James Bond 007: Nightfire ikon

James Bond 007: Nightfire

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 16 / 4,00
Loading...

İngiltere’nin en güçlü silahı: James Bond 007

“İngiltere’nin en güçlü silahı” olarak bilinen ajan 007 James Bond efsanesinin tüm filmleri vizyona girdikten bir süre sonra oyun dünyasına da “merhaba” der. Ancak James Bond 007: Nightfire’da durum farklı. 007 James Bond serisinde “Nightfire” diye bir film yok. Yani Nightfire, yalnızca oyun tutkunları tarafından geliştirildi. Bunun en iyi yanı ise senaryosunu daha önceden film olarak izlemediğiniz bir oyunu oynuyor olmanız.

Oyunun geliştirici sayısı bir hayli fazla: Eurocom, Gearbox Software, JV Games, Aspyr, Findev, Savage Entertainment. Aynı şekilde oyunun oynanabildiği platform sayısı da bu sayıyla doğru orantılı: PlayStation 2, GameCube, Xbox, Microsoft Windows, Game Boy Advance, Mac OS. James Bond 007: Nightfire’ın piyasaya ilk sürüldüğü tarih 18 Kasım 2002 olduğu halde grafikler bunun tam aksini söylüyor denecek kadar iyi durumda.

Aksiyon, özel ajanlar için özel olarak geliştirilmiş silah ve diğer ajan oyuncakları, Bond kızları ve heyecan dozu yüksek bir oyuna hazırsanız başlayalım.

Oynanabilirlik, Kontroller ve Hikaye

James Bond 007: Nightfire’ın menülerine baktığımızda Electronic Arts’ın alışılmış kullanımını görüyoruz. İşlevsel, basit ve kullanıcı dostu bir menü sistemi var.

Oyunumuz ise Paris’te, Eyfel Kulesi manzarası eşliğinde, bir Noel arifesinde açılıyor. James Bond rolünde izlediğimiz Pierce Brosnan’ı bir operasyon sırasında izliyoruz. Ajanımızın ilk görevi ise Bond filmlerinin olmazsa olmazı olan bir araba takip sahnesinde, Bond kızı olmaya aday bir kadın ajanı korumak. İlk görevimizde bir helikopterden kullandığımız Sniper Rifle ile başka bir ajana destek sağlıyoruz. Düşmanları direkt olarak vurmanıza gerek olmaması, araçların sniper mermilerinden etkileniyor olması ise oyunun gerçekçi yönlerinden biri. Oyun genel olarak video görüntülerinden oyunu sizin yönettiğiniz anlara hızlı geçişler yaparak akıyor. Bir yerde bir kabloya ateş etmeniz gerektiğinde ise ekranda yanıp sönen bir kablo görüyorsunuz.

James Bond 007: Nightfire’ı diğer FPS’lerden ayıran özelliği ise araba takip sahneleri ile oyunun adeta bir araba yarışı oyununa dönüşmesi. Tabii bu yarışta rakiplerinize bol bol ateş ediyor, bomba atıyor ve yollarına yağ dökebiliyorsunuz.

James Bond 007: Nightfire’da yapay zeka oldukça akıllı. Karanlığın ve nesnelerin avantajını iyi kullanacak biçimde tasarlanmış. Zorluk derecesini artırdığınızda vurulmanız kolaylaşıyor ancak yine de düşmanlarınızdan daha dayanıklı olmaya devam ediyorsunuz. Oyunla ilgili dikkatinizi çekecek özellik ise şu: Çatışmaya girmeden birkaç saniye önce James Bond serisinin klasikleşmiş müziği devreye giriyor ve bir tür uyarı sistemi oluşturmuş oluyor.

Oyunun eksi yönlerinden biri çözmek zorunda olduğunuz bulmacaların biraz basit olması. Tek bir düğmeye basarak birden fazla cihazı harekete geçirebiliyor ya da kapıları kolaylıkla açabiliyorsunuz. Artı yönlerinden biri ise lazerli kol saatiniz ise bir şeyleri kesmenin ya da çakmakla fotoğraf çekmenin eğlencesi. Oyun bu anlarda 007 James Bond evreninde olduğunuzu hissettiriyor.

James Bond 007: Nightfire, sizi izleyici olmaktan çıkaran ve bir ajan yapan sıkı oyunlardan biri ve zamanının oldukça ilerisinde bir oyun. Ajan oyuncakları ve aksiyon dolu bir oyun oynamak isteyenlere tavsiye edilebilir.

En son Eki 8, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Eğlenceli multiplayer
  • James Bond gibi hissettiriyor
Eksileri
  • Kafa karıştıran bölüm dizaynları
  • Durgun dövüş ve savaş sistemi

James Bond 007: Nightfire Tanıtım Videosu

James Bond 007: Nightfire oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

James Bond 007: Nightfire YAPILAN YORUMLAR