18 Wheels of Steel Extreme Trucker 2 ikon

18 Wheels of Steel Extreme Trucker 2


Ağır taşımacılık simülasyon oyunlarının en bilinen üretici firması olan SCS Software zaten ilk sürümü ile büyük beğeni toplayan Extreme Trucker serisinin ikinci oyunu olan 18 Wheels of Steel Extreme Trucker 2 oyunu ile de beklenen ilgiyi yakalamış gözüküyor. Oyunu “Hazards are everywhere” yani Türkçesi ile “Tehlike her yerde” sloganı ile piyasaya süren ekip, yine sizin sürücülük becerilerinizi ölçmenizi sağlayacak. Oyunun bu sürümünde 5 farklı lokasyon bulunuyor ve bu lokasyonlardaki görevleri yerine getirmeye çalışıyorsunuz. Tabi ki yollardaki efektler geliştirilmiş. Bunların arasında korkutucu dağlar, ormanların içerisinden geçen yollar, çok dik ve sabır isteyen rampalar, süratinize engel olamadığınız yokuşlar, buzla kaplanmış otoyollar, geniş ve yakıcı çöller ve ince yağmur ormanı yolları gibi sizi sürekli oyuna bağlı tutacak yollar bulunuyor.

Oyunda görev seçebileceğiniz bölgeler, Montana, Bolivya, Kuzey Amerika, Avustralya ve Bangladeş. Zaten bölgeleri bilenler bilir, coğrafi şartları çok değişik ve çarpıcı olan bölgeler özellikle seçilmiş. Yükler ağır taşımacılığa uygun olacak şekilde, en gözü kara sürücüleri bile korkutacak nitelikte. Zaten oyunun isminde bulunan Extreme kelimesi bu yüklerin büyüklüğünü tarif etmek için kullanılmış. Yani yüklü bir tırı kullanmak sıradan bir yüksüz kamyonu kullanmaktan çok farklı olduğunu oyunu oynadığınızda göreceksiniz. Oyuna girdiğinizde geliştirilmiş sesleri ve grafikleri ilk dikkatinizi çekecek özellikler olacak. Bu serinin hayranları bu oyunu da kaçırmadan hemen indirip oynamalılar. Oyunu henüz keşfetmemiş olanlar mutlaka tanıtım videosunu izleyerek oyunun atmosferini görmeliler.

Dikkat uzun ve geniş araç…

SCS Software uzun yıllardır, simülatör oyunları geliştiren bir oyun yapım şirketi. Firmanın beğenilen oyunlarından birisi de 18 Wheels of Steel serisi. Bu seri, klasik uzun araç simülasyonu olarak tasarlanmış 8 oyunu içerisinde bulunduruyor. Bu yazımda 8. ve son oyun olan 18 Wheels of Steel Extreme Trucker 2’den bahsedeceğim. Oyun adından da anlaşılacağı gibi çelik jantlar ve extreme bir şoförlük yeteneği ile çıkacağımız uzun yollarda başımıza gelecek olayları konu alıyor. Çıkacağımız yolculuklar, her ne kadar nakliye görevleri olsa da çetin yollarda dikkat etmemiz gereken onlarca detay var. Hem bu detaylara dikkat etmek, hem de taşıdığımız mala zarar vermeden, zamanında sahibine ulaştırmak için biraz çaba harcamak gerektiğini baştan kabul etmek lazım. Peki, bu detaylar neler? Biraz yakından bakalım.

