F.E.A.R. Perseus Mandate ikon

F.E.A.R. Perseus Mandate

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 22 / 4,40
Loading...

Yıllar yılları, oyunlar oyunları kovalayarak ilerliyor. F.E.A.R.’ın bizimle ilk tanıştığı 2005 yılı daha dün gibi hatırımızda duruyor. Hem aksiyon, hem korku hem de FPS melezi bir oyun olarak bizi hem hikayeye hem de korkuya doyurmuştu. Zaten korku oyunu denilince akla ilk gelenlerden birisi. Bu başarısını ve övgüsünü alın teri ile hak etmeyi başarıyor. Gerek hikayesi, gerek sinematikleri, gerekse FPS başarısı ile büyük emek verilmiş bir oyun olarak gönüllerimizde taht kurması da boşa değil.

First Encounter Assault Recon (F.E.A.R.) ilk versiyonu ile övgüleri topladıktan sonra diğer versiyonu olan F.E.A.R. : Perseus Mandate’yi 2007 yılında piyasaya sürdü. Tabi o zamanlar ben genç bir delikanlıydım. Tabi gece vakti abim ile F.E.A.R. oynamaya başlayınca o kadar da cesur olmadığımı gördüm. Hayal gücümdeki gerilimin kaynağı tabi ki bu oyundu. Bir nesle uykuyu haram etmişti kulakları çınlasın.

Perseus Mandate senaryo olarak aşağı yukarı aynı hikayeyi işliyor. Asıl hikayenin çevresinde kurgulandığını söylemek daha doğru olacaktır. Sadece yönettiğimiz karakter ve oyunun yapay zekası değişmiş. Bir de birkaç tane yeni silah envanterlerimizde mevcut. 2007’den önce çıkan diğer oyunları ve ek paketleri oynadıysanız pek fazla değişiklik göremeyeceksiniz. Yeni mekan tasarımlar görmek, yeni yerler keşfetmek hepimizin damarlarında dolaşan bir merak ve istekti ama bu sefer olmadı. Oyunda mekan, kurgu ve öykü açısından hiçbir şekilde yabancılık çekmeyeceksiniz. Diğer oyunlarda ne ise Perseus Mandate’de de o. Buna karşın oyunun daha kolay olduğunu söylemek mümkün. Çünkü önceki oyunlarda öldürmesi zor yaratıklarımız ne olmuşsa Perseus Mandate’de azıcık saflaşmış. Önceden kapıyı açtığımız gibi bize mermiyi çakarlardı ve ya saklanır ve bizi gafil avlarlardı. Artık o tür hareketlerde bulunmuyor daha delikanlı bir şekilde dövüşüyorlar. Siper almıyorlar, alsalar da siperin arkasından kıpırdayıp sizi öldürmeye pek fazla yeltenmiyorlar. Nereden ne zaman çıkacaklarını çok rahat kestirebiliyorsunuz. Hatta Polat Alemdar gibi düşmanın yanına giderek kafasına rahatça sıkabilirsiniz. Sıkılmadan, bıkmadan oyunun sonuna gelmeyi başarabilirseniz size bir tane de ekstra bölüm açılıyor. Hediye niyetine oynayabilirsiniz.

Normalde F.E.A.R. oynamayı çok seven ben, Perseus Mandate’de bu tadı pek alamadım. Kısacası F.E.A.R. Perseus Mandate bizleri birazcık üzmüştü. Her şeye rağmen F.E.A.R. hatırına bir şans tanıyıp oynayabilirsiniz. Hatta zorlanmadan oynamayı seviyorsanız eğlenceli bile olabilir. Bilemeyiz.

Oyun grafik olarak ileriye taşınmamış. Şöyle daha gerçekçi daha cafcaflı tasarımlar bekliyorduk ama olmadı. Grafik motoru oldukça eski. Şu cam kırılmalarını keşke hiç yapmasalardı bile diyebilirim. Grafik açısından pek etkileyici olduğunu söyleyemem. Huyundan mıdır, suyundan mıdır nedir seslendirmeleri çoğu versiyonda olduğu gibi iyi. Yani korkutursa ses korkutur dersek yeridir.

Eğer oyunun ilk sürümlerini oynadıysanız hikaye nasıl ilerliyor diye görmek için oynayabilirsiniz. Onun dışında F.E.A.R. hayranıysanız beklentiniz yüksek tutmayın ki hayal kırıklığına uğramayasınız. F.E.A.R. Perseus Mandate’nin, Metacritic notunun 63/100 olduğunu da ekleyelim.

En son Nis 11, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
 • Bazı anlar gerçekten korkutucu
 • Yeni düşmanlar eklenmiş
Eksileri
 • İlk 2 Fear oyununa yeni hiçbir şey eklenmemiş gibi
 • Sinir edici zorluk seviyesi

F.E.A.R. Perseus Mandate Tanıtım Videosu

F.E.A.R. Perseus Mandate oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

F.E.A.R. Perseus Mandate YAPILAN YORUMLAR
 • imdat?
  1 sene önce

  nasıl yani?

 • imdat?
  1 sene önce

  oyunu çok seviyorum. lütfen oynamam için bana yadım et

 • imdat?
  1 sene önce

  admin ne olur yardım et! ben oyunu kurarken 2 defa yoksay geldi. ve oyun kuruldu. oyuna giriyorum aman ekran göstermiyor. sadece oyunun sesi geliyor. ne yapa bilirim. yarına kadar cevap gelsin lütfen…

  • Admin
   1 sene önce

   Sistem gereksinimlerin yeterli mi baktın mı?