GTA Vice City ikon

GTA Vice City


GTA Vice City oyunu 2003 yılından veri piyasaya çıkarılmış ve büyük beğeni kazanmıştır. Oyun Amerika’nın Miami tarzı bir tatil bölgesinde bir mafya üyesinin başından geçenleri işlemektedir. Tommy isimli karakterler ile size verilen çeşitli suç görevlerini yerine getirerek senaryo içinde ilerliyorsunuz.

İtalya’nın bir mafyası bir de Vice City’si meşhur. GTA serisi ile oyun dünyasındaki tabuları yıkan Rockstar Games, tüm dünyadaki satış rakamlarında oldukça başarı elde eden GTA 3 oyunundan sonra GTA: Vice City oyununu piyasaya sürdü. Öncelikle kahramanımızdan bahsedelim biraz. Tommy Vercetti, adından da anlaşılacağı gibi bir İtalyan. Bu abimiz yapılacak bir uyuşturucu alışverişinde kurulan tuzak sebebiyle hapishaneye düşer. 15 yıl sonra artık çektiği cezanın yeterli olduğunu düşünen yüce Vice City adaleti, Tommy’nin şehre dönmesine ve özgürlüğüne kavuşmasına izin verir. Ancak Tommy’nin başı adaletten sonra, çalıştığı eski dostlara karşı da belaya bulaşmıştır. Kurulan tuzakta, kaybedilen para ve kokain hayatına mal olabilecek kadar önemlidir çünkü.

Ancak Tommy ve çalıştığı insanlar arasında eskiye dayanan bir hukuk vardır. Bu durum ölümü şimdilik ertelese de borcun acilen ödenmesi gerçeğini değiştirmiyor. Yoksa mafyanın ileri gelenleri, Tommy’nin kalemini her an kırabilir. Hikaye aşağı yukarı böyle başlıyor. Tommy’nin şehirdeki mafya liderleri ile iş yaparak büyümesi ve sonunda şehrin tek ve gerçek sahibi olmasına kadar yaşadığımız olaylar da hikayenin gelişme ve sonuç kısımlarını oluşturuyor. Gelelim oyundaki haritaya ve yeniliklere. Vice City şehri, 80’lerin Miami’sinden fazlaca esinlenerek modellenmiş bir yapıya sahip. Oldukça büyük bir harita sunulan oyunda birçok farklı bölge mevcut. Ayrıca şehrin etrafının denizlerle çevrili olması sebebiyle çokça su yutuyoruz, çünkü Tommy yüzme bilmiyor. Oyunun belki de en büyük handikabı da bu. Miami gibi bir şehirde yüzme bilmeyen süper kahramanımızın yardımına birçok farklı modelde deniz araçları yetişecek ve yüzme bilmemek Tommy’nin kendi ayıbı olarak kalacak. Özellikle GTA 3’ten farklı olarak jet ski kullanımı oyunculara sunulmuş bir seçenek. Oyuna araç bakımından getirilmiş yeniliklerden birisi de motosiklet kullanımı. Özellikle bazı görevlerin motosikletler aracılığıyla yapılması, oyunda birçok farklı motosiklet modelinin olmasını sağlamış. Motosiklet kullanırken silah kullanılabilmesi de oyuna ayrı bir heyecan katıyor. Rockstar Games’in bu oyunda sunduğu en bomba araç değişimi ise helikopterdir muhtemelen. Gerçi biraz zor bir kullanımı var ancak şehrin semalarında helikopterle dolaşmak ayrı bir zevk.

Oyuncuya 40 çeşit silah sunulması, oyunun silah yelpazesinin oldukça geniş olduğunu gözler önüne seriyor. Elbette tüm silahların mekanik bir düzeni yok. Yeri geliyor kılıçlarla orta çağ savaşlarını andıran vahşet oyunda hüküm sürüyorken yeri geliyor savaş baltalarının hazırda bekletilmesi gerekiyor. Ayrıca bıçak, zıpkın, beysbol sopası veya zincir gibi birçok farklı türde silah sayesinde oyunda terör estirmek mümkün. Tabi bu terör, polislerin canınızı yakması ile sonuçlanabilir. Ancak yeterli cephaneniz ve hile kodunuz varsa şehrin tüm polisleri ile Truvalı savaşçılar gibi kahramanca dövüşebilirsiniz. Elbette bu dövüşte Tommy’nin, oyuna yeni eklenmiş hedef sistemi sayesinde biraz daha avantaj sağlandığını söylemeliyiz. Yeni hedef sisteminde artık hedefler uzaklıklarına veya yakınlıklarına göre değil, görev sıralamasına göre belirleniyor. Nişan alma biraz daha kolaylaşmış durumda ve silahlı kişileri kırmızıya dönen nişangâh ile kolayca fark edebiliyoruz. Vice City’nin grafiksel yeniliklerine değinmeden incelemeyi tamamlayamayız. Özellikle ışıklandırmalar, gölgelendirmeler ya da gece efektleri gerçeğe biraz daha yakınlaşmış görünüyor. Sokaklarda boş boş dolanan ya da herhangi bir yerdeki insan modellemeleri de hayli aşama kaydetmiş. Yani genel olarak oyunun görüntü kalitesi biraz daha ileriye taşınmış durumda. Sonuç olarak alabildiğine özgür bir dünyada bir mafya karakterinin, sıfırdan başlayıp zirveye kadar olan hikayesini yaşamak istiyorsanız, GTA: Vice City tam da aradığınız oyun.

En son Nis 27, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

GTA Vice City Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP / 7 / Vista / ME
İşlemci : 800 MHz Intel Pentium III veya 800 MHz AMD Athlon
Ram : 128 MB
Harddisk Alanı : 915 MB
Ekran Kartı : 32 MB
DirectX : DirectX 9.0
Artıları
 • Efsane karakterler
 • Muhteşem hikaye ve görevler
 • Ayrıntılı ve görsel bir şehir
Eksileri
 • GTA 3'e göre çok fazla geliştirilmemiş

GTA Vice City Tanıtım Videosu

GTA Vice City oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

GTA Vice City YAPILAN YORUMLAR
 • SAMET
  4 sene önce

  abiler benim bilgisayarım windows 7 ye inmiyor

 • Myth
  4 sene önce

  Admin oyunun ücretsiz halini getirebilirmisin

 • ibrahim
  4 sene önce

  çok ama çok güzel