Delta Force Black Hawk Down ikon

Delta Force Black Hawk Down


Delta Force Black Hawk Down, 2003 yılında piyasaya çıkmış bir birinci şahıs nişancı oyunudur. Oyunumuzda çalışkan, onurlu, mert, kahraman bir Amerikan askeri olarak Somali’ye insani yardım götürmeye gidiyoruz. Zaten Amerika, bütün dünyaya insani yardım götürmesiyle tanınan güzide bir ülke olduğu için tabi ki bundan daha doğal bir şey olamaz!

Black Hawk Down isimli sinema filmini oyuna uyarlamak isteyen yapımcılar tarafından çıkarılmış oyunumuzda, her ne kadar film uyarlaması olsa da, filmden bağımsız birçok görev de bulunuyor. Filmde de olduğu gibi, hadi hep beraber Amerika’yı övelim, ne kadar güzel bir ülke, ne kadar mükemmel bir askeri var gibi bir Amerika propagandası da bulunuyor tabi.

Oyuna dönecek olursak, insani yardım için Somali’ye gönderilmiş bir birlikte asker olarak hikayeye başlıyoruz. Somali’deki çocuklar ne kadar zor durumda, hemen silahlı askerlerimizle oraya gidelim ve onlara yardımcı olalım diyen her kahraman Amerikan askeri gibi tereddütsüz gidiyoruz. Hikayemiz daha sonra insani yardım için getirdiklerimizin teröristler tarafından çalınması ile devam ediyor ve kendimizi Somalili teröristlere karşı bir savaşın içerisinde buluyoruz.

Oyunumuzun akıcılığı çok fazla. Hızlı ve keyifli bir şekilde öylesine ilerliyor ki zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyoruz. Oyunda akıcılık çok önemli bir yer edinmiş. Bol bol aksiyonun içine balıklama dalıyoruz ve o aksiyondan nefes alacak vakit bulamıyoruz. Sürekli tamamladığımız görevlerle birbiri üstüne ilerliyoruz.

Oyunda, gerillalara karşı savaşıyoruz. Gerillalar normal halkın arasına karışmış olabiliyor ve normal halk ile gerillaları ayırmak gerçekten zorlaşabiliyor. Hiç beklemediğimiz bir zamanda gerillalar tarafından saldırıya uğrayabiliyoruz. Bunlar da oyuna dinamizm katan güzel etkenlerden olabilmişler. Oyunda helikopter kullanarak oynadığımız birçok görev de bulunuyor. Helikopterdeyken sabit olmadığımız için nişan almamız gerçekten zor ve düşmanlarımızın uçaksavarları bulunuyor. Ufak bir dikkatsizliğimizle kolayca ölebiliyoruz. Bu nedenle helikopter görevleri, oyunun belki de en zor kısımları.

Oyunumuzun grafikleri, çıktığı yıla göre gayet güzel. Patlama efektleri, kurşunun gidişi, silahların gerçekçiliği, üzerimizdeki üniformada o kumaşı hissedebilmemiz, oyunu gayet gerçekçi ve oynanabilir kılıyor. Aynı şekilde sesler de üzerinde uğraşıldığını hissettiriyor. Patlama seslerinden tutun da kurşun sesleri, düşmanlarımızın sesleri, her biri üzerine uğraşılmış ve gerçekçi yapılmışlar. Aynı şekilde oyunumuzun müzikleri de çok güzel. Bir aksiyon anına geldiğimizde, müziğin ritminin artması ve buna bağlı olarak gaza gelmiş bir şekilde düşmanlarımıza hücum etmemiz, oyunun eğlencesini ciddi oranda arttırmayı başarmış.

Oyunda normal halk tarafından birçok yerde taşlanabiliyoruz. Bizim gibi, cesur, mert, korkusuz Amerikan askerlerini neden taşlıyorlar ki? Ne kadar da kötü kalpli insanlar.

Oyunda silah çeşitliliği çok fazla. Silahların kullanımlarından görünüşlerine kadar her yeri gerçeği ile çok benzer. Silahın, geri tepmesinden, mermilerinin sekmesine kadar her türlü detayı ince bir şekilde yapmışlar. Öyle bir durumda bulunuyor ki her silahın neredeyse bütün özellikleri aynı. Aynı şekilde görünüşleri de belki de oyunun en gerçekçi yapılan yerlerinden birisi. Şarjör değiştirmeler bile gayet güzel yapılmışlar.

Oyunun bir de üçüncü bakış seçeneği bulunuyor. Tercihinize göre, isterseniz oyunu üçüncü bakıştan da oynayabilirsiniz. Açıkçası benim tercih etmediğim bir özelik ama tabi ki herkesin oynama stili farklı. TPS oyunları sevenler deneyebilir.

Oyunda bunların yanında bir de bombalar bulunuyor. El bombasından sis bombasına, gaz bombasına kadar, oyundaki bombaları efektif olarak kullanıp, o doğrultuda bir yol izlemeniz mümkün. Hatta bazı görevlerde bu bir zorunluluk haline bile gelebiliyor.

Silahınızı alıp çeşitli çatışma ortamlarında savaşmak istiyorsanız ve filmde de olduğu gibi, ağır bir Amerikan propagandasından rahatsız olmayacaksanız, çok akıcı ve çok eğlenceli bir oyun olarak düşünmeden oynayabilirsiniz. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadan, bir solukta bitirebileceğinizin garantisini veriyorum.

En son Eyl 16, 2020 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
 • Eşsiz kurt adam dönüşümü
 • İstatistikler kayıt ediliyor
 • Silah çeşitliliği
 • 8 değişik kurt mutasyonu
Eksileri
 • Bağımlılık yapıyor

Delta Force Black Hawk Down Tanıtım Videosu

Delta Force Black Hawk Down oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Delta Force Black Hawk Down YAPILAN YORUMLAR
 • mert
  7 sene önce

  yavuz han aynnn

 • yavuz han
  7 sene önce

  cok guzel bır oyun ama bıraz da ha gelısmesı lazım