Minecraft 1.6 ikon

Minecraft 1.6

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 947 / 4,32
Loading...

Daha önceki Minecraft versiyonu dünyada milyonlar tarafından oynanınca yeni bir versiyon kaçınılmaz olmuştu. Henüz beta durumunda olan 1.6 versiyonunda oyunun temel özellikleri değiştirilmemiş. Yine de yeni eklemelerle oyun estetik anlamında geliştirilmiş. Oyuna yeni eklenenler arasında güller ve çiçekler, kar ve buz şekilleri, villalarda yapılan değişiklikler, suda açan çiçekler ilk göze çarpanlardan. Eğer Minecraft’a yeni başlayacaksanız bu versiyonun henüz Beta sürecinde olduğunu tekrardan hatırlatmakta fayda var.

Minecraft mimarlık fakültesi

Yazılım konusunda yaratıcı fikirlerin birçoğu başlangıçta oldukça kısıtlı imkânlarla ortaya çıkmak zorunda kalmıştır. İşte bu fikirlerden birisi de Minecraft. Bağımsız bir yazılımcı olan Markus Persson(notch) 2009 yılında Mincraft evrenini bir haftalık programlama serüveni sonunda ortaya çıkardı. Aslında sürekli gelişen bir oyunun temellerini attı desek daha doğru olur. Java programlama dili aracılığıyla yazılan, Minecraft kısa zamanda, Dünya çapında başarı elde etti. Bu başarısının sırrı, hemen hepimizin içinde bulunan mimarı canlandırabilmiş olmasında yatıyor. Ne de olsa Minecraft evreni, parçala ve inşa et temeline dayanıyor. Bu incelemede, Minecraft 1.6 ile gelen yeniliklerden ve genel olarak oyunun yapısından bahsedeceğim. Mojang firması, Minecraft evreninde kişilere tam olarak özgür bir ortamı sağlamayı amaç edinmiştir.

Oyunun başlangıcında evrenin bir noktasına rastgele olarak düşersiniz ve elinizde hiçbir şey yoktur. Yaşamak için çalışmanız ve en azından iki oda bir salon, bir evinizin olması gerektiğinden, acilen işe koyulmanız lazım. Tasarlanan dünyadaki tüm nesneler kırılabilir ve kuracağınız binalar ya da yapacağınız aletler için yapı taşı olarak kullanılabilir durumda. Toplanılan ham maddelerin kombine edilmesi ile çok daha verimli aletler elde edebiliyor ya da karmaşık yapılar oluşturabiliyorsunuz. Oyunda iki adet oynanış modu var. Yarat veya Hayatta kal. Yarat modunu seçtiğimizde, artık kendi dünyamızın şekillendirmek için baş mimar olabiliriz. Çünkü sınırsız kaynaklara sahibiz, aslında sınırlı kaynaklara sahibiz desek daha doğru olacaktır. Hayal gücünüzün sınırı, nereye kadar gidebileceğinizi ve ne çeşit binalar yapabileceğinizi belirleyecek tek ve en önemli sınırdır sonuçta. Yarat modu genel manada, üretmek için yaşamak olarak tanımlanabilir. Gelelim Hayatta kal kısmına. Eğer yeterli savaş tecrübeniz yoksa yumruklarınızı gece gezenlere karşı kullanmak yerine başlangıçta kereste elde edip ev yapmak için kullansanız daha mantıklı olacaktır. Eğer akşama kadar ev bitmezse, ziyaretçilerinizin hiçte dost canlısı olmadıklarını kendi gözlerinizle göreceksiniz. Bu yüzden küçük bir kulübe ve birkaç tane meşale, ilk amacınız olsun. Sonuçta korunmak gerekiyor.

Hayatta Kal modunda da yine üretim en önemli kısım, ancak gece oldu mu The walking dead dizisinden kaçmış zombilerle ve saz arkadaşlarıyla karşılaşabilirsiniz. Yanınızda yeterli cephaneniz yoksa evinize kaçın, çünkü çok kalabalıklar. Gelelim oyunun en çok öne çıkan kısmı olan grafiklere. Mojang firmasının ve dolayısıyla Notch’un neredeyse oyun tasarımı için geçen sürenin tamamını, oyuna cila atmak adı verilen kısımda geçirdiklerini, oyunun görsellerini gördüğünüzde anlayacaksınız. Özellikle tüm evren piksel piksel modellenmiş ve son derece kaliteli bir görünüm elde edilmiş durumda. Neyse grafik konusuna ve getirdiği kalite standartlarına değindikten sonra gelelim Minecraft 1.6 ile gelen yeniliklere; Öncelikle tüm bu grafik detayları yetmezmiş gibi oyunun artık Opengl versiyonu 2.0 olmuş, bu sayede grafik kalitesi neredeyse nirvanaya ulaşmış görünüyor. Güncelleme ile gelen diğer değişiklikler ise oyuna birkaç farklı eşyanın ve bir adet hayvanın katılması. Artık Atımız var. Kör oğlunun doru atı, kırk gün kırk gece karanlıkta bekletildikten sonra Minecraft dünyasına getirilmiş. Elbette hayvanın ölmemesi için saman lazım, bu da saman balyalarını oyuna katmış. Bir de sonuçta at kör oğlunun olduğu için kaçmasın diye bağlamak gerekiyor, bunun için de bağ getirilmiş. Son olarak kurulacak binaların dekorasyonunu düşünen Mojang, renkli halıları kullanıcıların hizmetine sunuyor. Görüldüğü gibi 1.6 güncellemesi ile oyun gelişmeye devam ediyor ve oyuncular arasındaki bu popülerliğini korursa bu gelişimin çok daha uzun zamana yayılacağını tahmin etmek güç değil.

En son Nis 18, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Minecraft 1.6 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP ve üstü
İşlemci : Intel Pentium D veya AMD Athlon 64 (K8) 2.6 GHz
Ram : 2 GB
Harddisk Alanı : 200 MB
Ekran Kartı : Intel HD Graphics veya AMD/ATI Radeon HD Graphics with OpenGL 2.1
DirectX : DirectX 8
Artıları
 • Yeni özellikler ve geliştirmeler
 • Efsanevi oynanış
 • Çok geniş oyuncu kitlesi
Eksileri
 • Orjinal oyuna büyük değişiklikler eklenmemiş

Minecraft 1.6 Tanıtım Videosu

Minecraft 1.6 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Minecraft 1.6 YAPILAN YORUMLAR
 • hhnv
  3 sene önce

  güzel bir oyun, ben severek oynuyorum, herkese tavsiye ederim.

 • can
  3 sene önce

  java gerekiyomu abi

 • zekı
  4 sene önce

  abı oyun cok guzel

 • Mert
  4 sene önce

  arkadaşlar xp öldü minecraft ı açmıyo

 • amin
  4 sene önce

  men minecraft istiyorum

 • eneskıran
  4 sene önce

  bende 6 ya geçtim taekwandoya gidiyom

 • İLHAMİ
  5 sene önce

  OYUN SÜPER

 • selman savas
  5 sene önce

  bilmiyorum daha yüklemedim guzelmi arkadaşlar

 • geray ramazan
  5 sene önce

  men 4-u sinifde oxuyuram hemde karateye gedirem.