Pro Evolution Soccer 2008 ikon

Pro Evolution Soccer 2008

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 104 / 4,16
Loading...

Pro Evolution Soccer 2008, Konami tarafından hazırlanmış, dünyada en çok satan iki futbol oyun serisinden biridir. Oyun serinin 7.oyunu olma özelliği taşıyor.

Serinin geçmiş oyunlarına göre fizik motorunda bir yenilemeye gitmiş ve büyük bir adım atarak riski de sahiplenmiştir. Bu riski tam anlamıyla karşılayabildi mi bilinmez ama oyundaki hatalar nedeniyle ciddi bir oyuncu kaybına neden olması Konami tarafından üzüntüyle karşılandı. Oyun modlarına baktığımızda ana modların hepsi devam etmekte, Master League, World Tour, Match Mode, Leugue olarak seçeneklerimiz mevcut.

Master League’da oyuncu transferleri, istatistikleri ve performanslarıyla daha çok ilgilendiğimiz hatta takımı dengede tutabilmek için bazı oyuncularımıza gelen teklifleri değerlendirmek zorunda kaldığımız mod. Burada değişiklik altyapısal olarak yok, sadece oyuncu teklifleri, transfer görüşmelerine birkaç madde daha eklenmiş.

Training modda ise futbol becerilerini geliştirebilmek için gerekli tüm bilgiler yer alıyor. Diğer modlar ise standart lig ve maç modları.

Yeni bir yapay zeka eklentisi de PES 2008 ile hayatımıza dahil oluyor. Daha fazla tepki gösteren, topun gidişine göre veya hareketine göre daha duyarlı el ve ayak hareketleri ile yapılandırılabilen bir sistem geliştirmiş Konami bu konuda.

Bu geliştirilen yapının etkilendiği en büyük nokta taktikler. Oyuncuların yorulma hızları fazlalaştıkça değişiklikleri daha kontrollü ve akıllıca yapmanız gerekiyor. Biraz daha oyun harici işlerle uğraştığımızı görüyoruz.

Türk futbol severlerin en merak ettiği konu Türk takımları ve futbolcuları oluyor doğal olarak. Lig olarak Türkiye Ligi bulunmasa da Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray seçilebilir takımlar olarak oyunda yer alıyor.

Oynanabilirlik açısından başarılı olduğu bilinen Konami ve PES serisinde bu sefer yapılan köklü değişiklik tam tersi etki ediyor ve eğlenceli halden daha zor kontrollere bırakıyor kendisini. Maç içerisindeki atmosfer daha zayıf. Zaten ses ve spiker konusunda başı ağrıyan PES serisinde PES 2008 ile birlikte yine başı ağrımaya devam edecek gibi gözüküyor.

Online modların gelişmesi gerekirken iyice engellenmiş durumda geliyor oyun. Sizi ya rakibinizle internet üzerinden maç yapmaya ya da bireysel olarak sisteme karşı oynamanız için zorluyor.
Bunların haricinde geliştirilen noktalar ise; grafiksel anlamda daha iyi bir oyun, akıcılık daha fazla, bekleme süreleri kısalmış durumda.

Tüm eksikliklerine rağmen PES 07’ye göre daha gelişmiş bir oyun olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Fifa ile girişilen rekabette, eğlenceye daha çok odaklanması ve oyun içi fiziksel eksiklerin daha da azaltılması gerekiyor. Sonraki serilerde modlara daha fazla yatırım yapılması ve yeni modların yaratılması oyunu daha uzun süre oynanabilir hale getirebilir.

Lisans problemi yine tekrar ediyor. PES Serisinin en büyük eksikliği PES 08’de de çözülemedi. Yine de bir gelişme var: Lisanslı takım sayısı ve oyuncu sayısı gözle görülür biçimde artırılmış.
Oyunun bize göre geçmiş oyunlara göre daha başarılı olduğu konu, oyuncu benzerliklerinin artması, müzikleri artık listeleyebilmeniz, yeni mekanik ile taktiksel değişikliklerin önem kazanması ve gerçekçiliğin artması olarak yer alıyor.

En son Nis 11, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Pro Evolution Soccer 2008 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows Xp ve üzeri
İşlemci : Intel Pentium IV 1.4GHz
Ram : 512 MB
Harddisk Alanı : 6.5 GB
Ekran Kartı : 64MB, NVIDIA GeForce 3 veyaATI Radeon 8500
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
  • 2008 yılına kadar olan en detaylı futbol oyunlarından
  • Rakip yapay zeka kontrolü işi zorlaştırıyor
  • Gerçek dünyadaki oyunculara benzerlik artırılmış
Eksileri
  • Oynanış 2007'den pek farklı değil
  • Çoğu takımın orijinal datası eksik

Pro Evolution Soccer 2008 Tanıtım Videosu

Pro Evolution Soccer 2008 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Pro Evolution Soccer 2008 YAPILAN YORUMLAR