Supreme Commander ikon

Supreme Commander

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 6 / 3,00
Loading...

Supreme Commander, hemen hemen tüm strateji severlerin adını duymuş olduğu bir oyun. Oyunun yapımcısı Total Annihilation’dan da tanıdığımız Chris Taylor. Oyun 2007 yılında piyasa ile buluştu. Buluştuğu gibi de kapışılmıştı.

Sinema ile çok yakından alakalı biri olduğum için oyunların sinematiklerine özellikle çok dikkat ediyorum. Bu açıdan Supreme Commander’i oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Özellikle seslendirmeler bir oyunda duyabileceğiniz en iyi seslendirmelerden diyebilirim. Supreme Commander sizi güzel bir sinematik ile karşıladıktan sonra maceranın içerisini sokuyorlar. Oyunun hikayesi özetle şöyle: Uzay zamanında bükülmelerin keşfi uzayda bazı zamansal yapılar oluşturuyor. Bu yapılardan bir tanesi de çok hızlı seyahat etmemizi sağlayan “Kuantum geçitleri”. Bu geçitler insanların evrende çok uzak yerlere gitmelerini sağlıyor. Doğası itibari ile maceraperest olan insan ırkı bu geçitleri kullanarak başka bir gezegene giderek kolonyal yaşamı kuruyor. Fakat işin ilginç yanı insanların gittiği gezegende başka bir yaşam formu var. Bunlar çok da güçlü olmayan bir uzaylı türü. İnsanlar, bu uzaylıların hayatını da mahvederek gezegenlerine el koyuyorlar. Bu da yetmezmiş gibi genetik mühendisliğinde de ipi göğüsleyen insanlar burada bir de Cybran adında melez ırk yaratıyorlar. Tabi, bu kadar kontrolsüz gelişmeden sonra olanlar oluyor ve Cybran ırkı insanlara başkaldırıyor. Tam insanlık belaya bulaştı derken uzaylılar da insanlardan intikam almak için bu savaşa dahil oluyorlar ve kaçınılmaz olarak insanoğlunun olduğu her yerde kargaşa yaşanıyor. Oyun da bu üç ırkın bir biri ile olan savaşını yönetmekten ibaret.

Oyunun Single Player/Tekli Oyuncu seçeneği iki moddan oluşuyor; skirmish ve campaign. Campaign modunda üç ırktan birisini seçerek oyuna başlıyoruz. Oyunda ırklar arasında bir denge söz konusu. Yani hangi ırkı seçtiğiniz fark etmiyor ve ırk seçiminden dolayı oyunda bir avantaja sahip olmuyorsunuz. Gerçek zamanlı bir strateji oyunu olan Supreme Commander için klasik bir strateji oyunu mantığı geçerli; üst kurmak ve düşmanı ortadan kaldırmak. Öncelikle savaşların çok çetin geçtiğini ve çok büyük olduğunu söyleyelim. Haritanızı sürekli olarak kontrol etmeniz gerekiyor. Oldukça büyük olan bu haritayı zoom in ve zoom out yaparak kolaylıkla kontrol edebiliyorsunuz. Oyunda yapmanız gereken şey, gözlerinizi beş açmak. Çünkü bu kadar ayrıntılı bir harita da gözleri dört açmak bile bazen yetmeyebiliyor. Diyelim ki birden çok alanda savaş var ve asker yetiştirmeniz gerekiyor ama öte yandan da birimleri kurmanız gerekiyor. İşte böylesi zor durumlarda shift tuşu imdadınıza yetişiyor. Shift tuşuna basarak işçilerinize haritanın istediğiniz yerinde ve istediğiniz sırada görevleri vererek yerine getirmelerini isteyebiliyorsunuz ki bu da oldukça işe yarayan bir eylem oluyor. Zaten oyun oynarken iyi ki shift tuşu varmış diyeceksiniz.

Multiplayer seçeneği ile de oynayabileceğiniz oyunda toplam 39 adet harita var. Neden 40 değil bilmiyoruz. En küçük haritanın ise 10 x 10 km olduğunu söyleyerek haritaların büyüklüğü konusunda yeniden fikir vermiş olalım.

Campaign böyle peki, ya Skirmish ve Multiplayer kısmı nasıl? Skirmish ve Multiplayer için dört adet oyun modu var. Bunlar korunması gereken birimler üzerine kurulu. Sırası ile
Assassination: Supreme Commander ana birimini kaybeden oyunu da kaybeder.
Supremacy: İşçileri yok olan oyunu kaybeder.
Annihilation: Tüm üniteler yok oluncaya dek oyun devam eder. Tüm ünitelerini kaybeden oyunu da kaybeder.
Sandbox: Düşmanlar tamamen yok edilmiş olsa bile Campaign gibi kendi başınıza oynamaya devam ediyorsunuz. Benim de anlam veremediğim bir mod. Sonuçta bizim buralarda ana karakterler ölünce botların ölmesi bile beklemeden oyun yenilenir, neyse.

Öncelikle robot tasarımlarından gemi tasarımlarına kadar oyun grafikleri çok iyi diyebiliriz. Seslendirme ise bir oyunda duyabileceğiniz en iyi seslendirmelerden biri. Yapay zeka ise gerçekten çok başarılı. Oyunun tek kötü yanı büyük savaşlarda biraz fazla donanıma ihtiyaç duyuyor olması. Büyük savaşlarda donanımlar biraz zorlanıyor.

Gerçek zamanlı strateji sevenlerin mutlaka oynaması gereken bir oyun. Keyifli oyunlar.

En son Nis 26, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Müthiş single player görevleri
  • Geliştirilmiş yapay zeka
  • Çekici oynanış
Eksileri
  • Aşırı zorluk
  • Yüksek sistem gereksinimleri
  • Zayıf hikaye

Supreme Commander Tanıtım Videosu

Supreme Commander oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Supreme Commander YAPILAN YORUMLAR