Resident Evil 5 ikon

Resident Evil 5


Resident Evil 5, Capcom tarafından dağıtılan korku oyunu olma özelliğini bu isimdeki 7. Oyun olarak taçlandırıyor. 2009’da piyasaya sürülen oyun çıktığı zamana göre beklenenin üzerinde satış rakamlarına ulaşmıştır.

Konu olarak önceki serilerle benzerlik gösteren oyunun ana mekanikleri müthiş ölçüde değişmese de hoşa gidecek bazı farklılıklar yer almış. Ayrıca co-op modu olarak da seriye soluk kazandırmış.

Hayatta kalma oyunlarında hikayenin önemi büyüktür. Aslında ne için hayatta kaldığımızı çözmek için ipuçlarını topladığımız parçalardan elde edilen bilgiler, oyunun genel itibari ile saygın olup olmadığını ortaya çıkarmaktadır. Resident Evil 5’te de yine dünyada yayılan bir virüsün yol açtığı sorunlarla baş ediyoruz. Bu sefer olaylarımız Afrika’da geçmektedir. İlk bölümlerde T-Virüs adı verilen hastalığı engelleyen biyolojik silahları elde etmek için uğraşırız. Tabii ki her zaman Capcom hikayelerinde yer alan ters köşe senaryolar, spinoff’lar yer almakta oyunumuzda. Aldığımız istihbaratlar sonrasında gittiğimiz yerlerde hiç de beklemediğimiz olaylarla karşılaşıyoruz.

Her yeni seri ile çıkan farklı virüs çeşidi yine benzer bir konu oluşturuyor aslında. Farklılıklara bakarsak, oynanış ve akış sürecinde temel değişiklikler var. Co-op modu için değil hikaye modunu oynadığımızda teknik sorunlarla karşı karşıya gelebiliyoruz, kamera düzeninde büyük sıkıntılar yaşanmış, bu ilk defa oyunun başına gelen bir durum. Dinamizm katmak isterken, bazı alanlarda sıkışmış hissediyorsunuz. Bunu bilerek yapmış da olabilirler, o hissiyatı yaşamak için, ama gerçekten sinir bozucu olabiliyor. Kaçmanız gereken bir yerden kaçamadığınızda kamera da hareketinizi kısıtladığında, elinizdeki oyun aracını kırasınız gelebilir, aman dikkat.

Yan karakterlerin oyunun işlenişine çok katkısının olmaması da başka bir eksiklik, bu açıdan farklı karakterlerin yer alması hikayede olmasa da oyunda çok büyük değişikliğe sebebiyet vermiyor. Korku ögelerinin ise aynı güzellikte devam ettiğini söyleyebiliriz. Co-op modu ile birlikte gerginlik ve eğlence daha üst seviyelere çıkabiliyor. Resident Evil 4’ün birkaç adım atarak dinamikleri tamamen değiştirmesinin ardından Resident Evil 5’te ise biraz dinlenmiş gözüküyor Capcom geliştiricileri. Ekstra özellikleri anlatabilmek için aklımıza onlarca sebep gelmiyor. Bu yüzden Resident Evil 4’ü sevdiyseniz muhtemelen Resident Evil 5 sizin için geniş bir DLC paket gibi gelecektir. Bu kötü mü? Değil tabii ki, ancak beklentileri büyük olan oyuncuları üzebilir. Senaryomuz başlangıçta farklı olabileceği gibi bir durum hissettirirken bir süre sonra eski senaryolardan çok farklı bir matematikte olmadığını anlıyorsunuz. Önceki oyunlarla bağlantısının olması nedeniyle tam anlamıyla keyif alabilmek için bu oyuna kadarki oyunlara ufak tefek de olsa göz atmalısınız. Olmasa da olur ancak keyfiniz yarıya düşebilir.

Grafikler olarak kaplamalar ve gölgeler çok güzel görünüyor, ancak yine önceki oyunlara göre inanılmaz bir farklılık yok. Oynanış anlamında da kamera harici sizi zorlayacak bir yan yok. Akıcılık fena sayılmaz.

Kısacası, serinin seveni iseniz zaten alıp oynayacaksınız. Eksikliklerinin fazlaca yer aldığını fark etmenize rağmen senaryonun nereye gittiğini görmeniz için çok güzel bir fırsat sunuyor Resident Evil 5. Muhtemelen bir sonraki oyunda oyun dinamikleri ile birlikte senaryoda apayrı bir yere gidecektir. Ya da bambaşka bir senaryo ile yola çıkacaklardır. Kim bilir?

En son Nis 11, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Resident Evil 5 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP / Vista (32-Bit)
İşlemci : XP: 2.0 GHz (Intel Pentium 4/AMD Athlon 2200+ / Core 2 Duo ya da Quad Core ) Vista: 2.2 GHz (Intel Pentium 4/AMD Athlon 2200+ / Core 2 Duo ya da Quad Core )
Ram : 1 GB
Harddisk Alanı : 12 GB
Ekran Kartı : NVIDIA GeForce 6800, ATI Radeon X1800 ya da daha yükseği
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
  • Çok güzel ve detaylı grafikler
  • Başarılı karakter animasyonları
  • Bir partnere sahip olmak değişik bir oynanış sunmuş
  • Menü sisteminin oyunun içine dahil olması çok güzel olmuş
Eksileri
  • Online oyuna katılmakta bazı sıkıntılar var
  • Yavaş oyun temposu

Resident Evil 5 Tanıtım Videosu

Resident Evil 5 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Resident Evil 5 YAPILAN YORUMLAR