Oyun Extreme Trucker serisinin 2. Oyunu ve genel mantık tam olarak korunmuş durumda. Elbette yenilikler mevcut. Bu yeniliklerin ilki, görev bölgelerinin sayılarının artması olmuş. İlk oyunda üç adet campaign alanı varken, bu oyunda iki adet daha görev bölgesi eklenerek sayı beşe tamamlanmış. Bangladeş ve Montana bölümleri yeni eklenen görev bölgelerini oluşturuyor. Yeri gelmişken campaign mantığını açıklayalım. Bu alanlar farklı bölgelerde, size verilecek nakliye görevlerini alabileceğiniz yerler. Bu görevler, oldukça çeşitli şekilde olabiliyor. Bu çeşitlilik taşınacak mallara ya da malın teslim edileceği yerin uzaklığına göre değişebiliyor. Bazen kısa bir mesafeye çakıl taşırken, bazen bir helikopter ya da kaza yapmış bir başka aracı taşıyabiliyorsunuz. Oyun simülatör olarak tasarlandığı için, aracınızın içerisindeki birçok ayarı kullanmanız gerekiyor. Sinyaller, uzun-kısa farlar, dikiz aynaları, radyo vs. gerçek bir kamyonda olabilecek her tür gereç, oyuncunun hizmetine sunulmuş. Başlangıçta sol alt kısımda iki adet gösterge dikkatinizi çekecektir. Bunlardan birisi götüreceğiniz malın zararını gösterirken diğeri de malı teslim edeceğiniz süreyi gösteriyor. Eğer malı zamanında götüremezseniz, paraların kuş olup uçmasını izleyebilirsiniz. Oyunda dikkat etmeniz gereken bir başka önemli özellik, polislerle münasebetiniz oluyor. Kırmızı ışıkta geçmek, hız sınırını aşmak gibi durumları pek sevmeyen polis dostlarımızla başımızın belaya girmesini istemeyiz öyle değil mi? Ayrıca kaza durumlarında suçlu sekizde sekiz bizsek yine işler sarpa sarıyor. Zaten çetin yollarda ve zorlu hava şartlarında çekeceğiniz sıkıntıya bir de polisi eklemek istemiyorsanız, sürüş konusuna azami önem göstermenizi öneririm.

Grafik konusunda, SCS firmasının birçok oyununda olduğu gibi Prism3d motoru kullanılmış. Bu sayede hem araçlar, hem hava şartlarının değişimi, hem de şehir veya kırsaldaki araçların ve yolların tasarımı gerçekten iyi bir hale gelmiş. Her ne kadar hasar mekaniği konusunda yeterli özen gösterilmemiş olsa da, Extreme Trucker 2 grafik konusunda yeterince kaliteli bir görselliği oyuncuya sunmayı başarıyor. Son olarak oyunda ses daha doğrusu müzik konusuna değinmeliyim. Uzun yol, müziksiz olmaz sonuçta. Oyunda tıpkı GTA serilerinde olduğu gibi kendi müzik kanalınızı oluşturmanıza izin veren bir yapı var. Ancak müzikleri mp3 formatında değil de ogg formatında belirli bir klasöre atmanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra, menüden müzik sesini biraz açmanız, attığınız şarkıları dinlemek için yeterli. Son söz olarak; Extreme Trucker 2, özellikle Tır ve Kamyon şoförlüğü oyunlarını seven kişiler için oldukça güzel bir oyun. Keyifli zaman geçirmeniz dileğimle.

En son Kas 28, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

18 Wheels of Steel Extreme Trucker 2 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Win Xp 32 ve üzeri
İşlemci : Pentium 4 2.4GHz / Athlon XP 1800+
Ram : 1 GB
Harddisk Alanı : 600 MB
Ekran Kartı : Quadro FX 3000 / Radeon 9600 Series
DirectX : DirectX 9
Artıları
 • Kullanılabilecek bir sürü araç var
 • Oyun içi özgürlük
 • Geliştirilmiş yollar
 • 5 farklı bölge
Eksileri
 • Etkileyici olmayan grafikler
 • Bir süre sonra monotonlaşıyor

18 Wheels of Steel Extreme Trucker 2 Tanıtım Videosu

18 Wheels of Steel Extreme Trucker 2 oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

18 Wheels of Steel Extreme Trucker 2 YAPILAN YORUMLAR
 • sezgin
  5 sene önce

  kardes kurulum nasıl yapılıyor detaylıca anlatsana cok karısık

  • Admin
   5 sene önce

   Oyunu indir butonuna tıkladıktan sonra indirdiğiniz kurulum dosyasına çift tıklayıp next next next dediğinizde oyun kuruluyor.

 • kerem
  5 sene önce

  indirdim açtım oyun çok güzel ama tırlar yavaş

 • isa
  6 sene önce

  cok yavas iniyo yaaaaaa

  • Admin
   6 sene önce

   Bağlantı hızınız düşük olabilir veya başka programlar internet bağlantınızı kullanıyor ve indirmeyi yavaşlatıyor olabilir.

 • ilkin
  6 sene önce

  bu oyun cok guzel
  ben yuku birakiyorum
  ve suret en sona cikardim