Zula ikon

Zula


Temelleri 2012 yıllarında atılmaya başlayan MMOFPS (Massively Multiplayer Online First Person Shooter) yani Türkçe çevirisi ile Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Birinci Şahıs Nişancı oyunu olan Zula, tamamen yerli yapım olarak piyasaya çıktı ve göğsümüzü kabarttı. Artık yerli malı haftasında börek çörek dışında tadabileceğimiz yeni bir ürün var. Ayrıca açık kaynak kodlu olarak ücretsiz sunulan Zula oyununu sitemizden indirerek deneyebilirsiniz. İlk %100 Türk FPS oyunu olma özelliğini de taşıyan Zula, ismini duyduğumuz günden bu yana hepimizi heyecanlandırdı. Biz ortaya acaba nasıl bir oyun çıkacak diye tereddüt ve merak içerisindeyken Zula, gayet başarılı oyun grafikleri ile karşımıza çıktı. 2020 yılına geldiğimizde artık oyun oyuncu kitlesini rayına oturtmuş görünüyor. Hatta oyunu mobilden oynamanız dahi mümkün.

Oyunu milyonlarca oyuncuyla ya da Espor oyuncularıyla oynayabiliyorsunuz. Sürekli düzenlenen etkinliklerle yeni içerikler eklenmeye devam ediliyor. 2020 yılının en çok oynanan Türk yapımı online oyunu diyebiliriz.

Oyunun en dikkat çeken özelliği kendine has bir terminolojisinin olması. Direk İngilizceden çeviri yerine kendine has bir terminoloji geliştirilmiş. Zaten oyun içinde ve menülerde buna yakından tanık olacaksınız. Zula, 6 farklı mod ile oynanabilen bir oyun. Bu modlar sırası ile Zula Ölüm Maçı, Herkes Tek, Kartopu Savaşı, Sancak Savaşı, Sabotaj ve Aranıyor modu. Birbirinden eğlenceli bu modlar ile FPS eğlencenin zirvesine çıkabilirsiniz, hem de yerli yapım gururu ile. Ayrıca oyunun ilk sürümünde beş farklı harita tasarlanan oyunda 2020 yılına geldiğimizde 20’den fazla harita bulunuyor. Bu haritaların arasında Çanakkale, Gaziantep ve Üsküdar sokakları gibi tanıdık mekanlar bulunurken, Tahran ve Paris gibi yabancı mekanlar, ayrıca düğün salonu, metro gibi enteresan olabilecek mekanlar da yer alıyor.

Yeni güncellemeler, yamalarla oyuncu hacmi günden güne artıyor. Zaten yeni güncellemeler ile yeni haritalar teker teker oyun altyapısına sunulmaya devam ediliyor. Oyunun en çok tercih edilenlerinden biri olan İnternet Kafe haritası, internet kafelerde Counter Strike’nin yerini almak için tasarlanmış ve bir rekabet ortamı yaratmış. Harita grafiklerinin de oldukça başarılı olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Zula oynarken çeşitli stratejiler geliştirebilirsiniz. Çevrimiçi bir FPS takımını seçerek barut kokusunun tadını alabilirsiniz.

Oyunda Counter Strike mantığı geçerli. Bomba kur, imha et ve kafadan atışlar ile artistliğini ortaya koy. Oyun her zamanki gibi iyi ve kötü çatışmasını işlemiş. Oyunda yabancılardan oluşan ve kötüleri temsil eden bir takım ile yerli karakterlerden oluşan ve iyileri temsil eden abilerimizin takımı bulunuyor. Oyunda her karakterin hikayesi kısaca anlatılmış. Oyunda yerli malı yurdun malı havası her bölümde seziliyor. Özellikle silahlar içerisinde Türk yapımı olan silahlar da kullanılmış. Ayrıca şehrin duvarlarındaki Ferdi Tayfur afişleri dudaklarımızda bir gülümseme yaratıyor. Oyunun resmi web sitesinde en çok puan alan yirmi oyuncu listelenmiş. Bu da rekabet ortamını kızıştırıyor. Oyunun müzik ve efekt sesleri yeterli derecede iyi. Daha da geliştirileceğini umuyoruz.

Oyunun grafikleri ise orta seviye de bir başarı sunuyor. Oyun görsellikten ziyade akıcılık üzerine kurulmuş. Yani ilk etapta oyunda donmalar, kasmalar ve yersiz takılmalar olmasın diye tasarlanmış. Ama bu oyunun grafiklerinin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Oynanabilirliği ve keyif seviyesi yüksek bir oyun. Yeni çalışmalar ile yeni detayları ve daha iyi grafikleri göreceğimizi umuyoruz. Ve Zula, yüksek bir ihtimal ile bunu başaracak gibi duruyor. Özellikle çevrimiçi MMOFPS ve FPS severlerin keyifle oynayabileceği bir oyun. Gözü kapalı olarak tavsiye ediyoruz.

NOT : Zula oyunu yayıncısı tarafından yapılan açıklamada oyunun 4 Aralık 2017 itibarı ile Windows XP’yi desteklemeyeceği ve oyunun Windows XP işletim sisteminde çalışmayacağını açıkladı.

En son Ara 2, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Zula Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows Vista / 7 / 8 / 8.1 / 10
İşlemci : Pentium 4 2.4 GHz / Athlon 2500
Ram : 2 GB
Harddisk Alanı : 1.6 GB
Ekran Kartı : GeForce 5730 / Radeon 9003
DirectX : DirectX 9.0
Artıları
 • Oyun mekanlarının Türkiye'den olması
 • Kaliteli grafikler
 • Oldukça geniş online topluluk
Eksileri
 • Bağımlılık yapar

Zula Tanıtım Videosu

Zula oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Zula YAPILAN YORUMLAR
 • TUNAHAN
  2 sene önce

  32 bit acarmı

 • behram
  3 sene önce

  yildiz

 • Davut
  4 sene önce

  oyun kaç Gb ben şuan 1.5 indi de nolur cevapla

 • samet
  4 sene önce

  Acar kardesim

 • beşiktaşlıaydanur
  4 sene önce

  aga windows 10 da çalışıyomu yazmıyoda inşallah gerçektir

 • ana
  4 sene önce

  çabuk cvp ver 3 gb oldu hala tamalanmadı

 • ana
  4 sene önce

  2.7 gb oldu hala tamamlanmadı. toplam kaç gb bu oyun

 • MİRAÇ
  4 sene önce

  2 gb ram 2.20 ghz oynanırmı

 • kerem
  4 sene önce

  yorum yok

 • efe
  4 sene önce

  Windows 10 olurmu

 • berşan
  4 sene önce

  windows 7 acarmı