Nox ikon

Nox

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 5 / 2,50
Loading...

Nox, Westwood Studios tarafından geliştirilen bir Aksiyon ve Rol Yapma Oyunu. Oyunun dağıtımcısı Electronic Arts. Oyun sadece Microsoft Windows platformlarında çalışıyor. Oyunun piyasaya çıkış yılı ise 2000. Aslında Aksiyon-RPG tarzı oyunlar bir zamanlar oldukça popülerdi. Hatta 2000 yıllar bu tür oyunlar için bir patlama dönemiydi diyebiliriz. Sonuç olarak o yıllarda en çok oynanan oyunlar furyasının içerisinde bir Aksiyon-RPG oyunu olan Nox’da vardı.

Oyunun muhtemelen sizi cezbedecek olan özelliği başarılı grafikleri. Animasyonlar, efektler, karakter ve mekan tasarımları yani hemen hemen tüm detaylar oldukça iyi tasarlanmış. Zaten oyuna olumsuz eleştirilerde bulunanlar bile oyunun grafiksel başarısının hakkını yemezler. Üstelik oyun fantastik dünyasının içerisinde oldukça tutarlı bir gerçekçilik ile kurgulanmış. Kamera açıları bu bakıma ilk başta sinir bozucu gibi dursa da oynadıkça ne kadar gerçekçi olduklarını görebiliyorsunuz. Bunu şöyle açıklayalım; diyelim ki karanlık bir ortamdan aydınlık bir ortama çıktınız. Bu durumda hemen aydınlık görmüyorsunuz, gözlerinizin bir süre aydınlığa alışması gerekiyor. Bu tür ince ayrıntılar da oyunu gerçekçilik açısından bir adım ileriye taşıyor.

Oyunun oldukça temiz bir arayüzü var. İlk bakışta biraz karmaşık gibi gözükse de gereksiz hiç bir şey yok. Yani laf olsun diye görüntü oluşturmaya çalışmamışlar. Ayrıca işinize yarayan her şey hemen elinizin altında duruyor ki bu oyunda sizi oldukça rahatlatıyor. Zaten bir çok oyunu, eski oyun alışkanlıklarımız ile oynamak istediğimizden dolayı ısınamadan bırakıyoruz. Halbuki tasarımcılar oyun için en doğru oynanış biçimini yaratmaya çalışıyorlar. Biz de alışkanlıklarımızı yıkarak değişime ayak uydurursak bir çok oyun bizim için daha eğlenceli hale gelecektir. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Nox öykü olarak da oldukça enteresan. Nox’un fantastik dünyasını televizyondan izleyen kahramanlarımız bir anda kendilerini Nox’un dünyasının içerisine çekilirken buluyorlar. Bu da izlediğiniz filmin içine hapsolmak gibi bir şey.

Bazı oyun eleştirmenleri oyunun bu öyküsünün zorlama olduğunu düşünse de aslında fantastik bir oyun için oldukça fantastik bir öykü diyor ve Nox’a bir artı puan yazıyoruz. Nox’un dünyasına düşen kahramanlarımız her RPG oyununda olduğu gibi üç karakter ırkından birini seçmek zorunda kalıyorlar; Wizard-Büyücü, Warrior-Savaşçı,Conjurer-Büyücü. Peki, Conjuerer ile Wizard arasında ne fark var derseniz; Wizard, diğer tüm RPG oyunlarında olduğu gibi klasi büyüler kullanan bir ırk. Conjuerer ise büyüleri daha çok yaratık çağırma üzerine olan bir ırk. Yani Wizard fal bakan kadınsa, Conjuerer cin çağıran kadın. Biliyoruz pek hoş bir örnek olmadı ama durumu en iyi açıklayan örnek de bu aslında. Hangi ırkı seçerseniz seçin sonuç olarak diğer ırklara düşman oluyorsunuz. Zaten öykü de bu üç ırkın bir birleri ile olan mücadelesi üzerine kurulu.

Haritalar ortalama büyüklükte ve bazen sıkıcı olabiliyor. Çünkü bir haritanın neresinde gizli bir obje olduğunu biliyorsanız o obje hep haritanın orasında yer alıyor. Yani oyunu yeniden oynamak istediğinizde her şeyin aynı yerde olduğunu görmek biraz sıkıcı olabiliyor. Haliyle insan rastgele bir dağılım bekliyor haritalarda ama kısmet. Nox için durum bu. Bunun dışında oyunun normal bir RPG’lere göre daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bazı bölümler insanı çileden çıkarıp saç baş yoldurtuyor. Tasarımcılar bunu göz önüne almış olacaklar ki oyunu kısa tutmuşlar. 10Ncu levelden sonra zaten oyun tamamlanmış oluyor. En fazla 10 saat içerisinde oyunu bitirmiş oluyorsunuz. Günde iki saate yakın oynasanız bir haftada oyunu bitirmiş oluyorsunuz. Gerçi bizim huyumuz oyunu bitirmeden masadan kalkmamak üzerine ama bu konuda da dengeli olmak en sağlıklısı. Sözün özü Nox grafik açısından başarılı, oynanabilirlik açısından sınıfı geçen bir oyun. Nox’un fantastik dünyasına adım atmak isteyen tüm oyun severlere kesinlikle öneriyoruz. Keyifli oyunlar.

En son Nis 18, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Nox Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP / Vista / 7 / 8
İşlemci : 1.8 GHz
Ram : 512 MB
Harddisk Alanı : 2 GB
Ekran Kartı : DirectX 7 uyumlu 3D kart
DirectX : DirectX 7 ve üstü
Artıları
  • Hızlı tempolu eğlenceli oynanış
  • Çeşitlilik üst düzeyde
  • Karakterlerin söylediklerini görebilme
Eksileri
  • Modası geçmiş grafikler

Nox Tanıtım Videosu

Nox oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu