Crysis 1 ikon

Crysis 1


Crytek firmasının merakla beklenen bomba oyunu Crysis firmanın adına benzerliği ile dikkat çekiyor. Gerçekten de Crytek firması oyuna varını yoğunu yatırdı ve tüm konsantrasyonunu bu oyun üzerinde topladı desek yalan olmaz. Ama her şeye değdi ve sonunda ortaya oynayanların kolay kolay unutamayacağı ve kült olan bir oyun çıktı. Özellikle Türk oyuncuların kalbini, Türk yapımcılarının oyuna Türkçe dil desteği eklemesi ile iyice fetheden oyunu unutmak mümkün olmayacak. Far Cry serisi ile kazandıkları ün ve tecrübeyi en iyi şekilde Crysis oyununa da aktarmayı başarmışlar.

Crytek daha önceki oyunlarında olduğu gibi kendileri tarafından geliştirilen Cry Engine adlı oyun motorunu kullanıyor. Bu motor sayesinde en düşük sistemlerle en akıcı ve kusursuza yakın oyun grafiklerini yakalamayı başarıyorlar. İşte bu motoru daha da geliştirerek Cry Engine 2 motoru ile ilk duyurdukları oyun da Crysis oldu. Oyun DirectX 10’u destekliyor ve daha önce bahsettiğimiz gibi nefes kesici grafiklere sahip. Oyunda her ne kadar argo bir üslup kullanılmış olsa dahi, bir savaş oyununda Türkçe diyaloglar duymak anlatılamaz bir keyif olmuş. Zaten bir savaş içerisindeki askerlerin de kaba bir dil kullanması kadar normal bir şey yok. Hatta oyunun seslendirmesinde İpek Tuzcuoğlu, Dolunay Soysert ve Ziya Kükürt gibi oldukça tanınmış isimlere rastlamak mümkün. Bu bile oyunun ne kadar profesyonelce planlanmış olduğunu kanıtlamaya yetiyor. Yerli kardeşler sesler konusunda sadece bunlarla yetinmeyip efektler, patlamalar ve çevre seslerini de muhteşem hazırlamışlar.

Crysis oyunu çıktığında birçok oyun otoritesi tarafından en iyi grafiklere sahip oyun olarak lanse edildi. Genel puanlamaları hep %90’ın üzerinde bulunan oyun, piyasaya bomba gibi düştü adeta. Oyunun grafikleri, patlamaların görüntüleri, ışık yansımaları, gölgelendirmeler, düşman hareketleri vb. her şey ustaca hazırlanarak gerçeği andıran bir biçimde grafiklere dökülmüş. Bu tip oyunlarda en az detay kullanılan açık alanlar ve çevre görünümü bile özenle hazırlanmış ve son derece gerçekçi. Adanın tropikal havasını oyunda grafiklerle destekleyip bize hissettiriyorlar.

En son Eyl 14, 2020 tarihinde güncellenmiştir.

Crysis 1 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP/Vista/7
İşlemci : Intel Pentium 4 2.8 GHz / AMD Athlon 2800+
Ram : 1 GB
Harddisk Alanı : 12 GB
Ekran Kartı : NVIDIA GeForce 6800 GT/ ATI Radeon 9800 veya üzeri
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
  • Mükemmel grafikler
  • Türkçe dil desteği
  • Muhteşem senaryo
  • Harika savaş sahneleri
Eksileri
  • Aşırı küfür içeriyor

Crysis 1 Tanıtım Videosu

Crysis 1 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Crysis 1 YAPILAN YORUMLAR