Joint Task Force ikon

Joint Task Force

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 3 / 1,50
Loading...

Nerede o eski strateji oyunları? diyerek iç çektikten sonra “İşte burada: Joint Task Force” diyerek kendi sorumuza cevap vermiş oluyoruz. Eskiden gerçekten çok iyi strateji oyunları vardı –şu an da var- bunlardan bir tanesi de Joint Task Force. İlk başlarda ismini Türkçe’ye Joint; Eklem, Task: Görev ve Force; Güç’ten yola çıkarak “Eklem Görevinin Gücü” olarak çevirmeyi düşünsem de bu fikri mantıklı bulmadım ve es geçtim. Aslında “Joint” kelimesi mühendislik camiasında “eklem, kırık” gibi kavramları temsil ediyor ama gemici mantığını burada bırakarak devam ediyorum.

Strateji oyunları, hiç şüphesiz hayran kitlesinin en fazla olduğu oyunlardan bir tanesi. Bunun yanı sıra hesap yapmayı, taktik üretmeyi bize öğretmeyi sağlıyor. Zeka ve yeteneklerimizi kullanarak mücadele ettiğimiz bir oyun türü olduğundan zihinsel gelişimlerimiz için oldukça faydalı bulduğum oyun türlerinden bir tanesi. İşte bu strateji oyunların bir tanesi var ki vakti zamanının teknolojisi ile kendisini bize sevdirmeyi başarmış ve hatta tiryakilik yaratmıştı. Benim de en çok oynamış olduğum strateji oyunlarından biri olan Joint Task Force.

Joint Task Force, 2006 yılında piyasada gözükmeye başlamış bir oyun. Oyunun yapımcısı ise Most Wanted Entertainment, ayrıca oyunun dağıtımını da Sierra Entertainment gibi oyun dünyasında sözü geçen bir firmanın yaptığını düşünürsek, oyunun ne kadar da albenili olduğunu çok daha rahat anlayabiliriz. Sadece Windows platformlarında oynanabilen Gerçek Zamanlı Strateji/RTS oyunu olan Joint Task Force’nin bu güzel grafiklerinin tasarımcısı kimdir diye araştırdım ve sizin için bu tasarımcının Attila Maci Banki-Horvath olduğunu buldum. Sonra Horvath’ın diğer tasarımlarını da inceleyince gerçekten işinin erbabı olduğunu gördüm. Hakkında pek bilgi olmasa da Hintli olduğunu tahmin ediyorum. Oyunumuza dönecek olursak, oyunumuz Single Player/Tek Oyunculu olduğu gibi Multiplayer/Çok Oyunculu desteğe de sahip. Yani dilerseniz yapay zekaya karşı dilerseniz arkadaşlarınıza karşı bir mücadele verebilirsiniz. Açıkçası yapay zeka beni daha çok zorlamıştı diyerek buradan beraber oynadığımız arkadaşlara bir selam çakıyorum.

Joint Task Force, savaş konulu, askeri taktik üzerine inşa edilmiş bir oyun. Oyunda çok çeşitli silahların yanı sıra Sikorsky ve Boeing gibi çeşitli hava araçları da var. Bu da oyunun ne kadar geniş bir altyapıya sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca tank gibi büyük yer araçları da mevcut ve üstelik bunları asfalt üzerinden de hareket ettirebiliyoruz. Yani aslında bir iç savaş, iç mücadele göstergesi.

Ayrıca oyuna 2008 yılında bir de güncelleştirme gelmişti. Yeni yamayı kurduktan sonra hikayemizin ufku genişlediği gibi bazı ufak tefek hatalar giderilip, yeni görevler ile karşılaşıyorduk. Oyunun temelinde beş adet senaryo var ve bunlar şu anda karışık olan ülkelerde geçiyor. Bunlar; Somali, Bosna, Afganistan, Kolombiya ve Irak. Eloğlu savaş başlattığı yetmiyormuş gibi bir de savaş başlattığı yerlerin hikayesini oyun yapıp piyasaya sunuyor. Görüldüğü gibi savaşın her sektörde bir pazarı var. Her neyse aslında görevimiz gittiğimiz yerlerdeki iç savaşa el koyarak kahramanlık yapmak. Oldukça geniş bir senaryoya sahip olan oyunun oynayış süresi de bir o kadar fazla. Oyunun GameSpy karnesi 2.5/5, GameSpot karnesi 6.5/10. Aslında GameSpot’un notları biraz daha uygun gözüküyor bizim için de ama ben de olsam en azından 7/10 gibi bir puan verirdim.

Oyunun kontrolleri oldukça pratik, klavye ve fare kombinasyonları ile rahat bir oyun çıkarabilirsiniz. Grafik tasarımı oldukça iyi ama grafik kalitesi tasarımının biraz altında kalmış yine de ortanın üzerinde bir performans sunuyor diyebiliriz. Oyunun en başarılı yanlarından bir tanesi de ses efektleri. Ses efektleri ile kendinizi gerçek bir savaşın içerisinde hissediyorsunuz.

Gerçek zamanlı strateji ve askeri taktik oyunlarından hoşlanan tüm oyun severlere kesinlikle tavsiye ediyoruz. Denemelisiniz. Keyifli oyunlar.

En son Nis 25, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Modern savaşları ekrana iyi yansıtmış
  • Standart modlardan tamamen ayrı yapıda eğlenceli multiplayer modları
Eksileri
  • Çok aşırı küçük şeylerle uğraştırıyor
  • Mücadele çok azmış gibi geliyor
  • Yapay zeka çok zayıf

Joint Task Force Tanıtım Videosu

Joint Task Force oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Joint Task Force YAPILAN YORUMLAR