War Front: Turning Point ikon

War Front: Turning Point

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

“İkinci Dünya Savaşı Hortluyor”

Savaş oyunları denilince, ikinci dünya savaşı konulu oyunlardan bahsedilmeden geçmek doğru olmaz. İkinci dünya savaşı konusu üzerine kurulu binlerce oyun geliştirildi. Tarihin gördüğü en kanlı savaşı işlememek olmaz diye –belki de savaşı anlamanın en iyi yolu onu yaşamaktır düşüncesi ile- birçok oyun bu kavram üzerine inşa edildi. Bu oyunlardan bir tanesi de War Front: Turning Point.

War Front: Turning Point gerçek zamanlı bir strateji oyunu yani bir RTS. WFT (War Front: Turning) 2007 yılında CDV ve Atari tarafından dağıtımı başlanan bir oyun. Oyunun yapımcısı ise Digital Realty. Oyunu yapan firmanın ismi Dijital Gerçekçilik olunca ürettiği oyunlarda cidden sanal gerçekçilik üzerine kurulmuş oluyor. WFT, gerek grafikleri gerek ise yapay zekası ve işleyişi ile bu gerçekçiliği size daha iyi hissettiriyor. WFT Tekli Oyunculu/Singleplayer ve Çoklu Oyunculu/Multiplayer olarak oynanabiliyor.

WFT öykü olarak ikinci dünya savaşı üzerine kurulu demiştik. 1939 yılının Eylül ayında patlak veren bu kanlı savaş yine bir Eylül ayında 1945 yılında sona ermişti. 6 yıl süren bu oyunda kazanan taraf emperyalizm ve silah tüccarları olmuştu. Milyonlarca insan bu kanlı savaş yüzünden zarar görmüştü. WFT bizi bu kanlı ve acıklı manzaranın içine sürüklemeyi hedef ediniyor. Zaten Digital Realty daha önce de ortaya koyduğu başarılı işler ile oldukça tanınan bir firmaydı. Imperium Galactica gibi başarılı bir seriyi de yapmış olan firma şimdi de aynı başarıyı WFT üzerinde gösteriyor.

WFT’nin ilginç yanı aslında İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılmamış silahları – ya da kullanılmadan imha edilmiş- kullanmamıza olanak sağlıyor. Bu silahlar deneysel çalışmalar sonucu ortaya çıkarılmış biyokimyasal silah. Bu silahlar ile düşmanlara büyük hasarlar verebileceğiz. Tabi, elimizdeki ordunun yanı sıra çok az miktarda da özel askerimiz var. Doğru bir strateji ile savaşın seyrini değiştirebilecek olan bu özel birlik oyunda çok işimize yarıyor olacak.

WFT oldukça dinamik bir RTS. Ortalıkta patlak vermiş bir savaş varken oturup saatlerce düşünmek gerçekçi olmayacağından oyunun ilerleyişi çok hızlı tutulmuş. Hızlı düşünüp, doğru kararlar vermeniz gerekiyor. İşte bu da WFT’nin güzelliği.

WFT görev tabanlı ilerleyen bir strateji oyunu ama görevler öyle tekdüze değil. Oldukça çeşitli görevler var be bir görevi başaramadığınızda telafi için yeni görevler karşınıza çıkıyor. Zaten görevler birincil görevler ve ikincil görevler olarak ikiye ayrılmış durumda. Birincil görevler üzerinde daha çok çalışmanız gereken daha hayati öneme sahip görevlerden oluşuyor.

WFT’yi dinamik yapan bir diğer olgu da oyunun birçok coğrafyada geçiyor olması. Hatta öyle ki Kızıl Ordu ile birlikte kendinizi Berlin’de Hitler’e suikast yaparken bile bulabilirsiniz. Bir diğer ilginç taraf ise oyunda bir FPS kamerasının bulunuyor oluşu. RTS’ler de pek FPS görüntüsü bulunmaz ama WFT için bu oldukça başarılı ve güzel bir özellik olmuş. Böylelikle savaşın içindeymiş gibi hissederken görmekte zorlandığımız uzak alanları da FPS kamerası ile çok rahat bir şekilde görüyor olacağız.

WFT tamamen üç boyutlu tasarlanmış bir RTS. Grafik kalitesi ve efektler oldukça kaliteli tasarlanmış. Oynarken gerçekten zevk alıyorsunuz. Fizik motorunun işleyişinden tutun da patlama efektlerine kadar her şey çok başarılı bir şekilde ilerliyor. Bunun bir de kaliteli ses tasarımı ile desteklendiğini görünce iyi ki WFT oynuyorum demekten kendiniz alamıyorsunuz. Işıklandırmalar, yansımalar ve kaplamalar şahane.

Hem grafik, hem ses hem fizik motoru hem yapay zekası ile bizden tam not alan WFT’yi tüm RTS severlere şiddetle öneriyoruz. Hatta bu tarz oyunları sevmeyenler de WFT oynayarak sevmeye başlayabilirler. Keyifli oyunlar.

En son Nis 5, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Alternatif tarih ayarlama
  • Bilim kurgu silahları
  • Görseller çok çok iyi
Eksileri
  • Araçlar zayıf kalmış
  • Küçük görsel ve ses problemleri

War Front: Turning Point Tanıtım Videosu

War Front: Turning Point oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

TAVSİYE İÇERİKLER
War Front: Turning Point YAPILAN YORUMLAR