F1 Chequered Flag ikon

F1 Chequered Flag

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 23 / 4,60
Loading...

Frenleri Kullanma, Arabalar Gitmek İçin Yapılmıştır

Durmak İçin Değil! Baylar ve bayanlar, şu an karşınızda F1 yarışlarının oyun piyasasındaki ilk örneklerinden biri olan F1 CHEQUERED FLAG var. F1 CHEQUERED FLAG ilk olarak Steve Kelly tarafından 1983 yılında Psion Yazılım Ltd ve Sinclair Araştırma Ltd oyun şirketleri için geliştirildi. İki şirketin ortaklığını üstlendiği bu yarış oyunu, oyun dünyasının ilk araba yarışı simülasyonu oyunlarından biri olma özelliğine de sahip. Tabi 1983 yılında piyasaya sürüldüğünde RGB teknolojisi ile üç renkten mütevellit olan F1 CHEQUERED FLAG, daha sonra Team6 Game Studios tarafından revize edilerek modern bir hale getirildi. Sadece kırmızı, yeşil ve mavi renklerden oluşan oyun daha sonra üç rengin birleşimi de kullanarak ve modern kaplamalarla güncelleştirilerek oynaması zevkli ve modern bir hale getirildi. Oyunun ilk sürümünde sadece 1986 Formula sezonuna ait iki araçtan birini seçebiliyorduk ve bu sebeple oyun içerisinde Ferrari ve McLaren’dan başka isim duyamıyorduk. Oyunun yeniden derlenen modelinde ise bol bol araç çeşitliliği hali hazırda elimizin altında bulunuyor ki bu da oyunun en büyük eksikliklerinden birini kapatmış oluyor.

Oyunun en güzel özelliklerinden birisi de birinci şahıs nişan oyunları gibi oyunu direkt olarak kullanıcı gözünden yani pilot koltuğundan oynamanız mümkün bu da oyuna gerçekçilik ve keyif katıyor. Oyunda kullanacağınızın her aracın kendine ait bir tasarımı ve kokpit düzeni var. Bu da oyunu tekdüzelikten kurtarıp sürekli keşfe hazır bir hale getirerek oyunu akıcı kılmış. Böylece her arabada aynı performansı ve şema düzenini kullanmak yerine aldığınız arabayı keşfetmeye çalışıyorsunuz. Her aracın kendine ait olan bir özelliği var. Bunlar çabuk hızlanma, süspansiyon, güç, yol tutuşu gibi özellikler olarak karşınıza çıkıyor ve böylece araçları sırası ile tanıyarak kendinize en uygun olan aracı seçebiliyorsunuz. Ayrıca oyunu gerçekçi kılmak için yakıt ikmali, kaza hasarı alma gibi özellikler eklenmiş. Böylece sadece yola değil aynı zamanda sık sık gösterge şemalarına ve aracınızın sağına soluna iyi bakmanız gerekiyor. Bu da size gerçek yarış performansına yakın bir profesyonellik sunuyor. Oyunun en güzel yanlarından bir tanesi de kolay atanabilen kamera kontrol tuşları olmuş. Yarış esnasında hızla giderken arka tarafı görebilmek için sadece klavyeden tek bir tuşa basmanız yeterli oluyor. Oyunun grafikleri orta düzey bir başar gösteriyor. Yeni güncellemeler ile grafikler iyileştirilmiş. Performans olarak da bir yarış oyunu için yeterli düzeyde akıcı ve takılmalar, donma, kasma gibi problemler yaşanmıyor.

Oyunun sesleri de iyi dizayn edilmiş. Örneğin kokpitte duyduğunuz ses ile dış kamera açısından oynadığınızda duyduğunuz ses değişiyor yani ortama bağlı değişken ses kalite bir şekilde kullanılmış. Bu oyun ile ilgili olarak en çok dikkatimizi çeken şey ise fanteziden uzakta, gerçekçiliğe yakın olarak tasarlanmış olması. Arabaların yol tutuşu, fren mesafeleri, hızlanmaları oldukça gerçekçi duruyor. Oyun efekt ve grafikleriyle ivmenizi size hissettirebiliyor. Oyun oldukça kullanışlı ve temiz bir ara yüze sahip. Seçimlerin arasında boğulup kalmıyorsunuz. Oyunun çoklu oyuncu ile oynama seçeneği mevcut bu da sizin oyunda en çok tercih edeceğinizi düşündüğümüz bölüm. Çünkü arkadaşlarınızla yarışırken oldukça keyif alıyorsunuz. Oyunu açtığınızda karşınıza “Play” “Ghost Race” “Multiplay” ve “Options” gibi dört seçenek geliyor. Yarış modülünüzü seçerek yarışmaya başlayabiliyorsunuz. Play ile yarışa girdiğinizde karşınıza yirmi dört adet yarış pisti çıkıyor. Tabi ilk başlarda ilk pist dışında diğerlerinin kilitli olduğunu göreceksiniz. Bir yarışı başarı ile tamamladığınızda diğer yarışa geçebiliyorsunuz. Oyunun içerisinde ki uyarılar da güvenli bir rahat bir yarış seyri izlemenizi sağlıyor. Oyun içerisindeki göstergeler ise oldukça sade ve kullanışlın tasarlanmış. Özellikle F1 yarışlarına ilgisi olan herkes gerçekçi bir deneyim yaşamak için bu oyunu test etmeli diyoruz.

En son Nis 12, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

F1 Chequered Flag Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows Vista / 7 / 8
İşlemci : 2GHz Dual Core
Ram : 2 GB
Harddisk Alanı : 120 MB
Ekran Kartı : Nvidia GeForce 8600 / ATI Radeon HD 2600
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
  • Hızı hissettiriyor
  • Boyutuna göre fena sayılmaz
Eksileri
  • Grafikler eski bir oyun gibi
  • Fizik ve kontroller kötü olmuş

F1 Chequered Flag Tanıtım Videosu

F1 Chequered Flag oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

F1 Chequered Flag YAPILAN YORUMLAR