F.E.A.R. ikon

F.E.A.R.


F.E.A.R. oyunu Monolith Productions tarafından 2005 yılında üretilen ve Sierra tarafından yayınlanan korku temalı FPS oyunudur. Zaten oyunun ismi Fear, Türkçe korku, korkmak anlamına geliyor.

Oyunda First Encounter Assault Recon ( kısaltması F.E.A.R. ) isimli olağan dışı olayları araştıran ve müdahale eden bir askeri timin üyesini canlandırıyorsunuz. Point Man isimli bu karakterle oynarken hem fiziki hem de psikolojik korkuyu derinden hissedeceksiniz. F.E.A.R. ekibi oyunda Armacham Technology Corporation isimli fabrikada klonlanmış askerler üreten ve zihni karanlık güçler tarafından ele geçirilmiş bir karakter olan Paxton Fettel ve onun klon ordusuna karşı mücadele edeceksiniz.

F.E.A.R. oyunundaki korku sahneleri ve korku ortamı daha çok Japon korku sinemasından örnekler alınarak oluşturulmuş gibi. Özellikle oyunda sizi en çok ürkütecek Alma Wade karakteri Ring ( Halka ) filmindeki Samara karakterini çok fazla andırıyor. Yine Grudge filminde ben bu sahneyi görmüştüm diyebileceğiniz pek çok sahneyi de oyunda yaşıyorsunuz. Oyunun korku temasının temelini oluşturan Alma karakteri çok korkutucu bir karakter olmasının yanı sıra telepatik yetenekleri ile olayları manipüle ederek psikolojinizle de oynuyor. Alma yakınınızdaysa neyin gerçek neyin sanal olduğundan asla emin olamazsınız.

Oyunda yönettiğiniz karakter olan Point Man aynı anda 3 silah taşıyabiliyor. Bu silahların farklı etkileri olduğu için taşıyacağınız silahları seçme konusunda da stratejik davranmalısınız. Oyunda yer alan her şey kurgusal olsa da oyundaki silahlar gerçek silahlardan modellenmiş. Tabanca, pompalı tüfek, hafif makineli tüfek gibi silahları kullanabilirsiniz. Her silahın farklı bir hedefi tutturma oranı, verdiği hasar, menzili, ve ateş seriliği bulunuyor.

Oyun içi grafikler ve ara sahneler oyunun bütünlüğünü bozmayacak şekilde çok kaliteli yapılmış. Oyunda bulunan slow-mo hareketi sayesinde ağır çekimde nişan alıp ateş edebiliyorsunuz. Düşmanları kontrol eden yapay zeka da oldukça başarılı. Düşmanlarınız camlardan içeri atlayabiliyor, merdiven çıkabiliyor, eğilerek alçak yerlerden geçebiliyor, korkuluklardan tırmanabiliyor ve hatta büyük objeleri hareket ettirerek kendilerine siper yapabiliyor.

Ben korku oyunu severim, bir konusu olsun, takayım kulaklıkları, aniden bir şey çıksın ve beni yerimden zıplatsın diyorsanız F.E.A.R. oyunu kesinlikle ilk tercihlerinizden birisi olmalı. Oyunun müzikleri ve seslerine ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Bir çok korku oyununda çok önemli olmasına rağmen sesler konusuna pek özenilmez ama F.E.A.R. oyunu sizi bu açıdan sa son derece tatmin edecek.

En son Eyl 14, 2020 tarihinde güncellenmiştir.

F.E.A.R. Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 2000/XP
İşlemci : Pentium 4 veya Athlon XP ve üzeri
Ram : 512 MB
Harddisk Alanı : 5 GB
Ekran Kartı : 64 MB, NVIDIA GeForce4 Ti+ / ATI Radeon 9000+
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
 • Sinematik seviyesine taşınmış silah çarpışmaları
 • Hızlı tempolu ve vahşi multiplayer
 • Ürkütücü ve atmosferik
 • Sesler çok başarılı
 • Üst düzey görseller
Eksileri
 • Bazı çevre dokuları ve bazı düşmanlar çok baştan savma olmuş

F.E.A.R. Tanıtım Videosu

F.E.A.R. oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

F.E.A.R. YAPILAN YORUMLAR
 • yunus
  5 sene önce

  windows xp 32bit 512mb ram 256 mb ekran kartı directX 9 kasma yaparmı yaparsa cok yaparmı

  • Admin
   5 sene önce

   Kasma yaşamazsın.