Türkçe Satranç

Türkçe Satranç

LisansÜcretsiz
DilTürkçe
Dosya Boyutu10.6 MB
İşletim SistemiWindows XP / 7 / Vista
Eklenme TarihiKasım 25th, 2015
Hemen indir (10.6 MB)
7326 kez indirildi

Puanlama

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(27 votes, average: 4,48 out of 5)
Loading...Loading...

Satranç oynamayı sevenlerden ve bir o kadar kendine dişli rakip arayanlardanım. Fırsat ve rakip buldukça saatlerce vakit geçirebilirim. Bir araştırmaya göre satrancın bir Türk oyunu olduğu ispatlandı. Fakat bizim oynadığımız versiyonundan biraz farklılıklarla. Peki Hakan Satranç bize neler vaat ediyor.

Öncelikle adından da anlayacağınız üzere bir Türk oyunu. Mustafa Hakan Behram tarafından geliştirilmiş bu minyatür satranç oyunu bir .exe yardımıyla bilgisayarımıza kurulabiliyor. Yaklaşık 10 mb.’lık bir dosya olan satrancı kurduktan sonra oyun önümüze oynamaya hazır bir halde çıkıyor.

Oyunu büyüttüğünüzde demek isterdim ama yaklaşık 300×600 bir pencerenin içinde geliyor. Aslında oyunun ilk falsosu diyebiliriz. Hadi biz küçük bir tahtada oynarız diyenler için çok sıkıntı olmasa da büyümesini isterdik. Arayüz olarak ise 3 adet arka plan tercihi var oyunun. En son 2014 yılında güncellenen bir oyun için ne den bu kadar karmaşık arka planlar hazırlanmış anlamış değilim.

Oyuna başladığınız zaman anlayacağınız diğer bir eksiklik ise komutların tıkla seç değil de sürükle bırak şeklinde yapılması. Piyonunuzun nereden geldiğini bilmek iyi bir şey fakat bu oyun tahtasını hayli karıştırıyor. Sesler konusunda ise alttan müzik dinleyebileceğiniz seviyede piyon sesleri var. Menülerde oyun zorluğuyla ilgili iki seçenek var zor ve kolay. Bu iki seçenek dışında bir oyun zorluğu yok. Ayrıca geri alma veya kaydetme yeni oyun açma gibi özelliklere kısa yol tuşları atanarak bize kolaylık sağlanmış. Taşların görselliği değiştirilebiliniyor. Aynı şekilde başlangıçta olmayan cetvel düzen seçeneği içerisinde bulunuyor. Müzik seçeneğiyle 8 bit oyunları çağrıştıran dijital bir müzik var. Dilenirse açılabiliniyor. Fakat insan psikolojisine hiç iyi gelmediğini söyleyebilirim. Sanki bir keygen müziği havası var müzikte. Aynı şekilde tahta değişimi de mümkün ve oyun tahtanızın resmini çekebiliyorsunuz.
Genel olarak küçük bir oyundan beklenileni veren fakat bir çok eksikliği bulunan bir oyun. Biz oynadık. Size de iyi oyunlar dileriz.

Etiketler: , , ,


Türkçe Satranç Hakkında Yorumlar

Yorum Yaz

  1. rustem diyor ki:

    ben rustem ve oyunlariniz cok iyi herkesin oynamasini tafsiye ederim cok iyi bir oyun sitesi iyi oyunlar var

  2. rustem diyor ki:

    selam satrancin windows 8 icin olani varmi

YORUM YAZIN

İsim : E-Mail :