18 Wheels of Steel Haulin ikon

18 Wheels of Steel Haulin


18 Wheels of Steel: Haulin serinin 2006 yılında çıkan beşinci oyunudur. Oyunun tamamı, Kanada’da ve Meksika’da geçmektedir, yani kısaca Amerika dışına çıkarak çok da uzaklaşmadan taşımacı görevlerimize devam edeceğiz.

Valuesoft tarafından geliştirilen oyunda en merak edilen konulardan biri haritalardı. Zaten bu tarz oyunlarda haritanın büyüklüğü, gerçekçiliği ve uzunluğu oyunu gerçekçi kılan durumlarda başı çekiyor. Serinin önceki oyunlarına göre şehirlerde yine bir gelişme yok. Evet yollar ve aracın içindeyken araç sürmek size gerçekçi bir sürüş hissiyatı veriyor ama çevreyi incelediğinizde yine hayal kırıklığı oluşuyor. Aynı araçlarla defalarca karşılaşma şansınız var. Grafikler anlamında büyük bir gelişme göremedik. Fakat oyunun akıcılığı ve yolların uzunluğuna rağmen herhangi bir geçiş ekranı olmaması güzel. Bilindik taşıma oyunları gibi burada da mola kısımlarınız, tamirci desteğiniz ve benzin istasyonlarına uğrama görevleriniz devam etmekte.

Genel itibari ile yarış oyunlarının alternatiflerini arayan, direksiyon kullanarak oynamayı seven oyuncular için yenilik sayılabilecek bir serinin yeni oyununda yapılan işlemler değişmemiş. Yine taşımacılık yapıp verilen görevleri en az hasarla, kurallara uyarak bitirmeye çalışıyoruz.

Açtığımız şirketin daha çok kazanması için şehirler arası yolculuk yapıp, düzgün anlaşmalar ile paramıza para katmaya çalışıyoruz. Şirket anlaşmaları olayına biraz daha renk getirebilirler diye düşünmüştük ancak çok sıkmamışlar, bizi oyunun içine yönlendirme durumu bu oyunda da mevcut.

Radyonuzdan istediğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz, ama dikkat etmeniz gereken konu, sizi rahatlatacak müzikler seçmeniz, zira kurallara uymadığınızda oyunun akışında büyük sıkıntılar çekiyorsunuz. Bazı anlarda mevsim değişiklikleri sizin yol tutuşunuzu engellese de trafik yoksa rahat bir yolculuk çıkarabilirsiniz. Ancak trafik var ise bu sefer yavaşlamanız, stabil halde gitmeniz gerekiyor. Hız sabitleme, göstergelere bakma, yolu inceleme, haritayı inceleme derken zamanın akıp gitmesine şahit olabilirisiniz. Farklı alanlarda gezip, bütün yolları denemek ise günlerinizi alacak. Çünkü harita devasa büyük yine.

Son olarak oyunumuz bizim insanımızın seveceği cinsten, kamyon muhabbetleri, kendi halinde takılmayı seven oyuncularımız için biçilmez kaftan gibi gözüküyor. Basıp gaza gitmekten öte, şöyle bir tırım olsa da müziği aça aça takılsam keyfime baksam diyenler için keyifli olacaktır. Oyunda yapılacak fazla çeşit iş olmasa da var olanlar bile eğlenceye yetiyor. Bir göz atmakta fayda var.

En son Nis 21, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

18 Wheels of Steel Haulin Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows Xp / ME / 2000 / Vista / 7
İşlemci : Pentium 4 1.4 Ghz veya üstü
Ram : 256 MB
Harddisk Alanı : 540 MB
Ekran Kartı : 64 MB
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
  • Eski oyunlara göre grafikleri çok iyi
  • Oldukça geniş haritalar
  • Çok sayıda araç çeşidi
  • Çok sayıda mod bulunuyor
  • Yük çeşidi de çok fazla
Eksileri
  • Haritaların çok büyük bir bölümü otoban ve bir süre sonra sıkıcı geliyor
  • Tekrar edici oynanış

18 Wheels of Steel Haulin Tanıtım Videosu

18 Wheels of Steel Haulin oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

18 Wheels of Steel Haulin YAPILAN YORUMLAR