC: Oyun içinde bulunan ama oyuncular tarafından kontrol edilemeyen, yapay zeka tarafından yönetilen karakterlere “Non Playable Characters” kelimelerinin kısaltması olan NPC kullanılır.

O


Offline: Kişinin oyun sunucuları ile bağlantısının kesilmiş olduğunu gösterir.

OMG: Aman Tanrım anlamına gelen “Oh My God” sözcüklerinin kısaltmasıdır.

OOC: Out of character kısaltmasıdır. Bir karakterin belli bir durum karşısında kendisinden beklenmedik şekilde davranmasıdır.

Overpowered: Bir güncelleme veya bir hata sonrasında bir oyunucun gerçek olamayacak biçimde adil olmayan ve eğlenceli olmayan bir şekilde aşırı güçlü olması.

P


Party: Bir oyunda takım halinde oynayan oyuncu topluluğuna denir.

Patch: Problemleri çözmek, yeni elementler eklemek veya performansı geliştirmek için yapılan yazılım güncellemeleridir.

PC: “Personal Computer” kelimelerinin kısaltması olan kişisel bilgisayar anlamına gelen bu kısaltma genellikle masaüstü bilgisayarlar için kullanılır.

Pwned: Çok kötü bir şekilde yenilmek anlamına gelen “Owned” kelimesinin gamer dünyasında kullanım şeklidir.

Q


QQ: Emoji olarak bir çift ağlayan gözü andıran QQ harfleri alay etmek isteyeceğiniz rakibinize ağlamayı bırak demek anlamına gelir.

QTE: Quick Time Events oyunlarda zamana karşı hızla karar vermeniz gereken durumları temsil eden kısaltmadır.

Quest: Genellikle RPG türü oyunlarda oyunun size verdiği görevlere quest denir.

Quest Giver: Oyunlarda görevleri size veren ve genellikle NPC olan karakterlerdir.

R


Race: Oyunlarda karakter ırklarını belirtmek için kullanılır. “Elf ırkı” “Ork ırkı” gibi.

Raid: Online oyunlarda çok güçlü bir karakteri öldürmek için çok sayıda oyuncunun bir araya gelip saldırmasıdır.

Real Time: Durdurulamayan veya sıra bekleyerek oynanmayan anlık olarak düşmanınızın ve sizin aynı anda hamlelerinizi yapabildiğiniz oyunlar için gerçek zamanlı ifadesi kullanılır.

RNG: Random Number Generator ifadesinin kısaltmasıdır. Türkçesi rastgele numara üreticidir. Genellikle RPG ve kart oyunlarında her zaman aynı ödülü almadığınız ve her vuruşun aynı enerjiyi götürmediğini görmüşsünüzdür. İşte burada rakamları RNG belirler.

RTS: Gerçek zamanlı strateji anlamına gelen “Real Time Strategy” kısaltmasıdır ve bu türdeki oyunları tanımlamak için kullanılır.

S


Sandbox: Etkileşime geçebileceğiniz ve keşfedebileceğiniz açık bir dünya sunan oyunlara sandbox oyunlar denir.

Save: Oyunları daha sonra kaldığınız yerden oynamak üzere kaydedebileceğiniz yerler menülerdeki save kısımlarıdır.

Savepoint: Oyunlarda oyunun otomatik olarak kaydedildiği ya da oyunun oyuncuya oyunu kaydetme şansı verdiği noktalara verilen addır.

Splash Damage: Oyun karakterinin çevresindeki bir objenin patlaması ile aldığı hasara verilen addır.

T


Tank: Takım oyunlarında takım arkadaşlarının saldırı yapmasını sağlamak için ağır miktarda hasar alabilecek kadar güçlü karakterlere verilen isimdir.

Teamspeak: Çevrim içi oyunlarda takımlar halinde oynayan oyuncuların takım halinde sohbet etmek için kullandıkları en popüler programlardandır.

Third Person: “Üçüncü Şahıs” anlamına gelen bu tanım genellikle oyunlarda oyuncuyu da gördüğünüz oyuncuya arkasından üçüncü bir şahısmışsınız gibi bakabildiğiniz kamera açılarına sahip oyunlar için kullanılır. GTA 3 oyunu bu tür oyunlara çok iyi bir örnektir.

TPS: Third Person Shooter yani Üçüncü Şahıs Nişancı oyunlarının kısaltmasıdır. FPS oyunlara çok benzere ama aradaki fark bu oyun türünde kamera omzunuzun üzerinden çekim yapar yani yönettiğiniz karakteri de ekranda görürsünüz.

U


Uber: Aşırı durumları ve aşırı güçlü olan düşmanı göstermek için kullanılan bir terimdir. Uber zor bir oyun, uber yetenekli bir Pes oyuncusu gibi kullanılabilir.

Underpowered: Dengelenemeyecek kadar zayıf olduğu düşünülen bir karakter, öğe, taktik veya yetenek.

User Generated Content ( UGC ): Genellikle editör bulunan oyunlarda oyuncular tarafından oluşturulmuş, bölüm, harita vs. içeriklere verilen isimdir.

V


Vaporware: Bir süredir duyurulan ve aktif olarak geliştirilmekte olan ancak asla yayınlanmayan veya resmi olarak iptal edilmeyen video oyunları.

Vendor: Oyunlarda alma, satma ve takas işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz yer veya NPC karakterler için kullanılır.

Versus: İki kişilik yani iki oyunculu oyun anlamına gelir. Bu oyun tipinde iki oyuncu birbiri ile savaşır veya yarışır.

W


Walking simulator: Macera oyunlarındaki bulmacaları veya hikayeyi çok zayıf bulanlar oyunu aşağılamak için yürüme simülasyonu anlamına gelen bu terimi kullanır.

Warez: İnternette kaçak olarak dolaşan telif ve kullanım hakları olmayan program ve oyuncular warez olarak adlandırılır.

Warp: Oyunlarda gizli bir yerde bulunan ve bulunduğunda sizi bir sonraki bölüme geçiren yerlere verilen addır. Mario oyunlarında WARP olarak bir borudan girip sonraki bir bölüme geçmek iyi bir örnektir.

X


Xbone: “Xbox One” oyun konsolunun kısaltmasıdır.

XP: Experience Points yani tecrübe puanının kısaltmasıdır. Oyunlarda genellikle belli bir XP sonrası level atlanır.

Xpac: Expansion Pack yani genişleme paketinin kısaltmasıdır.

Y


Yoke: Uçuş simülasyon tarzı oyunlarda sıkça karşınıza çıkan kullandığınız aracın aşağı ve yukarı hareketini sağlayan lövyedir.

YT: Youtube’un kısaltmasıdır.

Z


Zerg: Oyunlarda bir an önce çok sayıda ünite çıkarıp rakibe saldırma taktiğidir.

Zero-player game: Oyunda gerçek oyuncu olmamasını ifade eden bu oyun türünde bilgisayar bilgisayara karşı oynar.

Zone: Oyunlarda belli bir bölgeyi belirtmek için kullanılır. Enemy Zone düşman bölgesi gibi kullanımları vardır.