Delta Force: Land Warrior ikon

Delta Force: Land Warrior

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 63 / 4,20
Loading...

Novalogic firması bu kez ünlü FPS serisinin üçüncü oyunu olan Delta Force: Land Warrior ile karşımıza çıkıyor. Delta Force, ABD ordusunun en gözde birimi. Özel yetiştirilmiş az sayıda özel asker; her türlü silahı kullanıyor, her türlü arazide görev yapıyor, tuzak kuruyor, bomba imha ediyor ve bir takım çok özel görevleri yerine getiriyor. Delta Force: Land Warrior oyununda bizler de, Delta Force ekibinin bir parçası olarak görev yapıyoruz. Hatta bizzat ekibin en önemli parçası olarak operasyonu yönetiyoruz.

Öncelikle Delta Force’un klasik bir FPS oyunundan biraz daha farklı çalıştığını söylemekte fayda var. Diğer oyunlardaki gibi vurulduğunuzda önceki kayıtlarınızdan devam edemiyorsunuz, en baştan görevi tekrar etmeniz gerekiyor. Ayrıca vuruldum, yolda sağlık çantası bulayım da iyileşeyim gibi bir şansınız yok. Oyunda gerçekçilik hedeflenmiş.

“Serinin üçüncü oyununun diğerlerinden ne farkı var” diye sorduğumuzda en büyük farkın grafik motorunda olduğunu görüyoruz. Grafikleri ilk iki oyuna oranla oldukça geliştirilmiş. Diğer iki oyunu da severek oynayan bizler, grafikler keşke daha iyi olsa diye içimizden geçirmiştik ve sonunda istediğimize kavuştuk. Kavuştuk fakat grafikler geliştirilirken bu kez de kaplamalardan ödün verilmiş. Poligon sayısını azaltıp bilgisayar donanım performansını arttırmak için ağaç ve kaya gibi bir önceki oyunda gizlenme için kullandığımız materyallerin sayısı azaltılmış hatta neredeyse tamamen kaldırılmış. Ayrıca yeni grafik motoru teknolojisi ile oyun içerisine daha önceki sürümlerde rastlanmayan kapalı mekanlar eklenmiş. Böylelikle sadece arazide değil, binalarda da yakın muharebeye girebiliyorsunuz. Bu da oyuna pozitif bir etki katmış. Grafik kalitesi gerçekten artmış fakat sistemi yormamak adına kalabalık arazi kaplamaları azaltılmış.

Oyunumuzda beş adet karakterimiz var. Her birisi Delta Force’un en yetkin askerlerinden. Her birinin üzerinde uzmanlaştığı bir alan var. Dilerseniz bir keskin nişancı, dilerseniz ağır muharebe silahı kullanan bir özel asker, dilerseniz hafif makineli silahlar ile yakın temasta uzman bir asker olarak çeşitli uzmanlıklarda görev yapabiliyorsunuz. Zaten kimi seçerseniz seçin olay tamamen sizin yeteneğiniz ile alakalı.

Delta Force: Land Warrior hem tekli oyuncu hem de çoklu oyuncu desteği sunuyor. Dilerseniz tekli oyuncu seçeneğindeki 30 adet görevi sırası ile tamamlamaya çalışabilir, dilerseniz arkadaşlarınız ile karşılıklı mücadele verebilirsiniz. Oyunun tekli oyunculu görevleri Mısırdan Almanya’ya kadar geniş bir yelpazede mücadele vermenizi gerektiriyor. Çoklu oyunculu olarak oynamak isterseniz çok keyifli saatler geçireceğinizden şüpheniz olmasın. Zaten şahsi kanaatimce Delta Force serisinin Multiplayeri, Single Player Modundan hep daha eğlenceli olmuştur, en azından benim gibi kafa dengi FPS hastası bir oyuncu gurubunuz var ise. Multiplayer oynamak için birçok seçeneğiniz var. Dilerseniz LAN bağlantısı ile sizin ağınızdaki bilgisayarlar ile kapışabilir, dilerseniz NovaWorld tabanlı olarak internet üzerinden çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Yalnız, biraz sabırlı olmanızda fayda var. İlk oyun için kurulum ve bağlantı biraz zaman alabiliyor. Ama sabrederseniz, beklediğinize değdiğini göreceksiniz. Nova, çok büyük alana sahip haritalarda LAN üzerinden az sayıda oyuncu ile oynamanın biraz zor olacağını da hesaba katarak “Mission Editor” eklemiş. Yani dilerseniz görevleri ve haritaları kafanıza göre ayarlayabilirsiniz.

Oyunun hem Single Player hem de Multiplayer için en temel sorunlarından birisi hiç tartışmasız “yapay zeka”. Delta Force kesinlikle daha iyi bir sanal zekayı hak ediyordu. Örneğin Single Playerdeki her hangi bir görevi geçmeye çalışırken düşmanın birini öldürdüğünüzde onun cesedini gören diğer düşmanınız bazen kılını kıpırdatmadan bekleyebiliyor. Hadi yerde yatan cesedi görmedin geçtin eyvallah da yanınızdan koşarak gidip sizi görmeyen bir düşman askerine rastlamak oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bunun dışında ise grafiklerde yer yer anlamsız bulanıklaşma ve ufak çaplı donmalar söz konusu. Bu ayrıntıları es geçerek keyifli bir aksiyon yaşamak isteyen her kese Delta Force: Land Warrior’u tavsiye ediyoruz, özellikle Multiplayer seçeneğini.

En son Nis 5, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Seçilebilecek 5 farklı Delta operasyonu
  • 20 değişik silah çeşidi
  • Gerçekçi silah fiziği
  • 50 oyuncuya kadar destekleyen eğlenceli Multiplayer modu
Eksileri
  • Geliştirilemeyen yapay zeka
  • Dış mekan görselleri çok kötü

Delta Force: Land Warrior Tanıtım Videosu

Delta Force: Land Warrior oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Delta Force: Land Warrior YAPILAN YORUMLAR