F.E.A.R. Perseus Mandate ikon

F.E.A.R. Perseus Mandate

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 22 / 4,40
Loading...

Yıllar yılları, oyunlar oyunları kovalayarak ilerliyor. F.E.A.R’ın bizimle ilk tanıştığı 2005 yılı daha dün gibi hatırımızda duruyor. Hem aksiyon, hem korku hem de FPS melezi bir oyun olarak bizi hem hikâyeye hem de korkuya doyurmuştu. Zaten korku oyunu denilince akla ilk gelenlerden biri F.E.A.R. Bu başarısını ve övgüsünü alın teri ile hak etmeyi başarıyor. Gerek hikâyesi, gerek sinematikleri, gerekse FPS başarısı ile büyük emek verilmiş bir oyun olarak gönüllerimizde taht kurması da boşa değil.

First Encounter Assault Recon (F.E.A.R) ilk versiyonu ile övgüleri topladıktan sonra diğer versiyonu olan F.E.A.R. : Perseus Mandate’yi 2007 yılında piyasaya sürdü. Tabi o zamanlar ben genç bir delikanlıydım. Takribi 15 yaşında falan. Cesaretimin zirvesinde idim. Tabi gece vakti abim ile F.E.A.R. oynamaya başlayınca o kadar da cesur olmadığımı gördüm. Çünkü oyun oynadığımız geceler abim ile uyumak zorunda kalıyordum. Hatta rüyamda gördüğüm yaratıkları anneme anlattığımda “-Bu çocuğun da nasıl hayal gücü varsa” diyordu. Hayal gücümdeki gerilimin kaynağı tabi ki F.E.A.R’di. Bir nesle uykuyu haram etmişti kulaklar çınlasın. 2007’ye geldiğimizde ise hemen Perseus Mandate’yi edinmiştik. Bu kez daha cesur ve daha heyecanlıydım. O akşam ışıkları kapatıp abimi de alarak bilgisayarın başına geçtim. (Tek başıma oyun oynamayı sevmiyorum çünkü)

Perseus Mandate senaryo olarak aşağı yukarı aynı hikâyeyi işliyor. Asıl hikâyenin çevresinde kurgulandığını söylemek daha doğru olacaktır. Sadece yönettiğimiz karakter ve oyunun yapay zekâsı değişmiş. Bir de birkaç tane yeni silah envanterlerimizde mevcut. 2007’den önce çıkan diğer oyunları ve ek paketleri oynadıysanız pek fazla değişiklik göremeyeceksiniz. Yeni mekân tasarımlar görmek, yeni yerler keşfetmek hepimizin damarlarında dolaşan bir merak ve istekti ama bu sefer olmadı. Oyunda mekân, kurgu ve öykü açısından hiçbir şekilde yabancılık çekmeyeceksiniz. Diğer oyunlarda ne ise Perseus Mandate’de de o. Buna karşın oyunun daha kolay olduğunu söylemek mümkün. Çünkü önceki oyunlarda öldürmesi zor yaratıklarımız ne olmuşsa Perseus Mandate’de azıcık saflaşmış. Önceden kapıyı açtığımız gibi bize mermiyi çakarlardı ve ya saklanır ve bizi gafil avlarlardı. Artık o tür hareketlerde bulunmuyor daha delikanlı bir şekilde dövüşüyorlar. Siper almıyorlar, alsalar da siperin arkasından kıpırdayıp sizi öldürmeye pek fazla yeltenmiyorlar. Nereden ne zaman çıkacaklarını çok rahat kestirebiliyorsunuz. Hatta Polat Alemdar gibi düşmanın yanına giderek kafasına rahatça sıkabilirsiniz. Sıkılmadan, bıkmadan oyunun sonuna gelmeyi başarabilirseniz size bir tane de ekstra bölüm açılıyor. Hediye niyetine oynayabilirsiniz.

Normalde F.E.A.R. oynamayı çok seven ben, Perseus Mandate’de F.E.A.R. tadını alamadım. Hatta abimin sözlerini hala gülümseyerek hatırlıyorum “-Bu kez olmamış”. Adam bunu söylerken öyle bir yüz ifadesi vardı ki anlatamam, sanki Karadeniz’de gemileri batmış gibiydi. Kısacası F.E.A.R. Perseus Mandate bizleri birazcık üzmüştü. Her şeye rağmen F.E.A.R. hatırına bir şans tanıyıp oynayabilirsiniz. Hatta zorlanmadan oynamayı seviyorsanız eğlenceli bile olabilir. Bilemeyiz.

Oyun grafik olarak ileriye taşınmamış. Şöyle daha gerçekçi daha cafcaflı tasarımlar bekliyorduk ama olmadı. Grafik motoru oldukça eski. Şu cam kırılmalarını keşke hiç yapmasalardı bile diyebilirim. Grafik açısından pek etkileyici olduğunu söyleyemem. Huyundan mıdır, suyundan mıdır nedir F.E.A.R. seslendirmeleri çoğu versiyonda olduğu gibi iyi. Yani korkutursa ses korkutur dersek yeridir.

Eğer F.E.A.R.’ın ilk sürümlerini oynadıysanız hikâye nasıl ilerliyor diye görmek için oynayabilirsiniz. Onun dışında F.E.A.R. hayranıysanız beklentiniz yüksek tutmayın ki hayal kırıklığına uğramayasınız. F.E.A.R. Perseus Mandate’nin, Metacritic notunun 63/100 olduğunu da ekleyelim. F.E.A.R. hatırına bir şans verebilirim diyen herkes için keyifli oyunlar diliyoruz.

En son Tem 9, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
 • Bazı anlar gerçekten korkutucu
 • Yeni düşmanlar eklenmiş
Eksileri
 • İlk 2 Fear oyununa yeni hiçbir şey eklenmemiş gibi
 • Sinir edici zorluk seviyesi

F.E.A.R. Perseus Mandate Tanıtım Videosu

F.E.A.R. Perseus Mandate oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

F.E.A.R. Perseus Mandate YAPILAN YORUMLAR
 • imdat?
  9 ay önce

  nasıl yani?

 • imdat?
  9 ay önce

  oyunu çok seviyorum. lütfen oynamam için bana yadım et

 • imdat?
  9 ay önce

  admin ne olur yardım et! ben oyunu kurarken 2 defa yoksay geldi. ve oyun kuruldu. oyuna giriyorum aman ekran göstermiyor. sadece oyunun sesi geliyor. ne yapa bilirim. yarına kadar cevap gelsin lütfen…

  • Admin
   Admin
   9 ay önce

   Sistem gereksinimlerin yeterli mi baktın mı?