Football Manager 2017 İpuçları

Football Manager 2017 İpuçları

Football Manager 2017 İpuçları

Sports Interactive firmasının futbol ve oyun severlere son armağanı olan FM 2017 oyununda başarılı olmak için bir kaç ipucuna ihtiyacınız olabilir. Özellikle FM serisinin önceki sürümlerini oynamadıysanız oyun ilk başta aşırı detaylı gelebilir ve iyi bir menajer olmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini kolay bulamayabilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız Football Manager 2017 ipuçları;

Oyunda önerdiğimiz oynama şekli şu şekilde : 2D Kameradan takip, Geniş Özet, Önemli anları izlerken %75 hız. Burada maç oynanırken vücut dili, fizik kondisyon ve morali sürekli gözlemleyerek değişmesi gereken oyuncuları tespit edebilirsiniz.

Maç Oynanırken Bunlara Dikkat Edin

 • Pozisyonu kaybettikten sonra futbolcularınız anlık olarak hücum ve defans bölgelerinde nasıl pozisyon alıyorlar.
 • Topu kaybettikten sonra sayıca az olduğunuz durumlarda futbolcularınız nasıl tepki veriyor.
 • Defans oyuncularınız ofsayt tuzağı kurma konusunda ne kadar yetenekliler.
 • Defans, ortasaha ve hücum bölgelerindeki takım dizilişleri istediğiniz aralıklarda mı.
 • Oyuncunuz iyi pas seçeneklerine sahipken diğer oyuncularınız ofsayt tuzağını bozmaya, duvar pası opsiyonu oluşturmaya, orta için bekliyor mu.
 • Oyuncularınız iyi bir ortada veya bitiricilik gerektiren yerlerde sık sık zayıf ayakları ile yakalanıyor mu.
 • Rakip takım defansınızın hangi bölgesinden geçiş sağlıyor ve ataklarınız sürekli hangi şekilde sonlanıyor.
 • Ortalarınızın yerini bulmama sebepleri pası gönderen oyuncunun pas yeteneğinin düşük olması mı yoksa ortayı bekleyen oyuncuların sezgisel yeteneklerinin düşük olması mı.

Bunları tespit ettikten sonra aslında elinizin altında tüm taktiksel ayarların olduğunu göreceksiniz. Örneğin futbolcular arasındaki mesafenin istediğinizden uzun olduğunu düşünüyorsanız takım boyunu küçültüp daraltabilirsiniz. Takımınız diyelim sürekli orta açıyor, kanatlardan atak yapıyorsunuz ve buna rağmen çok kafa golü bulamıyorsunuz. Burada orta yapan oyuncularının orta isabetlerine bakabilirsiniz veya forvetinizin hava hakimiyetine ve sezgilerine bakabilirsiniz. Bunları değiştirip bu özellikleri daha yüksek oyuncularla da oynamayı deneyebilirsiniz.

Sürekli hücum yapan bir takım kurmak istiyorsanız topu kaybettiğiniz anda şok bir presle geri almaya çalışmanız gerekiyor yoksa takım halinde ilerde yakalanıp çok kontra atak pozisyonu verebilirsiniz. Bu yüzden bu tip bir oyun yapısını seçerseniz, kanat oyuncularının ve 10 numara pozisyonunuzun iyi pres yapan ve top kapan oyunculardan seçmeniz faydalı olacaktır.

Eğer ofsayt tuzağı kuruyorsanız ve buna rağmen sürekli defansın arkasına adam kaçıyorsa, burada defans oyuncularını bu yönde özellikleri iyi olanlardan seçmelisiniz. Bu yüzden pozisyon alma, topsuz oyun ve sezgileri yüksek olan defans oyuncuları ofsayt tuzağı konusunda en yetenekli olanlardır.

Sürekli bir kanattan hücum yiyorsanız ve yediğiniz gollerin çoğunluğu belli bir kanattan geliyorsa o kanatta farklı alternatifler denemeniz gerekiyor olabilir. Aynı şey attığınız gollerle de alakalı. Sürekli bir kanattan başarılı oluyorsanız diğer kanatta sorunun ne olduğunu bulmalısınız.

Maçtan Sonra Bunlara Dikkat Edin

 • Düşük puan alan oyuncuların neden düşük puan aldığını tespit edin. Bir oyuncu bir pozisyonda oynarken sürekli düşük puan alıyorsa onun pozisyonunu değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bir oyuncuya verdiğiniz rolü yapamadığı için düşük puan alıyor olabilir. Hücum oyuncusu takımınızın atak stiline uygun olmadığı için düşük puan alabilirken defans oyuncusu da defanstaki taktiklerinize yeterli kalamadığı için düşük puan alıyor olabilir. Düşük puan alan oyuncuların neden düşük puan aldığını tespit edebilirseniz bu oyuncuyu değiştirebilir, yerini değiştirebilir, oyunu ona göre şekillendirebilir ve taktikleri değiştirebilirsiniz.
 • Günümüz futbolunda sağ ve sol beklerin hücuma destek vermesi gerektiğinden bahsetmeme lüzum yok sanırım. Sizin sağ ve sol bekleriniz hücuma istediğiniz desteği verebiliyorlar mı, dilediğiniz kadar orta sayısına ulaşabiliyorlar mı, bunları sürekli kontrol edin. Sürekli hücuma katkıda bulunan kanat bekleri bulduysanız takımınızın hücum gücü en az %15-20 oranında artacaktır.
 • Kanat oyuncularınızın yeteri kadar orta, uzun pas ve pas başarısı olması oyunu geniş alanda doğru bir şekilde yayabileceğiniz ve topun kontrolünün sizde kalacağı anlamına gelir. Bu yüzden kanat oyuncularınızın bu özelliklerini kontrol edin. Yine hücum oyuncularının da gelen ortalara sahip olup olamadığını da kontrol ederek gelen pasları değerlendirebilen alternatif forvetleriniz olup olmadığını kontrol edin.
 • Defans oyuncularınızın başarısını kazandıkları top, başarılı kafa vuruşları, pas araları gibi defansif istatistiklerine bakarak ölçebilirsiniz. Örnek olarak rakibinizle %50 %50 topla oynama olan bir maçta defans oyuncularınızın rakip defans oyuncuları kadar top kesmelerini başarılı kafa vurmalarını bekleyebilirsiniz.
 • Paslaşma stilinizin başarılı olup olmadığına karar verebilmek için kısa pasların isabet oranına ve uzun pasların isabet oranına bakabilirsiniz. Özellikle 10 numara pozisyonundaki yaratıcı oyuncular yüksek pas isabeti ile oynuyorsa hücum bölgesinde başarılı olursunuz.

En son Nis 23, 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Football Manager 2017 İpuçları YAPILAN YORUMLAR
 • yasar
  2 sene önce

  xosuma geldi