Soldier of Fortune ikon

Soldier of Fortune

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 15 / 3,75
Loading...

“Öl ya da öldür !”

“Savaş kaçınılmaz ise en iyi seçenek öldürmektir” Soldier of Fortune Mart 2000’de piyasaya giriş yapan bir aksiyon oyunu. Oyunun yapımcısı ise Raven Software. Oyunun isminin ilginç bir öyküsü var. Söylenenlere göre oyunun ismi bir istihbarat ve savaş dergisi olan Soldier of Fortune’dan geliyor. Soldier of Fortune –ki bundan sonra kısaca SoF diye bahsedeceğiz- adında bir de müzik gurubu var. Anlayacağınız üzere isim oldukça popüler.

Oyun Amerikan kaynaklı olduğu için her zaman olduğu gibi yine Amerika adına özgürlükçü savaşlarda bulunup çeşitli kahramanlıklar yapacağız.

SoF öykü olarak Irak’ta çok hassas noktalarda görev yapan ve sık sık sıcak çatışmalara giren John Mullins adlı bir askerin hayatını konu ediniyor –ki bu biz oluyoruz. Oyun boyunca amacımız teröristler tarafından ele geçirilen dört adet nükleer bombayı bulup imha ederek dünyaya barış getirmek. İnsan sormadan edemiyor tabi, madem dünya barışı için böyle bir şey yapıyorsunuz ne için zamanında dört adet nükleer bomba yaptınız. Hadi yaptınız, teröristlerin eline nasıl geçti. Hadi geçti bu teröristler zeka özürlü mü siz birini ele geçirince diğerlerini sizin üzerinize yağdırmadılar ya da sizi bombayı patlatmak ile tehdit etmediler? Ne olsun işte klasik Amerikan kurgusu deyip geçiyoruz.

New York’tan yola çıkarak Japonya’da soluğu aldığınız oyunda Saddam Hüseyin’den Yakuza/Jakuza mafyasına kadar birçok örgüt ile mücadele ediyorsunuz. Bomba imha etmenin yanı sıra size tehlikeli terörist gurup liderlerini yakalayıp öldürmek gibi çeşitli görevler de veriliyor. Bu açıdan bakıldığında oyunun oldukça dinamik ve akıcı ilerlediğini söyleyebiliriz. Oyunun kurgusunun oldukça klişe olmasına rağmen sizi sıkmadan ilerleyen aksiyonuna siz de şaşıracaksınız.

Peki, bu oyunu bu kadar akıcı kalan nedir diye bakacak olursak en başta hiç kuşkusuz grafik başarısı geliyor. Zamanının teknolojisine göre adamlar iyi iş çıkarmışlar. OpenGL 3D destekli 32 Bit bir grafik işlemcisi ile oldukça keyifli ve akıcı anlar geçirmeniz mümkün. Olası bir grafik hatası ile karşılaşmayacağınız oyunda keyifle sıka sıka ilerleyebilirsiniz. Ayrıca izli mermi efektleri de sizi Amerika adına savaşma konusunda tutkusal anlamda kırbaçlayacaktır. Zaten SoF, 2000’li yılların en iyi FPS ve aksiyon oyunlarından bir tanesi. Hatta zirveye, ilk üçe oynuyor desek yeridir. Bir de yapay zeka oldukça iyi. Düşmana sıktım pat öldü diye bir şey yok. Düşmanı can alıcı yerlerinden vurmanız gerekiyor. Örneğin adamı elinden vurursanız panikle ortalıkta koşuşturuyor ve canının derdine düşüyor, eğer gizli bir görevdeyseniz de bunu duyan düşman takım şarjör şarjör mermiler ile üzerinize ilerliyorlar. Bir de oyunda kendi arkadaşınızı ya da polisleri vurursanız direkt olarak oyunu kaybediyorsunuz yani Game-Over. Ayrıca düşmanı vurunca ortalığa saçılan kol, bacak ve kan gibi nesnelerden dolayı oyun literatürde “kan banyosu” olarak geçiyor. Bu sebeple oldukça ciddi eleştirilere maruz kalan oyunun menüsünde bir de ebeveyn şifresi mevcut. Böylece anne babalar çocuklarını kan manzarasından korumak için şifre ile oyunu daha kansız ve oynanabilir hale getirebiliyorlar. 10 ana bölümün olduğu oyunda toplamda 30 tane de harita var. Multiplayer seçeneği ile de oldukça keyifli vakit geçirebileceğiniz oyunda keskin nişancı silahından çifteye kadar birçok silah cinsi de mevcut. Bununla da bitmiyor, oyunun alt tarafında bir de ses seviyesini gösteren bir cihaz göstergesi görüyorsunuz, bu oyunda hayati önem taşıyor. Çıkardığınız sesleri ölçen bu alet temkinli hareket etmenize yardımcı oluyor. Ola ki sessiz ilerlemeniz gereken bir yerde fantezi olsun diye birini öldürdünüz ibre kırmızıyı gösteriyor ve hemen kalabalık bir düşman gurubu peşinize düşüyor.

SoF oldukça başarılı bir FPS ve Aksiyon oyunu, yalnız içerdiği aşırı kanlı sahneleri sebebi ile lütfen çocukların ulaşamayacakları yerlerde oynayın ve çocuklardan uzak tutun. Tüm FPS severlere tavsiye olunur. Keyifli oyunlar.

En son Nis 5, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Level dizaynları oldukça iyi
  • Zorlayıcı görevler
  • Multiplayer başarılı
Eksileri
  • Grafikler biraz eski

Soldier of Fortune Tanıtım Videosu

Soldier of Fortune oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Soldier of Fortune YAPILAN YORUMLAR