18 Wheels of Steel American Long Haul ikon

18 Wheels of Steel American Long Haul


Ülkemizde tır ve ağır vasıtalara olan ilgi muazzam derecede. Atletimizi giyip, arabesk müziğimizi de açıp yağmurlu yollara kendimizi vurmak istemek yapımızda var. Bu özelliğimize selam veren 18 Wheels of Steel serisi de American Long Haul olarak piyasaya çıktı ve seri tüm hızıyla devam ediyor.

Long Haul, uzun mesafe anlamına gelmekte. Oyun felsefesine uygun bir isimle ortaya çıkıyor. Serinin takipçileri oyuna yeni özelliklerin gelip gelmediğini sormak isteyecektir, hemen cevap vermek gerekli, evet birkaç özellik var ancak tam anlamıyla mutlu edecek seviyede değil. Ayrıca arayüz kullanımı olarak eski oyunlarına göre çok fazla bir gelişim bulamadık. Oyun simülasyon mantığında ilerleyeceği için zaten kimsenin arayüz ile ilgilenip neden böyle olduğunu sorgulayacağını düşünmüyoruz.

Oyun genel anlamda 2 ana madde üzerinde yoğunlaşıyor. Bunların ilki şehirler ki çok fazla seçeneğimiz var bu konuda, ikincisi kargo durumu yani ne taşıyacağımız ile ilgili. İki şehir seçip, kargo seçeneğimizi yaptıktan sonra görünüşlerine göre seçim yapabileceğimiz yine onlarca araç geliyor karşımıza.

Sonra şirketimizi kurarak şehirlerde gezmeye başlıyoruz. Dikkat çeken özelliklerden biri çok fazla rotasyon bulunması, haritayı ilk açtığınızda sizi tatmin edecek kadar ikon görüyorsunuz. Devasa bir harita içerisinde kaybolmanız mümkün. Yeni özellikler, parçalar alabilmek için uğrayabileceğiniz alanlar mevcut.

Önceki oyunlarına nazaran polislerin daha gözü açık olduğunu, trafik hassasiyetin en üst noktaya çıktığını görüyoruz, oyunda başka araçlara en ufak bir dokunuşta bulunsanız bile başınıza büyük belalar açılabiliyor.

Kargo yetiştirme stresi, uyku ve benzin göstergelerin yaşattığı sıkıştırma, sizi adeta bir hayatta kalma oyunu oynuyormuş hissiyatını veriyor. Ekranda göstergelerde ufak tefek değişiklikler mevcut. Yakıt göstergeniz tamponda gözükmekte.

Grafik olarak tabii ki böyle bir oyunda beklenen yol ve araç görüntüsü olduğu için çevre ve detaylara pek özenilmiyor. Tamamı ile aracınıza odaklanmanız ve hava şartlarına göre görüntünün tadını çıkarmanız isteniyor.

Savaş oyunlarında önemli bir yer tutan vuruş hissi, bu oyun için tutuş hissine dönüşüyor resmen. Aracınız ile çok da güzel olmayan bir yoldan giderken stresi tuşlarda hissediyor, yokuş aşağı inerken ayağınız, elleriniz istemsizce ön tarafa doğru gidiyor, dönüşlerde kendinizi sağa veya sola yavaşça yatarken bulabilirsiniz. Bu hissiyat sizi etkilemeye yetiyor.
Yollar genellikle çok uzun süre gidilmesi için tasarlanmış, görevleriniz de aynı şekilde sizi uzun süre meşgul edecek.

Yarış oyunlarından ziyade sakin biçimde araç sürmeyi seviyorsanız, oyun oynamayı rekabetten çok huzurlu bir hale getirmeyi bekleyenlerdenseniz bir göz atmanızda fayda var.

En son Nis 21, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

18 Wheels of Steel American Long Haul Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows Xp/Vista/7
İşlemci : Pentium 4 1.4 GHz
Ram : 256 MB
Harddisk Alanı : 540 MB
Ekran Kartı : 64 MB
DirectX : DirectX 9.0
Artıları
  • Orijinal bir tür
  • Realistik bir simulasyon deneyimi
Eksileri
  • Araç kontrolü zor
  • Grafikler çok tekrar edici
  • Gösterge ekranı kullanışsız

18 Wheels of Steel American Long Haul Tanıtım Videosu

18 Wheels of Steel American Long Haul oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

18 Wheels of Steel American Long Haul YAPILAN YORUMLAR