World of Warcraft ikon

World of Warcraft


Warcraft III’ün ardından dört yıl geçmesinden sonra Azeroth’un yıkılmış dünyasına adım atıyoruz. Bütün görkemiyle World of Warcraft karşımızda. Üstelik yıllarca ödüllere doymayan Warcraft’ın evreninde eşsiz bir deneyim sunarak geliyor.

Hikaye, parçalanmış krallıklarını yeniden inşa etmeye başlayan ırkların, bataklığa dönüşen dünyada kendilerine yer bulmak için savaşmalarını ele alıyor. Oyuncular ise, Warcraft kahramanlarının rollerini, geniş bir dünyayı keşfederken, maceraların içinde yer alırken buluyor kendilerini.

Çıktığı dönemde “Devasa Evren” olarak tabir edilen çok oyunculu modu ile World of Warcraft, binlerce oyuncunun aynı dünya içinde etkileşime girmesine izin veriyor. Birbirleriyle veya rakipleriyle mücadele edecek olan oyuncular bu sayede hem dostluklar kazanacak hem de yaratacakları strateji ile birlikte güç ve zaferin tadına varabileceklerdir. Oyun bu anlamda yeni maceralar ve zorluk seviyeleri üzerinden oyunculara kapılarını açıyor.

Tahmin edildiği üzere MMORPG oyunlarının temeli olan level atlama olayını geniş kitlelere benimsetmiş bir oyun olarak da göze çarpıyor. Devasa online denilen evrende bu kadar fazla oyuncunun bir arada yer alabilmesi için Blizzard sunucularının çok işlevsel çalışması bekleniyordu. Firma da söyledikleri gibi bu evrenin hakkını veren bir altyapı ile oyunculara tekniksel sıkıntıları yaşatmadan bir oyun sunabildiler. Hemen hatırlatmakta fayda var, World of Warcraft internet desteği ile oynanabiliyor. Hikaye severleri üzecek bir durum gibi gözükse de atmosferi ile bu açıkları rahatça kapatabilmiş gözüküyor.

Oyun stratejileri, genel olarak slot doldurma, item bulma ve büyüleri yerinde ve verimli kullanabilme üzerine kurulu. Loot yapmayı sevenlere bir iyi ve bir kötü haberimiz var. Oyunda keşfettiğiniz her yeni eşya, siz bir işleme tabii tuttuğunuzda ancak verimli biçimde işinize yarıyor. Bu da RPG kısmını destekleyen en büyük unsur. Ancak bu olaylara kafa yormak istemiyorum diyorsanız maalesef ki World of Warcraft bu kadar dinamik bir yapı sunmuyor. Oyun için haftalarınızı vermeniz, üzerinde tartışmalar yapmanız ve uzmanlaşana kadar deneyimlerinizi sürdürmeniz gerekmekte. Bu sancılı süreç sonrasında fazlasıyla keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Level (seviye) atlama durumu için akıllıca bir sistem var. Bazı durağan oyunlar gibi; görevleri bitirdikten sonra seviyeniz yükselmesi, aynı işlemler sonrası aynı seviyelerin verilmesi vb. bir sistem yok. Bir görev içerisinde kısa sürelerde birkaç seviye atlayabilirken, bazen ise saatlerce uğraşmanız gerekebiliyor. Tabii ki bu durum elinizdeki eşyalara, char (karakter) yapınıza göre değişkenlik göstermekte. Diablo evreninde var olan karakter ağacı bu oyunda da mevcut. 10.seviyeden sonra açılan karakter geliştirme ekranından, karaktere uygun biçimde seçimler yapabilirsiniz.
Oyun açık dünya evreninin temellerini yavaştan atmış, bazı meslekler icra edebileceğiniz bir ortam sunuyor. Mining (Madencilik),  Skinning (Dericilik), Herbalism (Otacılık), Alchemy (Simyacılık), Blacksmithing (Demircilik), Engineering (Mühendislik), Leatherworking (Deri işleme), Tailoring (Terzilik) gibi mesleklerin yanı sıra balık tutup yemek yapabilme özellikleriniz oluyor. Yine karakterinize uygun bir meslek seçmeniz önemini koruyor. Oyunda kazanacağınız paralar Warcraft evrenine özgü, copper, silver ve gold’tan oluşuyor. Meslekleri ise NPC (Yan karakter) vasıtasıyla alıyorsunuz.

Oyunda ziyaret edebileceğiniz 6 şehir bulunuyor ve tüm şehirlerin yapısı birbirinden farklı. Hepsinin ayrı bir hikayesi var. İçindeki karakterlerin bile kendine özgü yapısı olduğunu da söylemek gerek.

En son Nis 21, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

World of Warcraft Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 7 / 8 / 10
İşlemci : Intel® Core™ 2 Duo E8500 / AMD Phenom™ II X3 720
Ram : 2 GB
Harddisk Alanı : 45 GB
Ekran Kartı : NVIDIA® GeForce® GT 440 / AMD™ Radeon™ HD 5670 / Intel® HD Graphics 5000
DirectX : DirectX 11
Artıları
 • Çok büyük, güzel ve kusursuz bir dünya
 • Muhteşem müzik ve sesler
 • Heyecanlı ve aksiyon dolu savaş ortamı
 • Başarılı ve kullanışlı arayüz
Eksileri
 • PvP kısımlarında bazı eksiklikler var

World of Warcraft Tanıtım Videosu

World of Warcraft oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

World of Warcraft YAPILAN YORUMLAR
 • DrectX
  4 sene önce

  admin bu oyunun drectX sürümü kaç orda gözükmüyorda?

  • Uğur YURT
   4 sene önce

   DirectX 11 ve üzeri ile oynayabilirsiniz.