Dx-Ball ikon

Dx-Ball

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 20 / 5,00
Loading...

Yıllar yıllar önceydi. Analog Tv’de ki kanal sayıları azalmaya başlamıştı. Azala azala en son elimizde TRT 1 kalmıştı. O sıralarda dijital televizyon alıcıları diye bir söylence ortaya çıktı. Artık tüm kanallar dijitale taşınacaktı, tabi ki bizim tabirimizle. Daha sonra mahallemizdeki herkes gibi biz de dijital cihaza geçtik. Bazı dijital cihazların diğerlerine göre oldukça güzel avantajları vardı. Örneğin, oyun gibi. O sıralar hangi cihazı alalım diye düşünürken bir akşam oturmasında komşumuzda gördüğümüz oyun sayesinde hangi cihazı alacağımıza karar vermiştik. DX Ball’ın varyasyonunu ilk kez o gün görmüştüm ve yıllar boyunca keyifle oynadığımız bir oyun olarak hafızalarımızda yerini aldı. İlk olarak 1998 yılında M.Welch tarafından yazılıp yayınlanan DX Ball, televizyon alıcılarından atari salonlarına kadar her yerde kendine yer edindi. Oldukça eğlenceli ve sempatik bir oyun olan DX Ball bir Puzzle oyunu. DX Ball, oynanış açısından diğer puzzle oyunlarından biraz daha farklı. Genelde puzzle oyunları kart bulma, eşleştirme, parça birleştirme şeklinde ilerlerken DX Ball’da daha dinamik bir şekilde ilerliyor.

Oyun ekranının en altında size küçük boyutlu bir çubuk veriliyor ve bu çubuk sadece X ekseni boyunca hareket ediyor. Ekranın üst kısmında ise her seviye de farklı bir desen alan tuğlalar var. Bu tuğlalar bir araya gelerek bir desen oluşturuyor. Hatta en son balık desenini falan görmüştüm. Oyunda bu tuğlaları kırmanız için size bir top veriliyor. Siz de oyun içerisinde hareket ederek oradan oraya seken topu yere düşmeden önce, size verilen çubuğa çarptırarak tekrar yukarı gönderip tuğlaları kırıyorsunuz. Zaten top tamamen fizik kuralları çerçevesinde hareket ediyor yani çarpan topun nereden sekip nereye düşeceğini aşağı yukarı kestirebiliyorsunuz. Gerisi de sizin hızınıza ve reflekslerinize kalıyor. DX Ball, oynanış açısından çok basit bir mantığa sahip olsa da 98’li yıllarda ortaya koyduğu farklı oyun izlenimiyle ta bu günlerde bile hatırladığımız bir oyun olmayı başardı. Oyun en baştan en sona kadar böyle sabit ve sığ bir şekilde ilerliyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Seviye ilerledikçe oynamak da o kadar zorlaşıyor. Hatta bazı seviyeler o kadar zorlayıcı oluyor ki bu bir inat meselesine dönüşebiliyor.

Ben sırf bir bölümü geçmek için günlerce çaba harcadığımı hatırlıyorum. Ayrıca oyun içerisinde ilerledikçe tuğlaların yapısı da değişiyor. Hareketleniyor, kırılganlığı değişiyor. Oyun içerisinde kırılan tuğlalardan çıkan itemler oldukça işinize yarıyor. Çeşitli fonksiyonlara sahip bu itemler çubuğunuzun büyüyüp küçülmesini sağladığı gibi çubuğunuzun hızını da hızlandırıp yavaşlatarak oyunu biraz daha zorlaştırıyor. Tabi bu zorlaştırma çok öznel. Örneğin ben hızlı çubuk ile çok daha iyi bir oyun çıkarırken, arkdaşım çubuğun hızlanmasından nefret ediyordu ve sürekli topu ıskalıyordu. Zaten seviye ilerledikçe oyunun zorlaştığını söylemiştik. Hatta öyle ki kontrol çubuğumuz bazı seviyelerde işimizi zorlaştırmak için y eksenine doğru hareket ederek daha yukarıda yer alıyor ve kontrolümüzü oldukça zorlaştırıyor.

Oyun grafik açısından oldukça renkli ve şirin bir oyun. Çok eğlenceli renklere ve desenlere sahip. Zaten oyunun daha sonra üç boyutlusu da piyasaya sunuldu. Sesler de oyunda büyük keyif sağlayan ögelerden bir tanesi. Tuğlaların kırılma sesinin oldukça keyif verici olduğunu söylemek mümkün. Bilgisayar ile kontrol sağlarken fareyi ve ya klavyeyi kullanabilirsiniz. En rahat kontrol fare ile sağlanıyor, bunu da hatırlatalım. Eğer şöyle biraz geriye gidip nostalji yaşamak istiyorsanız ve eğlenceli bir puzzle oyunu ile sakin bir şekilde eğlenmek istiyorsanız DX Ball’ı tavsiye ediyoruz. Keyifli oyunlar.

En son Oca 30, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Dx-Ball Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 98 / Me / XP / 7 / 8
İşlemci : 300 MHZ
Ram : 64 MB
Harddisk Alanı : 10 MB
Ekran Kartı : 8 MB
DirectX : DirectX 3.0
Artıları
  • Türünün en eğlenceli oyunu
  • Güçlendirmeler çok iyi
  • Yeteri kadar bölüm var
Eksileri
  • Grafikler tarihi geçmiş

Dx-Ball Tanıtım Videosu

Dx-Ball oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Dx-Ball YAPILAN YORUMLAR
  • gulperi 81
    11 ay önce

    dx ball oyunlarını seviyorum