Battlefield: Bad Company 2 ikon

Battlefield: Bad Company 2

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 84 / 4,67
Loading...

FPS’lerin Babası!

Battlefied II, EA Games tarafından 2005 yılında piyasaya çıkmış bir FPS (Birinci Şahıs Nişancı) oyunudur. Oyunda grafik motoru olarak Refractor 2 kullanılmış ve bu sayede oyunda büyük oranda gerçekçilik sağlanmıştır. Battlefield serisi bu oyunda da önceki oyunlar gibi üzerine katarak devam etmiştir.

Oyun bir çok farklı mekanda geçmekte ve bir çok farklı seçenek sunmaktadır. Battlefield II oyununda, seçebileceğiniz 7 farklı sınıf bulunmaktadır. Her bir sınıfın farklı silahları ve ekipmanları vardır. Örneğin Assault Soilder (Saldırı askeri) biriminin, saldırı tüfekleri ve daha dayanıklı kıyafetleri vardır. Medic (Sıhhiye) ise, ilk yardım ekipmanları ve ağır zırhlılara karşı kullanılmak üzere patlayıcılar bulundurur.

Oyunda bir diğer yenilik de rütbe sistemidir. Oyunun içerisinde rütbemiz, yaptığımız görevler ve orada sergilediğimiz performans doğrultusunda sürekli olarak artmaktadır. Rütbemiz arttıkça askerleri kontrol edebilir ve onlara emir verebilir hale geliriz. Örneğin başlangıçta askerlere nasıl mevzi alacaklarını söylerken, rütbemiz arttıkça, istediğimiz yere hava saldırısı yaptırabilecek bir konuma geliriz.

Onun dışında oyunda gittiğimiz yere göre kullanabileceğimiz birçok araç bulunmaktadır. Araçlar konusunda Battlefield serisi diğer FPS oyunlarından bir kaç adım önde olmayı devam ettirmiş. Oyunun içerisinde kullanabileceğimiz çok çeşitli araçlar mevcut. Çöl ortamında kullanacağımız araç farklıyken, daha büyük bir çatışma sırasında zırhlı araçları da kullanabiliyoruz. Karşımıza çıkan bir helikopteri indirmek için, aracımızın silahını sık sık kullanmamız gerekebiliyor.

Madem bir savaş oyunundayız o zaman silahlardan bahsetmemek de olmaz. Oyunun içerisinde kullanabileceğimiz çeşitli silahlar bulunuyor. Yalnız diğer oyunlardan farklı olarak her istediğimiz silahı hemen alamıyoruz. Daha önce de bahsettiğim rütbe kavramı burada da devreye giriyor. Bir silahı kullanabilmemiz için belirli bir rütbeyi geçmiş olmamız gerekiyor. Atladığımız rütbeye göre çeşitli silahlar açılıyor ve onları kullanabiliyoruz.

Oyun, 21. Yüzyılın ortalarında, bir dünya savaşını konu alıyor. Amerika ve Avrupa, bu savaşta birbirleri ile ittifak kurmuş ve beraber mücadele veriyor. Savaşın diğer tarafında ise diğer süper güçler olan, Rusya, Çin ve tamamen kurgusal olan Orta Doğu Koalisyonu yer alıyor. Oyunun içerisinde, savaşın çıkma nedeni hakkında kesin bir şey bulunmasa da teorilere göre sebebinin petrol rezervlerinin kontrolü konusunda çıkan tartışmalar. Ne kadarı doğrudur bilinmez ama böylesi bir savaşa sebep olacak başka hangi neden olabilir ki?

Oyunda, Avrupa ve Amerika, Çin ve Orta Doğu Koalisyonuna karşı beraber savaşıyorlar ama Avrupa ve Rusya arasında bir barış antlaşması mevcut. Yalnız Çin ve Orta Doğu Koalisyonu arasında bir ittifak olduğundan bahsedilmiyor. Onun dışında oyun birçok farklı cephede geçiyor. Orta Doğu ve Çin’in, Avrupa ve Amerika tarafından işgali, Amerika’nın Çin ve Orta Doğu Koalisyonu tarafından işgali gibi.

Oyunda mekan çeşitliği son derece fazla. Bir savaşımızı Orta Doğu’nun kurak çöllerinde yaparken başka bir savaşımızı Çin’de yapabiliyoruz. Araçların da mekana uygun olarak yapılmış olması da oyuna ayrıca bir keyif katmış. Silahlar da ülkelere uygun olarak yapılmış. Çinlilerin kullandığı silahlarla Amerikalıların kullandığı silahlar birbirinden farklı.

Battlefield serisi, bol bol aksiyon barındıran özelliğini her nasıl oluyorsa her çıkan oyunuyla bambaşka bir boyuta getirmeyi başarıyor. Çıktığı döneme kıyasla, özellikle çok oyuncuyla oynanabilme açısından benzeri oyunlardan daha üstün olmayı başarabilmiş ve içinde bulundurduğu çeşitli sınıflarla her tarzdan oyuncuya hitap edebilmiş sayılı oyun serilerinden bir tanesi. Ayrıca oyunun tekli oyuncu modunda da aksiyonu sürekli artarak süren ve dünyada lider konumda olan ülkelerin birbirleriyle güç mücadelelerine girdiği eğlenceli bir seri olabilmeyi başarıyor.

Eğer silahlı savaş oyunlarından zevk alıyorsanız ve çeşitli politik hamleler sonucu, savaşların şekillenişini görmek istiyorsanız keyifle oynayabileceğiniz bir oyun.

En son Şub 14, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Battlefield: Bad Company 2 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP / 7 / 8 / Vista
İşlemci : Core 2 Duo @ 2.0GHz
Ram : 2 GB
Harddisk Alanı : 10 GB
Ekran Kartı : 256 MB Video Card (GeForce 7800 GT / ATI X1900)
DirectX : DirectX 9
Artıları
 • Eğlenceli multiplayer modları
 • Dengeli asker kiti
 • Olağanüstü oynanış
 • Muhteşem sınıf sistemi
Eksileri
 • Multiplayer server'ı yavaş

Battlefield: Bad Company 2 Tanıtım Videosu

Battlefield: Bad Company 2 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Battlefield: Bad Company 2 YAPILAN YORUMLAR
 • savas oyunlari sever
  2 sene önce

  abi guzelmi oyun yukleyim bari kac gb sen turksun sanirim ben azeri

  • Uğur YURT
   2 sene önce

   Bilgisayarında yaklaşık 10 GB boş alanın olması gerekiyor.

 • Alperen
  3 sene önce

  oyun demo mu yoksa multimi

  • Admin
   3 sene önce

   Oyunun deneme sürümüdür.

 • bekir
  3 sene önce

  çok güzel beeeeeeeeeeeeeeyendiiiiimmm

 • HackerBaba//
  4 sene önce

  OFFF BEBEEEEQ GİBBİİİ 😀 <3