Crysis Warhead ikon

Crysis Warhead


Crytec firmasının, Crysis serisinin devam oyunu olarak 2008 yılında çıkardığı Crysis Warhead, ilk oyunda olduğu gibi EA tarafından dağıtımı yapılmış bir FPS (Birinci Şahıs Nişancı) oyunu. Oyunun motoru, Crysis’de de olduğu gibi CryEngine 2.

Oyun, Crysis’den esprili tavırlarıyla tanıdığımız Michael “Psycho” Sykes’ın gözünden, adanın diğer tarafında geçmekte. Crysis ile aynı zaman diliminde geçen bu seride de, yine ana karakterimizin başı beladan kurtulmayacak, Amerika Delta Birliği’nde çavuş olan Psycho, bir çok kez Kuzey Korelilerin hedefi haline gelecek. Başına gelen olayların birbirini tetiklemesi sonucu, heyecanı hiç bitmeyen, aksiyon dolu, sürükleyici bir macera, pek sıkılmanıza fırsat vermeyecek.

Oyuna ilk oyundan alıştığımız araç ve silahlara yenileri eklenmiş. Bir önceki oyunda insanın sinirini bozan mekanikleri, daha oyuncu dostu, daha işlevsel hale getirilmiş. Grafik motoru geliştirilmiş ve yapay zeka da önceki oyuna göre bir adım daha ilerlemiş. Crysis’in belki de en çok eleştirilen yanı olan, yapay zekanın yetersizliği, bu oyunda oldukça giderilmiş. Oyunu oynama şekliniz, yapay zekanın ona göre karşılık vermesi ve bol bol aksiyon, bol bol strateji. Yine de yer yer, düşmanlarınızın sizi fark edemediğine tanık oluyorsunuz ama o kadarı da çok fazla göze batmıyor.

İlk oyunda olduğu gibi bol bol araç kullanıp, Nano giysimizle, farklı savaş yöntemleri deneyebiliyoruz. Oyunda bir çok yerde, araç kullanımını gerektirecek durumlarla karşılaşıyoruz. Aracı kullanırken içeriden mi yoksa dışarıdan mı kullanacağımıza karar verebiliyoruz. Kullandığımız araçların da belirli bir dayanıklıkları var. Bu dayanıklılık aşıldığında, araçlar patlıyor ve aracı terk etmek zorunda kalıyoruz. Onun dışında, Crysis serisini diğer FPS oyunlardan ayıran belki de en önemli şey, üzerimize giydiğimiz Nano giysi. Bu giysinin yeteneklerini kullanarak karakterimize çeşitli özellikler kazandırıp bunları oyunda uyguladığımızda oyun içinde kullanabileceğimiz pek çok strateji ortaya çıkıyor. Bir modunu aktifleştirdiğinizde hızınızı aşırı derecede arttırabilir, başka bir modunu geliştirdiğinizde ise, gücünüzü arttırabilirsiniz, hatta görünmez olmanızı sağlayacak modları bile var. Yeri geldiğinde dayanıklılığınızı arttırmaktan başka çareniz olmayabiliyor, duruma göre görünmez olarak düşmanın yanına yaklaşmak ya da hızınızı arttırıp bir hızlı atak yapmak gibi seçeneklerle git-geller yaşıyorsunuz. Klişe FPS oyunlarında olduğu gibi, silahı alıp, vura vura Allah ne verdiyse gireyim tarzında oynamak yerine, bir çok yerde strateji kurup, ona göre ilerlemek zorunda hissediyorsunuz.

Oyunun haritası da son derece geniş ve sıkılmanıza izin vermeyecek kadar çeşitli. İlk oyundan farklı olarak bir çok farklı iklim ve coğrafi ögeler dikkat çekiyor. Yeri geldiğinde yer altına inip yeri geldiğinde buzla kaplı alanlarda devam ediyoruz. Oyun kendini tekrarlamamaya özen gösteriyor. Grafik kalitesi, oyunu sıkılmadan oynamaya izin veriyor. İlk çıktığı zamanda belki de en dikkat çeken özelliği olan grafikleri, modern oyunların yanında bile sırıtmadan yerini koruyabilecek seviyede. Özellikle patlamalar gerçekten kaliteli yapılmış. Verilen hasarı kolaylıkla hissedebiliyorsunuz. Crytec firması bu oyunda da hikayeyi kısa tutup, oyunu kaliteli grafiklerle sürükleyici bir şekilde sunmayı tercih etmiş. Belki de en başından beri, bu yolu benimseyen bir firma olduğu için şaşırmıyoruz tabi ki. Bu konuda haklılar da tabi, grafikler belirli bir seviyenin üzerine çıktığında oyunun süresinin uzaması mümkün olmuyor. Belki de bu nedenle son yıllarda çıkan bütün FPS oyunların süresi son derece kısa.

Oyunun tahmini süresi, 5-10 saat arasında. Bir oturuşta, keyifle bitirebileceğiz, son derece eğlenceli bir oyun. Her ne kadar günümüz oyunlarından geride gözükse de, hem oynanış açısından zevkli, hem de grafikleri çıktığı yıla göre oldukça kaliteli. Bir FPS oyunundan bekleyeceğiniz her şeyi, mümkün olduğunca içinde barındırıyor.

En son Eyl 16, 2020 tarihinde güncellenmiştir.

Crysis Warhead Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP/Vista/7
İşlemci : Intel Pentium 4 2.8 GHz / AMD Athlon 2800+ ve üzeri
Ram : 1 GB
Harddisk Alanı : 12 GB
Ekran Kartı : NVIDIA GeForce 6800 GT +; ATI Radeon 9800 Pro
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
 • Aksiyon dozu çok yoğun
 • Genişletilmiş multiplayer seçenekleri
 • Önceki oyunlara göre çok geliştirilmiş grafikler
 • Yaratıklarla savaşmayı eğlenceli hale getiren artırılmış yapay zeka
Eksileri
 • Hep aynı çizgide gidiyormuş hissi veriyor

Crysis Warhead Tanıtım Videosu

Crysis Warhead oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Crysis Warhead YAPILAN YORUMLAR
 • hakkı
  5 sene önce

  windows 10 olurmu

  • Uğur YURT
   5 sene önce

   Evet olur.

 • Arda
  6 sene önce

  Windows xp açarmı ACİLLL

  • Uğur YURT
   6 sene önce

   Evet, oyunu Windows XP işletim sisteminde oynayabilirsiniz.

 • ANONİM
  6 sene önce

  HOCAM WİNDOWS 20 AİNİDİRLİRMİ ADMİCİĞİM

  • Admin
   6 sene önce

   Oyunu Windows 10’da da oynayabilirsin.

 • yunus
  6 sene önce

  kaç dk dır bekliyorum 24,4kb 1.8gb 13 dk kaldı diyor kaç dk dır bekliyorum aynı yüklenmicekmı

  • Admin
   6 sene önce

   Yüklenmesi gerek, biz yükledik sorunsuz bir şekilde.

 • yunus
  6 sene önce

  oyun iniyor inşalah çalışır eğer inerse çok sevinirim sağol admın