BioShock ikon

BioShock

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 31 / 3,44
Loading...

Lost adlı diziyi izleyenler bilir; dizi, bir uçağın kaza sonucu bir adaya düşmesiyle başlar. Oyunumuz BioShock da buna benzer bir hikayeye sahip. 1960’ta içinde bulunduğumuz uçağın esrarengiz bir şekilde bir kaza geçirerek Atlantik Okyanusu’na düşmesiyle başlıyor. Azgın okyanus dalgalarıyla bir süre boğuştuktan sonra su üzerine çıkıyoruz. Su üzerine çıktığımızda tek hayatta kalanın biz olduğumuzu fark ediyoruz. Oyun hikayesiyle heyecanlı bir başlangıç yaparak oyuncuları daha en baştan kendisine bağlamayı başarıyor.

Suyun üzerine çıkıp çevremize bakındığımızda etrafımızda bir tane deniz feneri ile ufak bir adacık görüyoruz. O adacığa doğru yüzüp adaya çıktığımızda deniz fenerinin içerisine giriyoruz. Deniz fenerinin içine girdiğimizde ise içeride bizi bekleyen küçük bir deniz aracı olduğunu görüyoruz. Nereden geldiğini bilmediğimiz bu deniz aracına bindiğimizde oyunun tamamının geçeceği “Rapture” ismindeki denizaltı şehrine doğru bir yolculuğa çıkmış oluyoruz.

Bu şehrin merkezinde yaratıklar ile karşılaşıyoruz. Aslında bu yaratıklar melez birer mutant. Yani insan ile yaratık arasında kalmış canlılar. Bunun sebebi ise genetikleri ile oynanmış olması. Genetik yapılar üzerinde bozulmaya ve değişime neden olan şey ise “Adam” adında güçlü bir maden.

BioShock diğer FPS’lere kıyasla birçok farklı özelliğe sahip. Bu özelliklerden bazıları sol kolunuzu doğal bir silah şeklinde kullanabiliyor olmanız. Karakterinizi ise istediğiniz şekilde değiştirmeniz mümkün fakat bunun da belli bir sınırı var. Bu sınırın üstündeki özellikleri gen bankalarında saklayabiliyorsunuz. Karşılaştığınız gen bankalarında karakterinizin özelliklerini istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Oyun içerisinde karşınıza “Plasmidler” çıkıyor. Plasmidler sol kolunuzu doğal bir silah olarak kullanmanızı sağlıyor. Bu Plasmidler ayrıca farklı özellikleri kullanmanıza da yardımcı oluyor. Bazı Plasmidleri şu amaçlar için kullanabilirsiniz; arı salmak, yıldırım atmak, ateş atmak gibi. Bazı Plasmidler ise elektronik cihazları yanıltmanızı sağlıyor. Birçok farklı fayda sağlayan Plasmidleri kullanmak enerjiye bağlı. Bu “plasmid enerjiye” EVE ismi veriliyor. Enerjiyi para karşılığında makinelerden ya da oyun içerisinde bazı gizli noktalardan sağlayabilirsiniz. Peki, bu noktalar gizli ise nasıl plasmid sağlayacağız? Bu da oyun içerisindeki dikkatinize bağlı. Çevreyi iyi tarayıp analiz etmeniz gerekiyor. Her şeyi devletten beklememek lazım.

Oyunda Plasmidlerden başka “Tonic” adı verilen karakterinizin daha çok zeka ve fiziksel yeteneklerini arttırmaya yarayan maddeler var. Tonicler oyun içerisinde bulmaca çözerken zamanın yavaşlaması, bulmaca çözerken engellerin azalması, belli süre bekledikten sonra görünmez olma gibi özellikler sağlayarak karakterimize kolaylık sağlıyor.

Plasmid ve Tonicler genel olarak karakterin sahip olduğu Adam (Genetiği Değiştiren Madde) miktarıyla makinelerden alınıyor. Plasmid ve Tonicler yer yer oyun içerisinde az önce de söylediğimiz gibi gizleniyor. -Eğer uslu ve dikkatli bir çocuk olursanız siz de plasmidleri ve tonicleri görebilirsiniz- Adam ise oyun içerisinde bulunan küçük kızlardan sağlanıyor. Bu küçük kızları koruyan Big Daddy’lerle karşı karşıya gelmek zorunda kalıyoruz. Oyunda iki farklı Big Daddy mevcut; Rosie ve Bouncer. Big Daddy’ler öldürülmesi zor yaratıklar değil fakat darbelerinin götürdüğü sağlık miktarları fazla. Bu yüzden biraz uğraştırabilirler. Big Daddy’ler öldürüldükten sonra küçük kızlar, Big Daddy’lerin cesedinin yanında ağlamaya başlıyorlar. Bu noktada karşımıza iki farklı seçenek çıkıyor ve bu seçenekler oyunun gidişatını etkiliyor. Küçük kızı Adamın etkisinden kurtarırsak 80 Adam kazanıyoruz. Diğer seçenek ise küçük kızı öldürmek. Bu ise bize 160 Adam kazandırıyor. Yani biraz “etik felsefe” üzerine kafa patlatmamız gerekiyor.

Bioshock; biraz fantastik, biraz teknolojik, biraz FPS ve azıcık RPG tarzda melez bir oyun ve oldukça keyifli. Oyunun grafiklerinin oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Oyunda göze batan her hangi bir bug yok. Grafikler çok istikrarlı bir şekilde çalışıyor. Animasyon geçişleri de oldukça başarılı. Özellikle kendi fantastik dünyası ve mekan tasarımı ile hayal gücümüze renk katıyor. Ses ve müzikler de aynı derecede başarılı diyebiliriz. Özet ile macera ve aksiyon severlerin sıkılmadan oynayabileceği heyecan dolu bir yapım. Keyifli oyunlar.

En son Kas 7, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Sıradışı bir hikaye
  • Yaratıcı oynanış
  • Karakterler oldukça değişik
Eksileri
  • Bir kaç saat sonra tekrar edici gelebiliyor

BioShock Tanıtım Videosu

BioShock oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

BioShock YAPILAN YORUMLAR