Fifa 06 ikon

Fifa 06

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 33 / 3,67
Loading...

Ülkemizde oyun sektörünün ilk girdiği zamanlardan bu yana bizimle yolculuğu devam eden Fifa serisinde 2000’li yılların başında hep kıyaslandığı PES (Pro Evolution Soccer) / eski ismi ile Winning Eleven serisi ile olan çekişmesi her zaman oyuncunun yüzünü güldürmüştür.

Oyunun kapağını efsane futbolcu Ronaldinho süslüyor. Fifa serisini sevenlerin en çok önem verdiği konulardan biri lisans ve futbolcu modelleme konusu aslında. Önceki oyunlara nazaran daha yüksek bütçe ile yarışa giren Fifa 06’da modelleme konusunda bir adım daha ön plana çıkma çabasını görmekteyiz.

Oyuncuların en merak ettiği konulardan biri oyunun Türkçe olup olmaması ve Türk takımlarının özellikleri. Fifa 06’da resmi olarak Türkçe dil desteği yok. Türkiye ligi de bulunmamakta. Bizi mutlu eden tek konu, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın yer alıyor olabilmesi. Ancak oyunu oynadığımızda anlıyoruz ki maalesef takımlarımız son anda eklenmiş gibi. Kendisine benzeyen birkaç oyuncu dışında yüz modellemeleri diğer liglerdekiler gibi değil. Yeterli oranda göze hoş gelmiyor.

Önceki oyunlara göre baktığımızda her Fifa serisinde olduğu gibi minik değişiklikler fark yaratmaya yetiyor. Örneğin, altyapıdaki futbolcularınızla artık daha fazla ilgilenmek durumundasınız. Oyuncu yetiştirmeyi seven / menajerlik tarzı oyunları keyifle oynayan birisi iseniz bu özellik sizi mutlu edecektir. Bunun dışında daha fazla hareket çeşitliliği, bir çalım atarken birden fazla seçeneğin oluşması gibi yine göze hoş gelebilecek, oyun oynarken monotonluğu giderebilecek gelişmeler mevcut.

Tabii ki Fifa’yı Pro Evolution Soccer ile kıyasladığınızda artı yönde bırakan gelişmesi, resmi lisans durumu. Fifa 06 onlarca ligin lisansını elinde tutuyor. Futbolcu isimleri, kulüp logoları ve takımı ilgilendiren tüm konularda lisanslı bir oyun ile oynamak gerçekten keyifli.

My Fifa modu devam ediyor, büyük değişikliklere devam edilmemiş gözüküyor. Ancak en büyük yenilik, Retro adı verilen geçmişteki oyuncuların da yer aldığı yeni mod.

Oyuncu hareketlerinde Pes 6’nın açtığı yenilikler ve bir önceki oyununda geliştirdiği oyun mekanikleri nedeniyle bize göre Fifa daha geride kalsa da oyunu daha akışkan hale getirebilmek için oldukça iyi çalışılmış. Fizik kurallarına aykırı hareketlerle daha az karşılaşıyorsunuz. Biraz daha oyunu hükmetme anlamında gelişmelere açık olan Fifa serisinde 2006 versiyonunda bu yapı korunmaya devam etmiş. Muhtemelen sonraki tüm oyunlarında da bu arayış devam edecektir.

Sonuç olarak, futbol oyunlarını kaçırmadan takip ediyorsanız, sizin için lisans durumu önemliyse, keyif katsayısını çok fazla düşünmeden hareketlere odaklanıp daha taktiksel goller atmayı seviyorsanız, Fifa 06 tam sizlik bir oyun. Muadillerinden fark yarattığı özelliklerine rağmen eğlence dozajının biraz geride kaldığını da hatırlatmakta fayda var.

En son Şub 14, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Fifa 06 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 2000/XP
İşlemci : Pentium III veya Athlon eşdeğeri
Ram : 256 MB
Harddisk Alanı : 1.2 GB
Ekran Kartı : 32 MB, NVIDIA GeForce 2 MX+ / ATI Radeon 7500+
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
  • Gerçekçi oynanış
  • Geliştirilmiş modlar
  • Oyun müzikleri ve spikerler çok iyi
Eksileri
  • Online modu çok eksik
  • Tembel kaleciler

Fifa 06 Tanıtım Videosu

Fifa 06 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Fifa 06 YAPILAN YORUMLAR